sreda, 01. januar 2025 leto 30 / št. 001
Bild: Nemčija brez obrambe pred raketo »Orešnik«
Nemška zračna obramba ni sposobna učinkovito zaščititi države pred novo rusko hiperzvočno raketo Orešnik, poroča Bild, ki se sklicuje na zaupno analizo nemškega zunanjega ministrstva.
Balistična raketa srednjega dosega, ki lahko nosi več vrst bojnih glav, vključno z jedrskimi, je bila prvič uporabljena 21. novembra, ko je zadela ukrajinski vojaški industrijski objekt Južmaš v mestu Dnepr.
Meet Russias unstoppable "Oreshnik" system.
— Chay Bowes (@BowesChay) December 28, 2024
No NATO country has any capacity to stop the latest in Russias missile developments.
Remember, This is the country they told you was fighting with shovels, and was using Washing Machines for parts. pic.twitter.com/9hkpX75CxC
Ruski predsednik Vladimir Putin je v komentarju o napadu trdil, da »Orešnik« potuje z desetkratno hitrostjo zvoka in ga ne more prestreči nobena obstoječa zračna obramba.
Bild je v petkovem članku poročal, da je nemško zunanje ministrstvo naročilo notranjo študijo o zmogljivostih zračne obrambe Berlina in Kijeva pred morebitno grožnjo balističnih raket.
Pri potezi, ki je na videz posegla v področje obrambnega ministrstva, so diplomati uporabili strokovno znanje in izkušnje častnika za zvezo in več strokovnjakov za zračno obrambo v vojski.
Po navedbah medija je bil zaključek, do katerega so prišli, da bo »Nemčija brez obrambe pred napadom 'Orešnika'.«
2.
— (@SMO_VZ) December 29, 2024
What's inside the Hazelnut, anyway?
Currently there are varying opinions floating around about the nature of the Oreshnik submunitions. I'm here to offer my own dubious speculation on what those submunitions might be. I'm not an engineer so take from it what you will.… pic.twitter.com/RWDoI1pcCz
Bild je citiral dokument, ki opozarja, da sistem zračne obrambe Patriot, izdelan v ZDA, »ni primeren za boj proti balističnim raketam dolgega dosega, kot je 'Orešnik'.«
Glede na hitrost in manevriranje ruske rakete bi bilo »morebitno prestrezanje čisto naključje«, je menda navedeno v analizi zunanjega ministrstva v Berlinu.
Alemania no dispone de defensas aéreas contra Oréshnik — Bild https://t.co/4GiBVBd4dM pic.twitter.com/S2LuGTyhNJ
— La Brujula Informa (@labrujulaTDF) December 29, 2024
Tabloid pa je opozoril, da bi lahko izraelski sistem zračne obrambe Arrow, ki ga je Berlin naročil lani, pomagal zapolniti domnevno vrzel.
V četrtek je predsednik Rusije dejal, da medtem ko Moskva »še nima veliko sistemov 'Orešnik'« in se ji »ne mudi z njihovo uporabo«, Kremelj »ne izključuje možnosti uporabe danes ali jutri, če bo potreba.«
10.
— (@SMO_VZ) December 29, 2024
Where the "Oreshnik" can reach
All the countries of continental Europe, from Poland and the Baltics to Portugal, as well as Great Britain, are in the target zone.
In addition, new NATO members Finland and Sweden are in the target zone.
"Oreshnik" flight time:
Great… pic.twitter.com/y0opg0teJq
Putin je dodal, da je hiperzvočna raketa že vstopila v serijsko proizvodnjo, in potrdil, da bodo številne enote napotene v tesno zaveznico Rusije, Belorusijo.
V začetku tedna je predsednik Aleksander Lukašenko novinarjem dejal: »Mislim, da jih bo za zdaj deset, potem pa bomo videli.«
Germany is defenseless against "Oreshnik" - Bild, citing a secret report from the German Foreign Ministry.
— The World War (@TheWorldWar12) December 28, 2024
The office of Minister Annalena Baerbock commissioned an internal government analysis on ballistic missile defense for Ukraine and for Germany, which was assigned to the… pic.twitter.com/vzhU2bHaLn
Med svojo tiskovno konferenco ob koncu leta prejšnji četrtek je Putin izzval Zahod na »visokotehnološki dvoboj«, v katerem bi Rusija napadla vnaprej določeno tarčo v Kijevu z raketo »Orešnik«, zahodna zračna obramba pa bi bila vnaprej opozorjena o kraju napada, da bi poskušala sestreliti najsodobnejši projektil.
Na Zahodu Putinovega izziva niso javno sprejeli.
Obvious he is high pic.twitter.com/Gc9fVujyzo
— Van Di Va (@RasRwaza) December 20, 2024
V začetku tega meseca je ruski predsednik pojasnil, da je razvoj »Orešnika« odgovor na odločitev Washingtona, da svoje rakete srednjega dosega namestijo v Zahodni Evropi.
ZDA so menile, da imajo pred Rusijo prednost pri raketah srednjega dosega, a sedaj kaže, da imajo na tem področju najmanj deset let zaostanka...
Oreshnik launch a response to US military expansion in Europe – Lavrov
— Alternative News (@AlternatNews) December 29, 2024
The US thought they had a lead with intermediate-range and shorter-range missiles. So, Washington ignored the requests of Moscow and Beijing not to deploy this class of rockets overseas.
The US thought they… pic.twitter.com/D51SYnhSgb
Kako ruska raketa deluje, pa si lahko ogledate v spodnjem videu.*
*Za ogled spodnjega videa s samodejnim prevodom podnapisov v slovenščino:
1. Odprite spodnji video s klikom na puščico.
2. V spodnjem desnem kotu videopredvajalnika kliknite Nastavitve (ikona zobnika).
3. Izberite Podnapisi/CC.
4. Izberite Samodejno prevajanje.
5. Iz seznama jezikov izberite Slovenian.