petek, 07. februar 2025 leto 30 / št. 038
Dvolično: Ameriške rakete na ruskih mejah »zakonite«, kitajske 2000 kilometrov vstran pa »nesprejemljive«
Ameriški zunanji minister Antony Blinken in ameriški obrambni minister Lloyd Austin sta v nedeljo obiskala Kijev.
Med potovanjem sta Blinken in Austin povedala, da se bodo ameriški diplomati vrnili v Ukrajino »ta teden« in da bodo ZDA Kijevu zagotovile več kot 700 milijonov dolarjev dodatne vojaške pomoči.
In vse to po zadnjima dvema paketoma, vredna 1,6 milijarde dolarjev pomoči ter še milijardi evrov, ki jih je poslala iz »sklada za mir« Evropska unija.
Večina denarja bo namenjena za nakup težkega orožja za Ukrajino.
Money in exchange of blood https://t.co/5QWZ1mrNEg
— Angelo Giuliano / living in (@Angelo4justice3) April 22, 2022
ZDA so v Ukrajino že doslej vložile precej milijard dolarjev za vojaško opremo in šolanje vojske, ki je postala de facto zaveznica ZDA in nasprotnica Rusije.
America, the land where they can condemn war crimes while jailing a man who uncovered their war crimes
— Black in the Empire (@blackintheempir) April 25, 2022
Ocene, da se je to dolga leta dogajalo v »ruski sferi« zahodni komentatorji in politiki z gnusom zavračali in trdijo, da so ruski diplomati, ki ne dopuščajo širjenja zveze NATO na Ukrajino pod vplivom miselnosti iz 19. stoletja, ker ne spoštujejo pravice vsake države, da se sama odloča o svojih zavezništvih.
Gre za stališče, ki ga delijo vse zahodne države, tudi Avstralija.
Prav ta pa je sedaj znova na udaru, saj je s svojim ravnanjem razkrila, da so takšni argumenti Zahoda - lažni.
Avstralskemu premierju namreč iz neznanega razloga ni všeč ustvarjanje tujih vojaških oporišč na pragu njegove države.
Scott Morrison je dejal, da bo kitajska gradnja vojaške baze na Salomonovih otokih »rdeča črta« za Canberro in Washington.
The security deal between China and the Solomon Islands poses "serious risks to a free and open Indo-Pacific," officials from the U.S., Australia, Japan and New Zealand said last week. @NBCNews https://t.co/J9WPLiXA2M
— Ted Kemp (@TedKempCNBC) April 25, 2022
Ali se torej avstralski premier ne strinja s prejšnjo izjavo ameriškega predsednika Joeja Bidna, da ima vsaka suverena država pravico izbrati svoja zavezništva, v katera nima nihče pravice posegati, se hudomušno sprašujejo komentatorji.
Tudi avstralski obrambni minister je dejal, da »kitajskih vojaških oporišč na pragu njegove države ne bo.«
Tuja vojaška oporišča na pragu zahodnih držav so torej nesprejemljiva, zahodna na pragu njihovih nasprotnic pa so seveda upravičena in rezultat »svobodne izbire.«
The US is the master of disinformation and coercive diplomacy, and the biggest saboteur of international and regional peace and stability. pic.twitter.com/oPZG8oZkIy
— Spokesperson发言人办公室 (@MFA_China) April 25, 2022
Gre za licemerje, na katerega opozarjajo mnogi.
Da vse države, še posebej pa velike sile na take poteze upravičeno gledajo enako, kot na nevarnost, pa opozarjajo predvsem pristaši realistične teorije mednarodnih odnosov, ki je tokrat edina uspela pravilno napovedati razvoj dogodkov.
Ob tem imajo, da bi bila mera polna, ZDA okoli 800 oporišč po celem svetu in okoli 200 v jugovzhodni Aziji.
Nekatere so samo 300 kilometrov oddaljene od Kitajske!
Australia is totally freaking out with the POSSIBILITY of a Chinese navy base in the Solomon Islands which is "just" 2000km from Australia. Meanwhile, the US has nearly 200 military bases in Japan & South Korea, which are "more than" 300km from China. Nearly half of US overseas pic.twitter.com/PDYJ9fhI0x
— Chengxin Pan (@ChengxinPan) April 24, 2022
In zakaj sploh takšni komentarji avstralskih politikov?
Preprosto, marca letos je vodja policije Salomonovih otokov Anthony Weke z ministrstvom za javno varnost Kitajske podpisal »sporazum o sodelovanju pri ohranjanju javnega reda in varstva življenj državljanov.«
Ena od točk sporazuma je bila tudi sprejem kitajskih ladij, (ki imajo v sebi tudi rakete) »v skladu z njihovimi potrebami in s soglasjem Salomonovih otokov« v pristanišča države.
V Avstraliji so to doumeli kot nekakšen prolog za ustanovitev kitajskega oporišča v bližini Avstralije.
The absolute irony of leading a country that sees itself as “true europeans” and brands Russians as an “asiatic horde” then trying to garner sympathy from Asians lmfao dfkm https://t.co/an4TtYUZ8S
— jun :p (@howiszhu) April 25, 2022
In v Canberri so zato izrazili protest – za zdaj.
Tako kot je Moskva dolga leta neuspešno protestirala zaradi širitve zveze NATO proti njenim mejam.
Vse do letos.
The only reason US & its allies are trying to contain China, but not India yet, is that China has become powerful & reached a near-peer level before India.
— Ebrahim Hashem 李思瑞 إبراهيم علي هاشم (@EbrahimHashem) April 25, 2022
History shows that if India had become a near-peer power faster than China, it’d have been treated the same, if not worse.
Sedaj pa je, če verjamemo zahodnim in slovenskim medijem, le ona kriva, ker se je začela vojna.
In ker se je odzivala točno tako, kot se sedaj odziva »zahodna« in »demokratična« Avstralija.