REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Dan zmage v Rusiji: »Intervencija je bila edina pravilna odločitev. NATO je vse bolj grozil našim mejam!«

Dan zmage v Rusiji: »Intervencija je bila edina pravilna odločitev. NATO je vse bolj grozil našim mejam!«Parada na Rdečem trgu: T-14 Armata. Vir: Posnetek zaslona, Twitter
Na znanem moskovskem Rdečem trgu tudi letos je potekala vsakoletna vojaška parada.

Na znanem moskovskem Rdečem trgu je potekala vsakoletna vojaška parada ob slovesnosti 77. obletnice zmage nad nacizmom.

Prikazali so tudi veliko povsem nove vojaške opreme.

Rusija namreč vsakega 9. maja praznuje zmago nad nacistično Nemčijo v drugi svetovni vojni. To je najpomembnejši praznik v državi.

Drugo svetovno vojno v Rusiji pogosto imenujejo Velika domovinska vojna.

Ruskega predsednika Vladimirija Putina so pozdravili z ovacijami in ploskanjem.

Parada je tokrat nekoliko drugačna kot običajno, saj istočasno poteka tudi posebna vojaška operacija ruske vojske v Ukrajini, Rusija pa se je zaradi tega znašla pod hudimi sankcijami Zahoda.

Na parado so se pripravljali že dneve pred izvedbo, kot kažejo posnetki spodaj.

Predsednik Rusije Vladimir Putin je dejal, da se vojaki v Donbaškem bazenu »borijo za svojo domovino«.

Putin je v težko pričakovanem govoru ob dnevu zmage čestital veteranom za zmago pred 77 leti, nato pa je potegnil vzporednice z današnjim dogajanjem.

»Tudi danes je enako. Borite se za naše ljudi v Donbaškem bazenu in za varnost naše domovine.« Dejal je še, da je bila »ruska intervencija v Ukrajini nujna, ker se je Zahod pripravljal na napad na naše ozemlje, vključno s polotokom Krim in Donbaškem bazenom«, poleg tega so se »v Kijevu pojavljali pozivi na jedrsko orožje, s čimer so se ustvarile nesprejemljive grožnje za naše meje.«

»Intervencija je bila edina pravilna odločitev. NATO je vse bolj grozil našim mejam, Zahod pa ni želel poslušati Rusije, saj je imel druge načrte,« je dejal Putin.

Putin: 'Ruska intervencija v Ukrajini je bila nujna, ker se je Zahod pripravljal na napad na naše ozemlje, vključno s polotokom Krim in Donbaškem bazenom', poleg tega so se 'v Kijevu pojavljali pozivi na jedrsko orožje, s čimer so se ustvarile nesprejemljive grožnje za naše meje.'

Da ne gre za prazne besede pa razkriva dejstvo, da je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski marca lani podpisal ukaz o deokupaciji in ponovni integraciji krimskega polotoka, ki ga Rusija od leta 2014 smatra za del sebi priključenega ozemlja.

Istega leta je Ukrajina dobila tudi status MAP, kar je zadnji korak pred polnopravnim članstvom v zvezi NATO.

V primeru napada Ukrajine na Krim in Donbas bi se morala ruska vojska umakniti - ali pa tvegati vojno z vso zvezo NATO.

Putin se je zato odločil, da ravna drugače in v Ukrajini začne s preventivno vojno, katere cilj je denacifikacija in demilitarizacija ukrajinske vojske.

Dodal je, da se ruski vojaki in prostovoljci v vzhodnoukrajinski regiji - Donbaški bazen - borijo za »naše ljudi, varnost Rusije in svojo domovino.«

Putin je v govoru večkrat povlekel vzporednice med spopadi v Ukrajini, ki jih je označil kot »boj proti ukrajinskim nacionalistom, ki iščejo navdih pri nevarnih nacistih«, z izzivi, s katerimi je bila soočena Sovjetska zveza leta 1941, ko so jo napadle nemške nacistične sile.

Tanki T-90
Tanki T-90. Vir: Twitter, posnetek zaslona

Več kot 12.000 uniformiranih vojakov, vojaških policistov, narodnih gardistov in kadetov je nato korakalo po Rdečem trgu kmalu po tem, ko so počastili na milijone padlih v drugi svetovni vojni.

Rusija je v drugi svetovni vojni imela največ, kar 27 milijonov žrtev, več kot agresorske države.

In več kot zavezniki.

Vojaki so na paradi nosili tradicionalno - ikonično rdečo zastavo, ki so jo sovjetski vojaki Rdeče armade dvignili na stavbo Reichstaga v Berlinu 1. maja leta 1945.

Oklepna vozila Typhoon  Vir:  RT, Twitter
Oklepna vozila Typhoon. Vir: RT, Twitter, posnetek zaslona
Misel Ernesta Hemingwaya, da vsak, ki ljubi svobodo dolguje Rdeči armadi dolg, ki ga ne bo mogoče nikoli odplačati, je bila aktualna lani.

Občinstvo si je ogledalo tudi legendarne sovjetske tanke T-34/85, ki so se borili proti nemškim četam Wehrmachta.

Po Rdečem trgu so si gledalci ogledali mimohod več kot 190 kosov vojaške opreme, vključno z najnovejšimi glavnimi bojnimi tanki T90M Proryv in T-14 Armata, T-72B3M, gosenična borbena vozila Kurganets-25 in oklepne transporterje-amfibije Boomerang.

Vojska je predstavila tudi »robotske tanke« Uran-9, daljinsko vodene kopenske bojne stroje, ki so jih uporabljali v Siriji ter oklepna vozila Typhoon-VDV.

Narejena so za prevoz protiletalskih enot in oborožena z visoko prebojnimi strojnicami za odvračanje kopenskih in zračnih napadov.

Misel Ernesta Hemingwaya, da vsak, ki ljubi svobodo dolguje Rdeči armadi dolg, ki ga ne bo mogoče nikoli odplačati, je bila aktualna lani.

In ostaja enako točna tudi danes, ne glede na vojno v Ukrajini.

Med najsodobnejšim orožjem, prikazanim med parado, so bili tudi balistični raketni sistemi kratkega dosega Iskander-M, ki imajo doseg do 500 km (310 milj) in lahko zelo natančno zadenejo cilje.

Letala Su-57 so bila prikazana že lani, letos jih nismo videli.

Na Rdečem trgu so prikazali tudi raketne sisteme zračne obrambe S-400.

Ti lahko dosežejo zračne cilje na razdalji do 400 kilometrov ter balistične rakete do 60 kilometrov od izstrelišča raket.

Ob tem so gledalci videli tudi večcevni raketni sistem »Tornado S«, samohodno havbico »Msta S«, topniški sistem »Koalicija SV« in mnoge druge, ki jih uporabljajo tudi v posebni vojaški operaciji v Ukrajini.

Lani so ob zračnem delu parade sodelovale tudi akrobatske skupine »Ruski vitezi« in »Striži« v letalih Su-30SM in MiG-29, »Berkut«, številni helikopterji, strateški bombniki Tu-160 in Tu -95MS, lovci Su-35S, bombniki Su-34 in Su-24M, letala MiG-31K in Su-57 ter jurišniki Su-25, letos pa so ta del parade, domnevno zaradi slabega vremena - odpovedali.

So pa zato potekale manjše parade tudi v drugih ruskih mestih, na primer v Novosibirsku, kjer so bili v koloni tudi tanki T-34, ki so odločilno prispevali k zmagi Rdeče armade v drugi svetovni vojni.

Ocene komentatorjev na Zahodu, ki so trdili, da bo na današnji dan Putin zaukazal splošno mobilizacijo in napovedal splošno vojno proti Ukrajini so se izkazale za netočne.

Prav tako ni napovedal nobene prelomne zmaga ali dogodka.

Vse to pa kaže, da se bo vojna v Ukrajini še nadaljevala in to brez otipljivega konca.

Konec vojne se ob tem z vso večjo angažiranostjo zahodnih držav in pošiljanjem vse težjega orožja v Ukrajino pravzaprav oddaljuje.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek