sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Bivša predsednika ZDA: Trump je "napihnjenec", ki "nima pojma, kaj pomeni biti predsednik"
Nekdanja ameriška predsednika, oče H.W. Bush in sin George Bush, v novi knjigi avtorja Marka Updegrova z naslovom "The Last Republicans" (Zadnja republikanca) ne izražata dobrega mnenja o sedanjem predsedniku ZDA Donaldu Trumpu. Nekdanji predsednik H.W. Bush je tako prepričan, da je Donald Trump predvsem "napihnjenec", George W. Bush pa ocenjuje, da "ta tip nima pojma, kaj pomeni biti predsednik."
Avtor je material za knjigo zbiral v času lanske predsedniške kampanje z dovoljenjem obeh nekdanjih predsednikov, ki sta sodelovala z avtorjem knjige in dala "zeleno luč" za objavo. Oba skrbi, da je Trump uničil republikansko stranko, ki se tega še ne zaveda, Bush mlajši pa je avtorju povedal, da se boji, da je verjetno zadnji republikanski predsednik.
Avtorju je to sicer povedal pred lanskoletnimi volitvami, ko je pričakoval zmago demokratke Hillary Clinton, katero je kljub temu da je član republikancev volil njegov oče, Bush starejši. Bush mlajši je na glasovnico dopisal, da glasuje za "nobenega od navedenih". Bush mlajši je bil prepričan, da je Hillary Clinton s tem, ko je svoja pisma shranjevala na zasebni strežnik, naredila zelo neprimerno potezo in da zato ni primerna za predsednico države.
George W. Bush je tako olpisal svoje odnose z Clintonovo: "V moji prisotnosti je bila vljudna...razumevajoča...Toda namestitev poštnega strežnika na zasebni računalnik je pokazala, da je njena presoja slaba. Ta stvar z elektronskimi pismi, to, da je zaupne informacije dala na ta strežnik in to v današnjem svetu, kjer lahko cela vrsta ljudi ugotovi, kako bi lahko prišli do tvojih pisem, to predstavlja primer slabe presoje."
Oba nekdanja republikanska predsednika zelo skrbi tudi usoda stranke, ki sta jo pomagala graditi, danes pa se spreminja v zavetišče ksenofobov in protekcionistov. Bush mlajši je pred tedni Trumpa posredno kritiziral, ko je govoril o nestrpnosti, ki dobiva zagon v današnji politiki, ta pa je dovzetna za teorije zarote in izmišljotine.
Idejo za knjigo je zgodovinar dobil po izjavi Busha mlajšega, ki je ob vzponu Donalda Trumpa dejal, da ga je strah, da bosta z očetom ostala "zadnja republikanca."
"Če lahko en predsedniški kandidat uniči politično stranko, to veliko pove o močni dediščini obeh predsednikov," je eden od uradnikov Bele hiše dejal za CNN. "In to se prične z iraško vojno, eno od največjih političnih napak v ameriški zgodovini."
Najbolj kritične izjave je podal starejši Bush, ki je star 93 let. Maja leta 2016 je avtorju knjige dejal:"Ni mi všeč. O njem ne vem veliko, vem pa, da je napihnjenec. In nisem navdušen nad tem, da naj bi postal voditelj."
Ob komentiranju te izjave je Updegrove za CNN dejal, da je takšen komentar povsem pričakovan. "Če pogledate družino Bushevih, potem ima to veliko smisla. Donald Trump je vse, kar Bushevi niso. George Bush je bil vzgajan v stremljenju k višjim ciljem. Donald Trump pa je odkrito narcisističen. To je del njegovega 'brenda', njegovega značaja. In ta značaj je popolno nasprotje Bushevega," ocenjuje Updegrove. George W. Bush je v knjigi dejal, da sta v njegovi družini skromnost in "ponižnost določena dediščina", da se to v njegovi družini od vseh "pričakuje" in da "tega pri Trumpu ne vidimo." "Ko je Donald Trump dejal, 'jaz sem svoj lasten svetovalec', je Bush mlajši pomislil "no, ta ne ve, kaj pomeni biti predsednik."
V knjigi je tudi informacija, da je Bush mlajši očetu leta 1992 priporočil, naj se znebi svojega podpredsednika Dana Quayla, oče pa je sinu leta 2004 priporočil, naj se znebi podpredsednika Dicka Cheneyja. Nobeden ni poslušal nasveta, za pametnejšega pa se je izkazal mlajši, saj je oče za razliko od sina izgubil volitve za drugi mandat.
Trump na kritike še ni odgovoril, saj je na turneji po Aziji. Doma se medtem nadaljuje preiskava ruske afere, ki ga zelo jezi. Ameriški obveščevalci menijo, da je Rusija posredovala z lažmi in računalniškimi vdori v korist Trumpa, posebni tožilec Robert Mueller pa skuša ugotoviti, ali je z Moskvo sodelovala tudi Trumpova kampanja.
Mueller je vložil obtožnico proti nekdanjemu šefu Trumpove kampanje Paulu Manafortu in njegovemu namestniku Ricku Gatesu, med drugim zaradi pranja denarja in laganja preiskovalcem, ne pa tudi zaradi ruskega vpletanja v volitve. Sodnica Amy Berman Jackson je določila maj leta 2018 kot datum začetka sojenja.
Mueller je obenem uspel prepričati nekdanjega Trumpovega svetovalca za zunanjo politiko Georga Papadopoulosa za sodelovanje s preiskavo v zameno za nižjo kazen za vse, kar je storil narobe. Papadopoulos je po lastnem priznanju skušal tesneje povezati Trumpovo kampanjo in Ruse, Mueller pa bo preko njega morda ugotovil, ali je bil poleg še kdo.
Trump zavrača namige, da je sodeloval z Rusi in si želi konca preiskave, ki jo je označil za lov na čarovnice. Nekaj republikanskih članov kongresa že zahteva odstop Muellerja. Med njimi je legendarni Louis Gohmert iz Teksasa, ki med drugim zagovarja oborožitev ameriških učiteljev z avtomatskimi puškami in meni, da je potrebno oborožiti tudi duševne bolnike.