REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Dokazano: Sputnik V pred omikronom ščiti bolje od Pfizerja, četrti odmerek cepiv mRNA pa je že neučinkovit!

Dokazano: Sputnik V pred omikronom ščiti bolje od Pfizerja, četrti odmerek cepiv mRNA pa je že neučinkovit!Sputnik V. Vir: Twitter

Cepivo Sputnik V je dvakrat učinkovitejše od cepiva Pfizer pri nevtralizaciji seva omikron.

To je ključna ugotovitev najnovejše analize italijanskega Nacionalnega inštituta za nalezljive bolezni Lazzaro Spallanzani, ruskega raziskovalnega centra za epidemiologijo in mikrobiologijo Gamaleya in Moskovske državne medicinske univerze Sečenov.

Raziskovalci so v primerjalni študiji, ki je bila predobjavljena na medicinskem portalu MedRxiv raziskovali učinkovitost cepiva Sputnik V v primerjavi z mRNA cepivom Pfizerja in BioNTecha proti covidu-19.

Cilj je bil raziskati učinkovitost dveh cepiv proti koronavirusni bolezni covid-19 na primeru različice omikron.

Cepivo Sputnik V je dvakrat učinkovitejše od cepiva Pfizer pri nevtralizaciji seva omikron.

Raziskavo je pripravilo 12 italijanskih znanstvenikov v rimskem laboratoriju z uporabo vzorcev krvnega seruma oseb, cepljenih s tema cepivoma, ki so imele podobne ravni protiteles IgG (imunoglobulina G) in enako nevtralizacijsko aktivnost proti začetni varianti novega koronavirusa SARS-CoV-2, ki je bil registriran v Wuhanu.

Izkazalo se je, da je imel Sputnik V v primerjavi s cepivom Pfizerja 2,1-krat več nevtralizirajočih protiteles proti omikronu na splošno in 2,6-krat več protiteles tri mesece po cepljenju.

Pri poglobljeni analizi zaščitnih mehanizmov so raziskovalci ugotovili, da Sputnik V nevtralizira različico omikron, ker tvori močnejši imunski odziv zaradi visoke ravni protiteles.

Titer Sputnik V
Titri nevtralizirajočih protiteles variante SARS-CoV-2 omikron. Vir: Sputnik

Pri pregledu osnovne ravni protiteles IgG, specifičnih za RBD področje vezave na receptorje, so raziskovalci ugotovili, da je v zgornjih 25 odstotkov vzorcev z najvišjimi ravnmi IgG bilo kar 100 odstotkov tistih, cepljenih s Sputnikom V, v primerjavi s 83,3 odstotka tistih, cepljenih s cepivom Pfizer.

Skupno je 74,2 odstotka vzorcev krvnega seruma Sputnik V uspešno nevtraliziralo sev omikron v primerjavi s 56,9 odstotka cepiva Pfizer.

Razlogov, zaradi katerih Sputnik V povzroči tako velik odziv na okužbo z omikronom je več.

Med njimi so proizvodnja veliko širšega spektra nevtralizirajočih protiteles v primerjavi s Pfizerjem, ki je favoriziran v Evropski uniji.

Pri tem igra vlogo tudi tehnologija izdelave Sputnika V, pri čemer rusko cepivo uporablja dva različna nosilna vektorja adenovirusa.

Platforma humanega adenovirusnega vektorja ima dodatno prednost, saj bolje imitira pravo okužbo.

Sputnik V  Vir:Twitter
Sputnik V. Vir: Twitter

»Danes je nujnost tretjega obnovitvenega cepljenja očitna. In najučinkovitejši pristop, ki je bil že prikazan v več študijah, je uporaba heterolognega obnovitvenega cepljenja, ki ga je Sputnik V uvedel v cepivih proti covid-19,« piše v študiji.

Vse to so dodatni razlogi, zaradi katerih je cepljenje s cepivom Sputnik V zelo učinkovito.

V državah EU in tudi v Sloveniji pa to cepivo še zmeraj – ni odobreno.

V državah EU in tudi v Sloveniji cepivo Pfizer še zmeraj – ni odobreno. Slovenija bi ga na enak način kot Madžarska v času pandemije lahko uvozila, pa ga ni.

Očitno ne zaradi neučinkovitosti, saj se je kot učinkovito pokazalo tudi v nekaterih državah EU, ki so ga uporabile, na primer na Madžarskem.

Slovenija bi to cepivo na enak način kot Madžarska v času pandemije in manjka cepiv zahodnih proizvajalcev lahko uvozila, pa ga ni.

Na trgu je sicer že cepivo Sputnik Light, ki se lahko uporabi za »poživitev« imunitete.

Podatki iz kliničnih študij v Argentini in drugih državah ter domačih preskušanj so pokazali visoko varnost in imunogenost cepiva Sputnik Light kot obnovitvenega cepiva po cepljenju s cepivi drugih proizvajalcev.

Še več, podatki iz Izraela kažejo, da je četrti odmerek Pfizerja (in drugih cepiv mRNA, na primer Moderne) neučinkovit proti novim različicam virusa.

Rešitev predlagajo v obliki poživitvenih odmerkov - Sputnika V oziroma Sputnika Light.

Sputnik V je bil odobren za uporabo v 71 državah s skupno 4 milijarde prebivalcev, pri čemer je Avstralija postala zadnja država, ki je priznala rusko cepivo.

To pa je naredila šele zatem, ko se nekateri ruski tenisači, cepljeni s tem cepivom, niso mogli udeležiti prvenstva Australia Open.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek