sobota, 15. februar 2025 leto 30 / št. 046
Bizarno: Sholz bi rad uvedel izredne razmere, da bi lahko Nemčijo še naprej zadolževal in pošiljal »pomoč« Ukrajini
![Bizarno: Sholz bi rad uvedel izredne razmere, da bi lahko Nemčijo še naprej zadolževal in pošiljal »pomoč« Ukrajini](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/orozjesholz.jpg?itok=vCKEMkVc)
Predsednik nemške vlade, ki je dobil nezaupnico in se s svojo vse manj priljubljeno SPD pripravlja na volitve naslednji teden je dejal, da želi, da se ustavni mehanizem »dolžniške zavore« sprosti, da se zagotovi nadaljnja podpora Kijevu.
Omejitev, zapisana v nemški ustavi, narekuje, da se vlada ne more zadolžiti v vrednosti več kot 0,35 % letnega BDP države.
V bistvu gre za zadolževanje zaradi nuje ali višje sile (notlage), ki vladi ne bi dali na področju notranjega prava nič več pravic, kot jih ima sedaj.
To seveda pomeni, da ne gre za prave izredne razmere, kot nastopijo na primer ob naravnih nesrečah ali v stanju vojne.
Kljub temu pa predstavljajo izredno stanje, zaradi katerega bi se država lahko zadolževala bolj, kot to dovoljuje ustava. In to zaradi - Ukrajine.
Kancler Scholz namreč poziva parlament, naj razglasi izredne razmere, pri čemer se sklicuje na "dogodke v zadnjih 24 urah in izjave vlade ZDA" o Ukrajini.
Leute, ganz ruhig bleiben.
— Vox Panis (@voxpanis) February 13, 2025
"#Notlage im Sinne von 115.2.",
nicht #Ausnahmezustand.
Nicht mal diese #Kanzlerschande würde sich das noch 10 Tage vor der Wahl wagen. Auch er weiß, dass es dann hier brennen würde. Wortwörtlich. #Scholz pic.twitter.com/DCc6S50mAa
Začasne izjeme so dovoljene »v primeru naravnih nesreč ali izrednih razmer, na katere država ne more vplivati«, če to potezo podpira Bundestag. To je bilo na primer storjeno med pandemijo Covid-19.
Scholz je na četrtkovi novinarski konferenci dejal, da bi moral »Bundestag čim prej sprejeti resolucijo, ki bo vojno v Ukrajini in njene hude posledice za varnost Nemčije in Evrope opredelila kot izredne razmere«.
Pojasnil je, da bi s tem zagotovili, da pomoč Ukrajini, »ki je danes pomembnejša kot kdaj koli prej, ne bo več prišla na račun drugih obveznosti, ki jih mora naša država izpolniti do lastnih državljanov«.
Kanclerka je dodala, da ima ameriški predsednik Donald Trump prav, ko zahteva, da evropske države članice Nata namenijo več za svojo obrambo, in poudarila, da se morajo izdatki, povezani z vojsko, »bistveno povečati«.
Scholz je zavrnil idejo, da bi potrebna sredstva lahko pridobili iz obstoječega proračuna.
Kar zadeva »dolžniško zavoro«, je kancler predlagal, da se izdatki za obrambo trajno izvzamejo iz zgornje meje.
Scholz je v sredo pozdravil telefonski pogovor predsednika Trumpa z ruskim kolegom Vladimirjem Putinom in ob tem poudaril, da je treba spoštovati načelo »nič o Ukrajini brez Ukrajine in nič o Evropi brez Evrope«.
Toda težava je, da se je EU s svojo podložniško politiko sama spremenila v vazala, ki sedaj s svojimi zahtevami stoji na poti ZDA, ki ima drugačne načrte in želi končati z ukrajinsko vojno...
Bitte vor lauter #München
— (@Dday18305893) February 14, 2025
nicht überhören!!! #Scholz möchte ab 17.02.2025 den #Ausnahmezustand ausrufen!
Art 115 Absatz 2! https://t.co/GtqKlnS065 pic.twitter.com/NGczAywY8w
Po podatkih Inštituta za svetovno gospodarstvo Kiel je Nemčija med januarjem 2022 in oktobrom 2024 Ukrajini zagotovila 11 milijard evrov (11,5 milijarde dolarjev) pomoči, s čimer je postala druga največja donatorka za ZDA.
Medtem se je nemško gospodarstvo zaradi odklopa od razmeroma poceni ruske energije in številnih drugih dejavnikov leta 2024 skrčilo že drugo leto zapored, prvič v več kot dveh desetletjih, kaže poročilo, ki ga je prejšnji mesec objavil državni zvezni statistični urad Destatis.
Med sektorji, ki nosijo največje breme upada, je avtomobilska industrija v državi.
German chancellor scholz calls for Germany's parliament to declare a state of emergency.
— Scottish Pope (@scottishpope39) February 14, 2025
st step in blocking the up and coming German election?? pic.twitter.com/5BcWrGYIC8
Nekdanji ruski predsednik Dmitrij Medvedjev je komentiral Scholzovo pripombo, da je nemški kancler s poudarjanjem svojega trdnega proukrajinskega stališča zavzel stališče v popolnem nasprotju s stališčem ameriškega predsednika Donalda Trumpa.
Medvedjev, ki je trenutno namestnik predsednika ruskega varnostnega sveta, meni, da nemška kancler upa, da si bo doma nabrala politične točke pred predčasnimi splošnimi volitvami 23. februarja, na katerih naj bi njegova stranka izgubila proti tekmecem iz Krščansko-demokratske unije.
Je pa Sholzeva pobuda vsekakor dokaz, kako zelo globoko so padli evropski politiki in kako brezupno nesposobni so.
Tri leta po začetku vojne še vedno ne vidijo in ne razumejo pravih razlogov svojega lastnega propada - in rinejo v brezupno smer...
Skupaj s slovensko komisarko in zunanjo ministrico EU.
Obe prav tako govoričita o ukrajinski neodvisnosti, in integriteti, ki da sta bojda brezpogojni.
O tem bi morali razmišljati nekoliko prej, preden so sprožili svojo umazano vojno proti Rusiji...
Se bo jutri tudi Slovenija, ki v vsem sledi Nemčiji zadolževala, da bomo lahko še naprej metali denar v ukrajinsko brezno izgubljene vojne?
— (@TweetAnnaNAFO) December 3, 2024
Scholz went in Ukraine for a photo-Op. An election campaign on the backs of the Ukrainians.
Can he sink any lower? pic.twitter.com/CgRD1cGLuf
Nekateri bralci so ob tem dodali video komentar s fotomontažo (zgoraj), ki pove vse...