REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Diplomati: NATO bi se moral pripraviti na izstop ZDA

Diplomati: NATO bi se moral pripraviti na izstop ZDAPrihodnost zveze NATO, kot jo vidi nizozemski karikaturist Jos Collignon: »Upor s strani kapitana... tega nam doma ne bodo verjeli.« Vir: Posnetek zaslona, X

NATO bi se lahko soočil z resnim tveganjem, da ZDA zapustijo zavezništvo, če bo Donald Trump novembra znova izvoljen za ameriškega predsednika, je v soboto poročal Telegraph, ki se sklicuje na več diplomatov iz držav članic bloka.

Potem ko je Vrhovno sodišče ZDA – pričakovano – odločilo, da posamezne ameriške države ne morejo kar same izločati kandidatov iz predsedniške tekme na zvezni ravni, se namreč zmaga na volitvah novembra letos vse bolj nasmiha Donaldu Trumpu.

To pa bi lahko privedlo do velikih sprememb v odnosu ZDA do ukrajinskega konflikta in drugih pomembnih svetovnih vprašanj.

Možnost ameriškega umika je »zaskrbljujoča«, je za Telegraph povedal en evropski diplomat.

Evropske države, članice zveze NATO bi morale razviti neko strategijo za soočanje s posledicami takšnega dogodka in ponovno razmisliti o obrambnih zmogljivostih bloka, opozarjajo številni diplomati v pogovorih z zahodnimi mediji.

Možnost ameriškega umika je »zaskrbljujoča«, je za britanski Telegraph povedal en evropski diplomat. »Nihče ne ve, kaj bo naredil naslednjič,« je dejal, ko je imel v mislih Trumpa.

Nekdanji ameriški predsednik si je zagotovil vodstvo na volitvah za republikanskega predsedniškega kandidata v začetku tega tedna, ko je na »supertorek« zmagal v 14 od 15 zveznih držav in dobil 995 glasov republikanskih delegatov na konvenciji.

Njegova edina protikandidatka, Nikki Haley, je kmalu zatem izpadla iz tekme za nominacijo za republikansko (GOP) kandidatko.

Zdaj se pričakuje, da se bo Trump novembra pomeril s predsednikom Joejem Bidnom, saj je sedanji ameriški voditelj dosegel prvo mesto tudi na demokratskih primarnih volitvah.

Pred tem je več nekdanjih visokih ameriških uradnikov trdilo, da bi Trumpova Bela hiša lahko Združene države Amerike umaknila iz zveze NATO.

Nekdanji ameriški obrambni minister Mark Esper je to napovedal decembra leta 2023. Po njegovem mnenju bi Trump lahko začel umikati ameriške sile iz držav Nata, kar bi lahko povzročilo »razpad zavezništva«. O takšni možnosti je takrat poročal tudi Reuters.

Sredi februarja je Trumpov nekdanji svetovalec za nacionalno varnost John Bolton podal podobno oceno. »NATO bi bil resnično ogrožen,« je dejal Bolton in dodal, da bo Trump »poskušal pobegniti ven.«

Zahteve po izstopu iz zveze NATO se krepijo tudi v evropskih državah. Vir: Posnetek zaslona, X

Evropski diplomat je dejal, da bi preostali del bloka moral »načrtovati« scenarij, po katerem bi Trump sledil takšnim načrtom ali pa samo oslabil ameriško zavezanost Natu. »Priprave morajo biti v teku,« je dodal vir časopisa.

Drugi uradnik je NATO opisal kot »preveč odvisen od ZDA«.

»Razprava« o varovanju pred tveganji umika ZDA je »potrebna«, je dodal ta vir. Tretji vir, ki ga je navedel časopis, je dejal, da bi morale evropske države preveriti ustreznost lastnega »obrambnega načrtovanja« sredi takih tveganj.

V Združenem kraljestvu je podobne pomisleke že izrazil lord Kim Darroch, nekdanji britanski veleposlanik v ZDA in svetovalec premierja za nacionalno varnost.

»Če bi bil uradnik v uradu katerega koli predsednika vlade po Evropi, bi strokovnjakom v vladi naročil, naj začnejo razmišljati o nepredvidenih dogodkih in o tem, kako bi izgledal in deloval NATO brez Združenih držav - za vsak slučaj,« je dejal v članku, ki ga je prejšnji mesec napisal za Prospect.

Da bo NATO po porazu v Ukrajini v zatonu in bo dejansko razpadel ocenjujejo tudi nekdanji svetovalec Pentagona Douglas Macgregor in polkovnik Lawrence Wilkerson, ki je bil vodja osebja v času Colina Powella in vojne ZDA proti Iraku.

Da bo NATO po porazu v Ukrajini v zatonu in bo dejansko razpadel ocenjujejo tudi nekdanji svetovalec Pentagona Douglas Macgregor in polkovnik Lawrence Wilkerson, ki je bil vodja osebja v času Colina Powella in vojne ZDA proti Iraku.

Sam Trump v zadnjem času ni komentiral izstopa iz zavezništva.

Namesto tega je februarja dejal, da ne bo »ščitil« tistih članic Nata, ki ne bodo dosegle 2-odstotnega praga porabe, v primeru napada, vključno z Rusijo.

Ko je 10. februarja govoril na predvolilnem shodu v Južni Karolini, se je spomnil nekega dogodka, ki ga je opisal kot pogovor s »predsednikom velike države« v Evropi.

Ko so ga vprašali, ali bi priskočil na pomoč tej državi v primeru napada Moskve, je Trump dejal, da bi, če ta država ne bi porabila dovolj za obrambo, celo »spodbudil [Rusijo], da ji naredi, kar hoče«.

Ruski predsednik in vladni predstavniki so sicer večkrat zanikali kakršne koli načrte za napad na članice Nata in dodali, da bi bil začetek svetovne vojne v nasprotju z »zdravo pametjo«.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek