REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Bojevnica proti »črnemu srcu globoke države«: Donald Trump bo dnevna poročila obveščevalcev prejemal od Tulsi Gabbard

Bojevnica proti »črnemu srcu globoke države«: Donald Trump bo dnevna poročila obveščevalcev prejemal od Tulsi GabbardTulsi Gabbard. Vir: Telegram, posnetek zaslona

Novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump je za zunanjega in notranjega ministra ter še na celo vrsto položajev imenoval številne goreče zagovornike Izraela in cioniste.

Precejšen korak naprej v primerjavi z Bidnovo administracijo naj bi bilo vsaj to, da nihče od imenovanih za zdaj še nima tudi izraelskega državljanstva.

Toda hkrati je Trump z nekaterimi imenovanji v administracijo pritegnil precej bolj zaupanja vredne politike in zavrnil imenovanje nekaterih najhujših jastrebov, predvsem ko gre za vprašanje Ukrajine.

Tako sta brez položajev ostala zagovornika Ukrajine Nikki Haley in Mike Pompeo, za direktorico vplivne nacionalne obveščevalne agencije pa je imenoval nekdanjo kongresnico Tulsi Gabbard.

Zaskrbljeni so tudi zaradi odločitve Trumpa o imenovanju nekdanje demokratske kongresnice Tulsi Gabbard na položaj nacionalne direktorice za obveščevalne dejavnosti, ker nekdanja vojakinja nima nobenih obveščevalnih izkušenj in se je do zdaj v javnih izjavah večkrat postavila na stran Rusije, je o tem na primer zapisal MMC RTV SLO.

Novoizvoljeni predsednik Donald Trump je namreč nekdanjo demokratsko kongresnico in 43-letno vojaško rezervno veteranko Tulsi Gabbard imenoval za nadzor nad osupljivim nizom 18 ameriških vohunskih agencij v njegovi prihajajoči administraciji.

Zato naj bi bili določeni republikanci celo »zaskrbljeni«.

Trump naj bi namreč za direktorico nacionalne obveščevalne službe imenoval »prorusko« kongresnico Gabbardovo, ki je doslej že večkrat kritizirala ukrajinsko marioneto, nekdanjega predsednika Ukrajine Vladimirja Zelenskega in pozivala k dialogu z Rusijo.

»Zaskrbljeni so tudi zaradi odločitve Trumpa o imenovanju nekdanje demokratske kongresnice Tulsi Gabbard na položaj nacionalne direktorice za obveščevalne dejavnosti, ker nekdanja vojakinja nima nobenih obveščevalnih izkušenj in se je do zdaj v javnih izjavah večkrat postavila na stran Rusije,« je o tem na primer zapisal MMC RTV SLO.

Nekdanji marinec in inšpektor OZN Scott Ritter je ob tem opozoril, da gre za zelo primerno imenovanje, ki bo imelo celo večjo težo od imenovanj posameznih ministrov oziroma sekretarjev v drugi Trumpovi vladi.

»Samo opomnik za vse, da predsednik Združenih držav sprejema politične odločitve, ki jih izvajata državni sekretar in minister za obrambo.

Te politične odločitve so oblikovane na podlagi dnevnih informacij, ki jih predsednik prejme od direktorja nacionalne obveščevalne službe.

Pod Trumpovo administracijo bo DNI@TulsiGabbard. Smo v dobrih rokah,« je zapisal Ritter.

In kdo je Tulsi Gabbard?

Tulsi Gabbard, ki je bila pogosto tudi gostja oddaj Russia Today (RT) je znana po ostrih, načelnih stališčih glede ameriških »večnih vojn.«

Je sicer tudi vztrajna zagovornica Izraela, kar bi lahko bila njena najbolj problematična slaba točka.

A politikov, ki v ZDA ne bi podpirali Izraela praktično ni.

Ko pa je doslej govorila o vojni, je Gabbardova izjavila, da si Ukrajina ne zasluži zaščite, saj ni demokracija.

V prvih dneh ameriške posredniške vojne na evropskih tleh je opozarjala, da Biden »želi, da Putin napade Ukrajino, da bi Rusiji uvedel drakonske sankcije.«

Ko je doslej govorila o vojni, je Gabbardova izjavila, da si Ukrajina ne zasluži zaščite, saj ni demokracija.

Gabbardova je veteranka vojne v Iraku in nekdanja kongresnica Demokratske stranke, ki jo je leta 2022 zapustila zaradi nesoglasij glede ključnih vprašanj, zlasti glede podpore Washingtona Ukrajini.

Že pred začetkom vojne je ostro kritizirala Kijev, vlado Zelenskega označila za »diktaturo« in se zavzemala za obnovitev odnosov z Rusijo. To stališče je ohranila tudi po začetku vojne.

Julija 2022 jo je Kijev uvrstil na seznam ameriških politikov, učenjakov in aktivistov, obtoženih spodbujanja »ruske propagande«.

Nominacijo Gabbardove je v izjavi objavila Trumpova tranzicijska ekipa, sporočilo 47. predsednika ZDA pa se glasi: »Več kot dve desetletji se je Tulsi borila za našo državo in svoboščine vseh Američanov. Kot nekdanja demokratska predsedniška kandidatka ima široko dvostrankarsko podporo - zdaj je ponosna republikanka! Vem, da bo Tulsi v našo obveščevalno skupnost prinesla neustrašnega duha, ki je zaznamoval njeno briljantno kariero, branila naše ustavne pravice in zagotavljala mir z močjo. Na Tulsi bomo vsi ponosni!«

Že pred začetkom vojne je ostro kritizirala Kijev, vlado Zelenskega označila za »diktaturo« in se zavzemala za obnovitev odnosov z Rusijo. To stališče je ohranila tudi po začetku ameriške posredniške vojne na evropskih tleh.

»Imenovanje v zvezi z zunanjo politiko in nacionalno varnostjo, ki je povzročilo veliko nasprotovanja, je imenovanje Tulsi Gabbard za direktorico nacionalne obveščevalne službe (DNI),« je za Sputnik povedal Philip Giraldi, nekdanji operativni častnik Cie z izkušnjami v Evropi in na Bližnjem vzhodu.

Veteran Cie je dejal, da velik del nestrinjanja izvira iz krogov »obveščevalne skupnosti«, vključno z aktivnimi častniki in nekdanjim osebjem organizacij, kot sta CIA in NSA.

Nasprotovanje nominaciji Gabbardove je bilo osredotočeno na njeno pomanjkanje izkušenj z obveščevalnimi službami, češ da »ne bo mogla zaznati težav v neukrotljivi 18-članski obveščevalni skupnosti,« je dejal strokovnjak.

Toda Giraldi je odvrnil, da je »dovolj pametna, izkušena in sposobna, da okoli sebe zbere lastno osebje, ki jo bo vodilo skozi plitvine Washingtona DC.«

»Po mojem mnenju je odlična izbira, ki prihaja zunaj 'kluba' obveščevalne skupnosti in bi lahko bila učinkovit in etičen direktor«, je dodal.

Nekdanji uradnik Cie je opozoril, da Gabbardovo obravnavajo kot »mirovno kandidatko« zaradi njenega nasprotovanja neskončnim čezmorskim vojnam, ameriški vojaški okupaciji delov Sirije in demonizaciji Kitajske.

Že v prvih dneh vojne je opozorla, da Biden želi, da Putin napade Ukrajino, da bi Rusiji uvedel drakonske sankcije.

Znana pa je tudi po svoji podpori Izraelu, ki trenutno bije vojno proti palestinskemu ozemlju na območju Gaze in Libanona.

»Verjetno jo je Trump imenoval, da pretrese obveščevalno skupnost, ki jo imajo mnogi za črno srce globoke države,« je dejal Giraldi. »Seveda ji bo pomagalo, če ji bo zagotovil veliko 'usmerjanja' s strani predsednika, ki v osnovi ne pozna vprašanj zunanje politike in nacionalne varnosti.«

Bo pa to, da ameriškega predsednika poduči o zunanji politiki, po dolgem času v ZDA znova v rokah osebe, ki se ponaša z racionalnim pogledom na svet.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek