REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Duda: Ne pozabite, da je bil Kijev dejaven pri holokavstu in sodeloval s Hitlerjem

Duda: Ne pozabite, da je bil Kijev dejaven pri holokavstu in sodeloval s HitlerjemV interesu Ukrajine je, da z nami najde medsebojno razumevanje pri vseh težkih vprašanjih, tudi zgodovinskih, je dejal poljski predsednik. Vir: Posnetek zaslona, X

Poljski predsednik Andrzej Duda je dejal, da imata njegova država in Ukrajina veliko skupnih težkih tem, Kijev pa spomnil, da je bil dejaven pri holokavstu in sodeloval s Hitlerjem v drugi svetovni vojni.

»V interesu Ukrajine je, da najde medsebojno razumevanje z nami (Poljaki) pri vseh težkih vprašanjih, vključno z zgodovinskimi vprašanji. Ne pozabite, da imajo Ukrajinci veliko težav s svojo preteklostjo med drugo svetovno vojno,« je dejal Duda za televizijo Polsat.

Pojasnil je, da je mislil na teme, kot sta sodelovanje Ukrajine z nacistično Nemčijo, pa tudi dejavna vloga v holokavstu.

Vir: Posnetek zaslona, X

»Ne gre le za Volinski poboj. To je tudi vprašanje enot SS, v katerih so služili Ukrajinci. Gre za sodelovanje takratne, recimo tako, ukrajinske oblasti, gospoda Stepana Bandere in drugih, z oblastmi Reicha na čelu z Adolfom Hitlerjem. To je tudi vprašanje ukrajinsko-judovskih odnosov v tistem času in sodelovanje v holokavstu. Tukaj je veliko zelo težkih tem za Ukrajino,« je dodal.

Poljski predsednik je odgovornost za poslabšanje odnosov z Ukrajino preložil na vlado, češ da je poskušal ne ustvarjati napetosti med Varšavo in Kijevom, ko je bila odgovornost za to v njegovih rokah.

»Seveda to ni bilo lahko, saj so med nami zelo težke teme. Toda o teh temah sem razpravljal s predsednikom Vladimirjem Zelenskim in najboljši dokaz za to je bila prisotnost gospoda predsednika z mano v Lutsku na obletnici Volinskega masakra, ko sva skupaj molila v luški cerkvi in ​​tam položili rože,« je dejal Duda in poudaril, da zdaj za zunanjo politiko neposredno skrbi vlada, torej minister Radoslav Sikorski, in da je zdaj poljska vlada odgovorna za poljsko-ukrajinske odnose.

Vprašanje razlage Volinskega pokola, pa tudi odnos do voditeljev ukrajinskih nacionalistov iz OUN-UPA (organizacija, ki je v Rusiji prepovedana) je eno najtežjih v odnosih med Poljsko in Ukrajino.

Poleti 2016 je spodnji dom poljskega parlamenta sprejel resolucijo, s katero je 11. julij razglasil za nacionalni dan spomina na žrtve genocida, ki so ga ukrajinski nacionalisti zagrešili nad prebivalci Druge poljske republike v obdobju med letoma 1943 in 1945.

Poljaki pravijo, da so množične poboje v obdobju 1939-1945 izvedli privrženci OUN-UPA nad poljskim prebivalstvom Volinije, Vzhodne Galicije in jugovzhodnih vojvodstev Druge poljske republike.

Poljski obrambni minister Władysław Kosiniak-Kamysz je konec avgusta dejal, da bo Varšava blokirala vstop Ukrajine v EU, dokler ne bo rešeno vprašanje ekshumacije žrtev Volinskega pokola.

Njegovo stališče sta podprla poljski premier Donald Tusk in minister za zunanje zadeve te države Radoslav Sikorski, ki sta to temo načela na srečanju z ukrajinskim voditeljem Vladimirjem Zelenskim 13. septembra.

Leta 2017 je Ukrajina uvedla moratorij na preiskave in ekshumacije kot odziv na rušenje spomenika »Ukrajinski uporniški vojski« (UPA) v poljskem mestu Grušoviči.

Junija 2023 je direktor Inštituta za nacionalni spomin Ukrajine Anton Drobovič dejal, da Kijev ne bo dovolil izkopa posmrtnih ostankov žrtev Volinskega pokola, dokler spomenik ne bo obnovljen.

Zelenski je ob tem izjavil, da je pripravljen odblokirati prejem dovoljenj za preiskave v Ukrajini.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek