sobota, 16. november 2024 leto 29 / št. 321
Bo Rusija oslepila zahodne satelite s Peresvetom in Zadiro?
Vse več je znakov, da bi Rusija v nadaljevanju vojne lahko »očistila« nebo nad Ukrajino z onesposobitvijo zahodnih satelitov.
Gre za komercialne in vojaške satelite zveze NATO, ki z informacijami pomagajo Ukrajini. Zato se Rusija bori ne zgolj z ukrajinsko vojsko, pač pa z združenimi močmi celotne zveze NATO ter vsemi njihovimi tehnološkimi možnostmi vohunjenja.
Pri tem pa je potrebno vedeti, da so v skladu z vojnim pravom vsa takšna sredstva – legitimni vojaški cilji.
Rusija ima že najmanj od leta 2018 na voljo sistem Peresvet, ki lahko oslepi oziroma »resetira« satelite.
Še močnejši je sistem Zadira.
Pred časom so nenavadni snopi svetlobe v Rusiji že sprožili ocene, da je šlo za preizkuse tega orožja.
For the first time, #Russia is activating the Peresvet laser systems to jam satellites near #Ukraine.
— Naji Bin Ghalib (backup account) (@bgh2_ac3b) October 4, 2022
The Russians claim that this weapon is capable of jamming satellites with a range of up to 1,500 km. pic.twitter.com/zJYNzJzqPT
Mihail Šeremet, poslanec državne dume iz regije Krim je že pred časom predlagal uporabo omenjenega orožja za zaustavitev skupine Natovih satelitov, ki po njegovih besedah izvaja izvidniške dejavnosti in usklajuje raketne napade ukrajinskih čet na nova ruska ozemlja.
»Vredno je zapreti Natovo satelitsko konstelacijo, ki jo ukrajinske čete trenutno uporabljajo za izvidovanje in vodenje raketnih napadov s pomočjo MLRS HIMARS v regijah Herson, Zaporožje ter Doneški in Luganski ljudski republiki.To bi morali storiti vključno z ruskim laserskim orožnim kompleksom 'Peresvet'. Ti sateliti danes uničujejo naše ljudi, zato jih imamo pravico zapreti in onesposobiti, ker prispevajo k agresiji na Rusijo,« je opozoril Šeremet.
Po njegovih besedah brez satelitskega sledenja HIMARS ne bo več predstavljal pomembne grožnje, saj bo izgubil svojo natančnost.
Pri tem so ruske sile v svoje roke že dobile originalno raketo HIMARS, ki jo sedaj proučujejo, kar bo omogočilo lažje onesposabljanje teh raket.
Po umiku ruske vojske iz Hersona je to postalo še bolj aktualno vprašanje, saj bi lahko ukrajinsko-ameriške rakete zadevale tudi cilje globoko na Krimu.
Ministrstvo za obrambo Ruske federacije je potrdilo, da so novi bojni laserski sistemi Peresvet, nameščeni na tovornjakih, že v uporabi in da so razporejeni na kraju stalne namestitve.
What began as an anti-drone weapon called Peresvet used to protect Hamimeh in Syria became an anti-satellite weapon that can kill any satellite within 3000 miles after five seconds of operation.
— Korobochka (コロボ) (@cirnosad) October 4, 2022
The name of this weapon is Zadira
Russia is making anime real. Yury Borisov was right pic.twitter.com/wuBJg1xT73
19. julija je rusko obrambno ministrstvo objavilo nov video, ki prikazuje nekatere najnovejše ruske bojne laserske sisteme.
Video posnetek prikazuje vojaško enoto, ki deluje z najmanj dvema bojnima laserskima sistemoma Peresvet, nameščenima na kamerah, skupaj z več poveljniškimi in podpornimi vozili. Ko se razporedi, se ta kompleks odpre in razkrije topu podobno napravo, ki je nov laserski sistem.
Natančen namen kompleksa je še vedno skrivnost.
although musk did not detail how Russia destroyed his starlink satellites it is clear that the killer satellites peresvet and zadira were very effective through laser systems.
— 'Drei (@Geffrey1347) October 15, 2022
Because the Kiev trolls do not believe that Russia has such an anti satellite weapons system.
Nekatere domneve so, da gre morda za motilni sistem, ki lahko z laserskim žarkom »oslepi« optično elektronsko opremo sovražnih vozil, saj je že Sovjetska zveza razvila več prototipov tovrstnih sistemov.
Pred tem je nekdanji ruski obrambni minister Jurij Borisov dejal, da so bili »bojni laserski sistemi«, o katerih je ruski predsednik Vladimir Putin govoril v marčevskem nagovoru narodu, dejansko dostavljeni oboroženim silam države lani.
Nekoč so mislili, da delujejo le v fikciji, Borisov pa je razkril, da so takšne naprave zdaj zelo resnično in potrebno orodje sodobnega vojskovanja.
In October, Russian leadership warned that U.S. commercial satellites, such as SpaceX’s Starlink constellation, may be future targets for retaliation, write @CSISAerospace experts Kari A. Bingen and @Kaitlyn_Johns0n.
— CSIS (@CSIS) November 13, 2022
https://t.co/LsxXrEEYYz
»O laserskem orožju lahko veliko govorimo, o njem so bili že davno posneti filmi in napisane fantastične knjige, o katerih vsi vedo. Toda dejstvo, da so ti sistemi začeli delovati, je pravzaprav današnja realnost,« je poudaril Borisov.
Tudi zahodni mediji poročajo, da naj bi Rusija uspela instalirati laserje »Kalina« v postaje za nadzor vesoljskih objektov Kron.
Ta je povezan s tunelom z objektom, v katerem je laser sistema Peresvet. Ta sistem je lahko nameščen tudi na vozilih.
it seems that Russia has completed the integration of the "Kalina" #ASAT Laser into the "Krona" space surveillance station. It is connected by a tunnel to the Laser-Locator building.
— ben-reuter (@benreuter_IMINT) November 8, 2022
"Kalina" is siuted to blind optronic elements of satellites and complement the Peresvet system pic.twitter.com/5THBdiBAe3
Ruski sistem Kalina. je v prvi vrsti namenjen zaslepljenju in s tem začasnemu oslepljenju optičnih senzorjev satelitov, ki zbirajo obveščevalne podatke iz vesolja.
Kot pri ameriškem LAIRCM, zaslepitev vključuje nasičenje senzorjev z dovolj svetlobe, da prepreči njihovo delovanje.
Doseganje tega cilja zahteva natančno dovajanje zadostne količine svetlobe v satelitski senzor.
To ni lahek podvig glede na zelo velike razdalje in dejstvo, da mora laserski žarek najprej preiti skozi Zemljino atmosfero.
Natančno usmerjanje laserjev na velike razdalje v vesolje ni novost. Apollo 15, misija ameriške vesoljske agencije NASA je na primer leta 1971 na Luno postavila meter velike reflektorje, ki so jih usmerjali laserji na Zemlji, da bi zagotovili informacije o položaju.
Dostava dovolj fotonov na velike razdalje je odvisna od moči laserja in njegovega optičnega sistema.
Kalina naj bi v infrardečem sevanju delovala v impulznem načinu in proizvedla približno 1000 joulov na kvadratni centimeter.
has deployed laser system "Zadira", capable of hitting a target at a distance of 5 km in Ukr
— Tony (@Cyberspec1) May 19, 2022
Dep. PM Yuri Borisov
There doesn't seem to be any publicly available photos of "Zadira" .
A new more powerful version of the "Peresvet" (pics) has been successfully tested recently pic.twitter.com/hb8jasquu8
Za primerjavo, impulzni laser, ki se uporablja za operacijo mrežnice, je le približno 1/10.000 te moči.
Kalina prenaša velik del fotonov, ki jih ustvari, na velike razdalje, kjer sateliti krožijo nad nami.
To lahko stori, ker laserji tvorijo visoko kolimirane žarke, kar pomeni, da fotoni potujejo vzporedno, tako da se žarek ne razširi. Kalina fokusira svoj žarek s teleskopom, ki ima premer več metrov.
Vohunski sateliti, ki uporabljajo optične senzorje, običajno delujejo v nizki zemeljski orbiti z nadmorsko višino nekaj sto kilometrov.
Ti sateliti običajno potrebujejo nekaj minut, da preletijo katero koli določeno točko na zemeljskem površju. To zahteva, da Kalina lahko neprekinjeno deluje tako dolgo, medtem ko ohranja stalno sled na optičnem senzorju.
Te funkcije opravlja sistem teleskopa.
Na podlagi sporočenih podrobnosti o teleskopu bi Kalina lahko ciljala satelite na stotinah kilometrov poti.
To bi omogočilo zaščito zelo velikega območja – reda velikosti 100.000 kvadratnih kilometrov in več – pred zbiranjem obveščevalnih podatkov z optičnimi senzorji na satelitih.
Če bi takšni sistemi onemogočili Muskove sisteme Starlink in podobne ravno pred rusko ofenzivo - bi bilo to za ukrajinsko vojsko seveda zelo slabo...
Russia’s ‘Own’ Starlink! Moscow Says Will Create A Satellite Constellation For High-Speed Internet In 2025 https://t.co/eqRRUdAzuK @THEEURASIATIMES
— Samuel San Miguel (@SamuelSanMigu16) November 11, 2022
Da naj bi ruski predsednik že izdal ukaze za onesposobitev zahodnih satelitov je nedavno navedel tudi upokojeni polkovnik ameriške vojske Douglas Macgregor.
Lasersko obsevanje Peresvita lahko paralizira satelite na višini do 1500 kilometrov, zaradi česar sovražni satelit takoj oslepi.
V konfliktu med Rusijo in Ukrajino je Muskov satelitski sistem StarLink ukrajinski vojski zagotovil veliko pomoč, predvsem z zagotavljanjem internetnih in obveščevalnih storitev.
Orbitalna višina satelita Starlink je 550 kilometrov, lasersko orožje Peresvet pa lahko obseva satelite do višine 1500 kilometrov.
Muskovi sateliti so torej v dosegu novega ruskega orožja.