REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Dvojni standardi: napadi na kristjane so postali napadi na »velikonočne častilce«

Dvojni standardi: napadi na kristjane so postali napadi na »velikonočne častilce«Cerkev v Šrilanki po terorističnem napadu. Vir: Pixsell

Ob napadih na osem cerkev in hotele v Šrilanki so se odzvali tudi številni svetovni politiki in znane osebnosti.

Vendar je zelo očitno, da med nekaterimi prevladuje strah, da ne bi s svojimi besedami še podžigali podobna teroristična dejanja ali sovraštvo do pripadnikov drugih ver, zato so nekateri v svojih izjavah izbrali tako nevtralne ali nenavadne izraze.

Le kaj za vraga je velikonočni častilec?

Vendar pri tem niso dosledni. Napade na muslimane so opisali s pravimi besedami, napade na kristjane pa z nekakšnimi »besednimi nadomestki« in nenavadnimi besednimi zvezami.

To pa je sprožilo burne odzive na družbenih omrežjih.

Nekdanji ameriški predsednik Barack Obama in bivša zunanja ministrica Hillary Clinton sta se odzvala na smrtonosne eksplozije v Šrilanki v velikonočnih hotelih in cerkvah tako, da Obama v svojem odzivu, kjer je obžaloval usodo žrtev, ni niti z besedo omenil, da so bile žrtve predvsem kristjani, medtem pa je tudi Hillary Clinton uporabila besedno zvezo »velikonočni častilci«.

»Napadi na turiste in velikonočne častilce v Šrilanki do napadi na humanost. Na dan, ki je namenjen ljubezni, odpuščanju in obnovi, molimo za žrtve in stojimo ob strani ljudstva Šrilanke,« je zapisal nekdanji predsednik ZDA Barack Obama.

Žrtev napadov na kristjane v Šrilanki Vir:Pixsell
Žalovanje za eno od žrtev napadov na cerkve in hotele v Šrilanki.

»Ob tem svetem vikendu mnogih ver moramo ostati enotni proti sovraštvu in nasilju. Molim za vsakogar, ki je bil prizadet zaradi današnjih grozljivih napadov na velikonočne častilce in popotnike v Šrilanki,« je zapisala Hillary Clinton.

Nenavadna izbira izrazov je podžgala uporabnike družbenih medijev, ki so odgovorili na te tvite in vztrajali, da beseda »kristjan« ni in ne more postati tabu.

Nekateri so tudi opozorili, da se tako Obama kot Clintonova nista obotavljala, da ne bi žrtve napadov v Novi Zelandiji imenovala »muslimani«.

Obama je na primer jasno zapisal, da je bila tarča napadov pred mesecem dni na Novi Zelandiji »muslimanska skupnost.«

»Le kaj za vraga je velikonočni častilec? Beseda, ki jo ti, ki se iz petnih žil zelo trudijo, da je ne bi uporabili, je 'kristjan',« je zapisala Brittany Pettibone.

Pri tem pa uporaba istih »nadomestkov« pri opisovanju kristjanov sploh ni osamljena v ZDA.

Medtem je minister za telekomunikacije Harin Fernando objavil interni policijski dopis z dne 11. aprila, v katerem je bilo opozorjeno, da skupina National Thowheed Jamath načrtuje bombardiranje katoliških cerkva in indijske visoke komisije.

Zahteval je preiskavo o tem, zakaj so bila ta opozorila ignorirana.

V posnetku varnostnih kamer se vidi, kako je eden od napadalcev s polnim nahrbtnikom preprosto vstopil v cerkev.

V spodnjem posnetku varnostnih kamer se tudi lepo vidi, kako je eden od napadalcev s polnim nahrbtnikom - v katerem je bil najverjetneje eksploziv - preprosto vstopil v cerkev ter se pomešal med vernike, nato pa sprožil eksplozijo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek