REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Bloomberg: Omejitev cene plina lahko poslabša energetsko krizo v EU in jo spravi v stanje pomanjkanja plina!

Bloomberg: Omejitev cene plina lahko poslabša energetsko krizo v EU in jo spravi v stanje pomanjkanja plina!Barčica EU pluje... kam? Vir: Zajem zaslona, Twitter

Omejitev cene plina, o kateri se je Evropska unija dogovorila ta teden, bi lahko sprožila globljo energetsko krizo in blok izpostavila pomanjkanju oskrbe, je v torek poročal Bloomberg.

Ukrep bi lahko povečal povpraševanje in povzročil pomanjkanje ponudbe, poroča znana agencija, specializirana za gospodarske novice.

Tako imenovani »popravljalni mehanizem trga«, katerega cilj je zaščititi podjetja in gospodinjstva v EU pred »pretirano visokimi cenami plina«, bi lahko v resnici spodbudil povpraševanje in povzročil še hujše pomanjkanje oskrbe s plinom v Evropi, so v poročilu zapisali analitiki družbe Goldman&Sachs, navaja Bloomberg.

Naraščajoče povpraševanje bi obremenilo svetovno ponudbo in bi lahko prisililo oblasti EU, da v najslabšem možnem scenariju omejijo količino plina.

Evropski uvozniki bi se lahko soočili s težavami pri zagotavljanju dobave utekočinjenega zemeljskega plina (LNG), saj bodo dobavitelji dajali prednost Aziji, če bodo cene tam višje.

Posegi EU v energetskem sektorju lahko regijo izpostavijo tudi močnejši konkurenci iz Azije, saj se povpraševanje po plinu na Kitajskem povečuje zaradi rahljanja omejitev glede covida-19.

Ekonomisti opozarjajo, da se lahko evropski uvozniki zaradi zgornje meje cene plina soočajo s težavami pri zagotavljanju dobave utekočinjenega zemeljskega plina (LNG), saj bodo dobavitelji dajali prednost Aziji, če bodo cene tam višje.

Na isti problem opozarja tudi Evropska zveza energetskih trgovcev.

EU in Azija tekmujeta za pošiljke LNG, pri čemer so cene na obeh trgih v začetku tega leta dosegle rekordne vrednosti.

Tanker z LNG  Vir: DW, Twitter
Tanker z LNG. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Močna konkurenca lahko stanje še poslabša, saj plin prihaja od istih izvoznikov, kot sta ZDA in Katar.

Tako imenovani »popravljalni mehanizem trga«, katerega cilj je zaščititi podjetja in gospodinjstva v EU pred »pretirano visokimi cenami plina«, bi lahko v resnici spodbudil povpraševanje...

Katar je ob tem že zagrozil, da bi tudi nedavni škandal z obtožbami na račun Katarja, češ da naj bi podkupoval evropske poslance, imel posledice tudi na oskrbo s plinom za Evropo iz te države.

Povpraševanje po utekočinjenem zemeljskem plinu v Aziji se je v zadnjih tednih medtem povečalo, saj kupci hitijo tudi z nakupom zalog za dobavo med zimo.

Ministri EU za energetiko so se v ponedeljek dogovorili, da določijo zgornjo ceno veleprodajnega plina na 180 evrov na megavatno uro (MWh), ki se bo sprožila, če nizozemske terminske pogodbe za zemeljski plin na borzi TTF presežejo mejo, določeno za tri dni.

Omejitev bo začela veljati 15. februarja.

Goreče jo je, v upanju, da bo zmanjšala cene plina, podpirala tudi slovenska vlada...

Toda pri tem so optimisti očitno pozabili na dejstvo, ki ga velikokrat izpostavljamo, da glavni problem EU niso špekulanti, pač pa energetska podhranjenost Evropske unije, ki se je z lastnim, kratkovidnim bojkotom poceni ruskih energentov spravila v kot...

In pri tej politiki vztrajajo - s častnimi izjemami Madžarske in občasno še kakšne države - vse vlade v EU, ki so zato tudi najbolj odgovorne za cene, ki so jih priskrbele lastnim gospodarstvom.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek