REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Breivik s pritožbo na sodišču v Strasbourgu

Breivik s pritožbo na sodišču v Strasbourgu

Norveški neonacist Anders Behring Breivik, ki je leta 2011 ubil 77 ljudi, svoje ime pa v začetku meseca uradno spremenil v Fjotolf Hansen, je zaradi domnevno nečloveških razmer v zaporu vložil pritožbo na Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP). Pritožba se nanaša na njegovo izoliranost od drugih zapornikov.

Breivikov odvetnik Oystein Storrvik je danes poudaril, da pogoji zapora za njegovo stranko kršijo tretji in osmi člen evropske konvencije o varstvu človekovih pravic. Tretji člen prepoveduje nečloveško in ponižujoče ravnanje, osmi pa varuje pravico do spoštovanja zasebnega in družinskega življenja ter dopisovanja, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Breivik oz. Hansen se je na sodišče v Strasbourgu obrnil, potem ko je na Norveškem izkoristil vsa pravna sredstva. Junija je namreč obravnavo njegove pritožbe zavrnilo norveško vrhovno sodišče. Kot so takrat pojasnili na tem najvišjem sodišču v državi, so pritožbo zavrnili, ker "noben element v njegovi pritožbi nima možnosti za zmago" v sodnem postopku.

Breivik ima v zaporu tri celice, v katerih lahko igra video igrice in gleda televizijo. Ima tudi računalnik brez internetne povezave, orodje za telovadbo, knjige in časopise. Država opozarja tudi, da ima mnogo stikov z zaporniškim osebjem.

Vseeno je okrožno sodišče v Oslu lani ocenilo, da zaradi osamitve država z njim ravna nečloveško in ponižujoče. Prizivno sodišče nato marca letos tej sodbi ni pritrdilo.

Breivik je julija 2011 ustrelil 69 ljudi, večinoma najstnikov, ki so bili zbrani na kampu laburistične mladine na otočku Utoya, še pred tem pa je v bombnem napadu pred vladnim poslopjem v Oslu ubil osem ljudi. Kot je dejal, je žrtve ubil, ker so zagovarjale večkulturno družbo.

Leta 2012 so ga obsodili na 21 let zapora, kazen pa bodo lahko podaljševali, dokler bo veljal za nevarnega.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek