četrtek, 06. februar 2025 leto 30 / št. 037
»Cene bodo poletele v nebo!« Putin razkril razloge, zaradi katerih bo dotok ruskega plina Evropi padel - na petino
Ruska vlada je zavrnila razloge, ki jih je kanadska vlada navedla kot odgovorne za zamudo pri vračilu plinske turbine za plinovod Severni tok 1, ki črpa ruski plin v Nemčijo.
Predsednik Rusije Vladimir Putin je v sredo namignil, da so resnični kanadski razlogi zgolj ekonomski.
»Odločitev, da turbine ne vrnejo ni bila sprejeta zaradi političnih razlogov in prav tako ne zaradi naše vojaške operacije v Ukrajini. Motivi so pragmatični ... ker oni [Kanada] načrtujejo vstop na evropski trg in razvijajo proizvodnjo plina doma,« je dejal predsednik Ruske federacije Vladimir Putin na forumu v Moskvi.
Canada did not want to give the turbine for Nord Stream, not because of the NWO, but because it produces oil and gas itself - Putin pic.twitter.com/4fX5wqjLcH
— Spriteer (@spriteer_774400) July 20, 2022
Kanada je četrta največja proizvajalka zemeljskega plina na svetu in trenutno ves svoj presežek proda v ZDA.
Marca je kanadska vlada izjavila, da ima zmogljivosti za povečanje izvoza nafte in plina, da bi izboljšala svetovno energetsko varnost.
Vladimir Putin je podvomil tudi o kakovosti popravil in trenutnih tehničnih parametrih zadevne turbine.
Putin je s tem dal vedeti, da bi se postaja lahko nepričakovano izklopila in ustavila pretok plina po plinovodu.
Turbina, ki jo je izdelal nemški Siemens, je bila poslana v Kanado na servis in ni bila pravočasno vrnjena zaradi sankcij Ottawe proti Rusiji.
Zamuda je operaterja Gazprom spodbudila k zmanjšanju dobave Nemčiji za 60 odstotkov.
Po pogovorih z Berlinom je kanadska vlada vendarle pristala na vrnitev opreme prek Nemčije, čemur je na vse kriplje nasprotovala ukrajinska vlada.
Plinska turbina je trenutno na poti v Rusijo, je potrdila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
Zatrdila je, da bo turbina prispela pravočasno in je ni mogoče uporabiti kot izgovor, da se ob vzdrževalnih delih plinovoda ne bi znova začele dobave plina v Evropo.
EU is not souvereign
— NotABot (@not___a__bot) July 21, 2022
Toda kaj, če turbina ne bo dovolj dobro popravljena?
Iz besed ruskega predsednika je mogoče razbrati, da bi se to lahko zgodilo.
In to pomeni, da bo Evropska unija brez plina ostala zaradi »višje sile« in lastnih sankcij, saj je EU očitno sankcionirala tudi popravilo turbin, ki jih je pozneje »odsankcionirala.« Toda kot vse kaže – prepozno.
Ruski predsednik Putin je namreč na srečanju s turškim in iranskim predsednikom v Teheranu opozoril, da bi se lahko dobava plina Evropi še naprej zmanjševala.
Ocenil je, da bo v primeru, če turbina, poslana v Kanado na popravilo, ne bo kmalu vrnjena, dnevna količina plina za EU dobavljena s Severnim tokom 1, »znatno padla.«
Putin je v pogovoru z ruskimi novinarji v Teheranu, kjer se je udeležil snidenja z voditeljema Irana in Turčije, dejal, da se bo količina plina, prečrpanega po plinovodu Severni tok 1 v Nemčijo, še zmanjšala s 60 milijonov na okoli 30 milijonov kubičnih metrov na dan oz. približno eno petino svoje zmogljivosti, če se turbine ne vrne in zamenjajo hitro.
Iran supreme leader lauds Putin for starting Ukraine war and says if he hadn't, "dangerous" NATO would have https://t.co/MdpPF69nk8
— Margarita (@Margari42178971) July 21, 2022
Dejal je, da je na Severnem toku 1 pet plinskih črpalnih enot, ki jih upravlja družba Siemens Energy, medtem ko je še ena enota v okvari zaradi »razpadanja notranje obloge.«
V sredo je nemška vlada obtožila Rusijo, da uporablja odsotnost turbine kot »izgovor« za omejitev dobave plina, saj naj bi bila zadevna turbina postavljena šele septembra.
Putin's full remarks on the European Nat Gas situation - which he made today in Tehran (via Interfax)
— PiQ (@PriapusIQ) July 20, 2022
~ I've not seen this posted/reported in full anywhere else, so it's worth a read https://t.co/l8yDEMYa4y pic.twitter.com/2NKtxLXFx8
Putin je tudi dejal, da bi Rusija lahko zagnala nedavno dokončan plinovod Severni tok 2, ki še nikoli ni začel delovati, vendar je opozoril, da bo imel le polovico predvidene zmogljivosti, ker je bil preostanek »uporabljen za domače potrebe.«
Ker pa bi celo v tem primeru bil na voljo le pol leta, to v resnici pomeni četrtino kapacitete 55 milijonov kubičnih metrov letno.
Ob tem je dejal, da se je plin v smeri EU res ustavil tudi zaradi političnih razlogov - vendar tistih v Ukrajini.
Tam so prekinili dobavo po enem od cevovodov, ker se je ena kompresorska postaja znašla pod nadzorom Luganske ljudske republike.
Toda do tega je prišlo že pred meseci, pa je vse delovalo še naprej, prekinitev pa so uvedli šele zatem, je opozoril Putin.
#Baerbock:
— Dr. Deplorable (@GuenterEich5) July 21, 2022
"... bekommen wir kein Gas mehr, und dann können wir überhaupt keine Unterstützung für die Ukraine mehr leisten, weil wir dann mit Volksaufständen beschäftigt sind“, sagte die Außenministerin wörtlich.
Wer boykottiert nochmal #Northstream2?https://t.co/BftWpfqktZ
Putin je hkrati posvaril Zahod, da bo načrt zahodnih držav za omejitev cen ruske nafte kot del sankcij zaradi Ukrajine destabiliziral svetovni naftni trg in da bo v tem primeru rezultat – hiter dvig cen naftnih derivatov.
»Slišimo nekaj norih idej o omejevanju količin ruske nafte in omejitvi cene ruske nafte,« je dejal.
»Rezultat bo enak - dvig cen. Cene bodo poletele v nebo,« je opozoril Putin.
Von der Leyen hits panic button as EU nations ordered to cut gas over Putin threat!
— Wittgenstein (@backtolife_2023) July 20, 2022
Source: EU Debates | https://t.co/HckMMMh6Xp pic.twitter.com/ESgN7Ejzxr
EU je medtem zajela popolna panika.
Evropska komisija predstavlja poseben načrt za izredne razmere in zahteva 15-odstotno zmanjšanje porabe plina od držav članic.
Hkrati evrokrati priznavajo, da se je kljub vsem dosedanjim naporom in višjim cenam plina poraba tega energenta v EU zmanjšala le 5 odstotno.
Plinski rezervoarji pa pred zimo sploh niso polni...
Mrzlo bo.
To vedo tudi v Economistu.
There may be a heatwave in Europe, but winter is coming. It promises to be brutal and divisive: the energy crisis is rapidly worsening as Vladimir Putin strangles gas supplies https://t.co/LHV0abWmwA pic.twitter.com/2gHJVhyf4o
— The Economist (@TheEconomist) July 18, 2022
Jasno ni le nekaj - kako so se lahko evropski politiki z bajnimi plačami tako ušteli in niso uspeli pravočasno razumeti, kaj države EU čaka v primeru, če bodo s sankcijami pritisnile na Moskvo?
Zakaj so mislili, da povratne reakcije ne bo?
Očitno je le, da je vsa sedanja evropska politična elita popolnoma - nesposobna.