REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Bild: Nemčija brez obrambe pred raketo »Orešnik«

Bild: Nemčija brez obrambe pred raketo »Orešnik«Analiza zunanjega ministrstva Nemčije trdi, da nacionalna zračna obramba ne more prestreči ruske hiperzvočne rakete. Vir: Posnetek zaslona, X

Nemška zračna obramba ni sposobna učinkovito zaščititi države pred novo rusko hiperzvočno raketo Orešnik, poroča Bild, ki se sklicuje na zaupno analizo nemškega zunanjega ministrstva.

Balistična raketa srednjega dosega, ki lahko nosi več vrst bojnih glav, vključno z jedrskimi, je bila prvič uporabljena 21. novembra, ko je zadela ukrajinski vojaški industrijski objekt Južmaš v mestu Dnepr.

Ruski predsednik Vladimir Putin je v komentarju o napadu trdil, da »Orešnik« potuje z desetkratno hitrostjo zvoka in ga ne more prestreči nobena obstoječa zračna obramba.

Analiza zunanjega ministrstva Nemčije trdi, da nacionalna zračna obramba ne more prestreči ruske hiperzvočne rakete.

Bild je v petkovem članku poročal, da je nemško zunanje ministrstvo naročilo notranjo študijo o zmogljivostih zračne obrambe Berlina in Kijeva pred morebitno grožnjo balističnih raket.

Pri potezi, ki je na videz posegla v področje obrambnega ministrstva, so diplomati uporabili strokovno znanje in izkušnje častnika za zvezo in več strokovnjakov za zračno obrambo v vojski.

Po navedbah medija je bil zaključek, do katerega so prišli, da bo »Nemčija brez obrambe pred napadom 'Orešnika'.«

Bild je citiral dokument, ki opozarja, da sistem zračne obrambe Patriot, izdelan v ZDA, »ni primeren za boj proti balističnim raketam dolgega dosega, kot je 'Orešnik'.«

Glede na hitrost in manevriranje ruske rakete bi bilo »morebitno prestrezanje čisto naključje«, je menda navedeno v analizi zunanjega ministrstva v Berlinu.

Tabloid pa je opozoril, da bi lahko izraelski sistem zračne obrambe Arrow, ki ga je Berlin naročil lani, pomagal zapolniti domnevno vrzel.

V četrtek je predsednik Rusije dejal, da medtem ko Moskva »še nima veliko sistemov 'Orešnik'« in se ji »ne mudi z njihovo uporabo«, Kremelj »ne izključuje možnosti uporabe danes ali jutri, če bo potreba.«

Putin je dodal, da je hiperzvočna raketa že vstopila v serijsko proizvodnjo, in potrdil, da bodo številne enote napotene v tesno zaveznico Rusije, Belorusijo.

V začetku tedna je predsednik Aleksander Lukašenko novinarjem dejal: »Mislim, da jih bo za zdaj deset, potem pa bomo videli.«

Med svojo tiskovno konferenco ob koncu leta prejšnji četrtek je Putin izzval Zahod na »visokotehnološki dvoboj«, v katerem bi Rusija napadla vnaprej določeno tarčo v Kijevu z raketo »Orešnik«, zahodna zračna obramba pa bi bila vnaprej opozorjena o kraju napada, da bi poskušala sestreliti najsodobnejši projektil.

Na Zahodu Putinovega izziva niso javno sprejeli.

V začetku tega meseca je ruski predsednik pojasnil, da je razvoj »Orešnika« odgovor na odločitev Washingtona, da svoje rakete srednjega dosega namestijo v Zahodni Evropi.

ZDA so menile, da imajo pred Rusijo prednost pri raketah srednjega dosega, a sedaj kaže, da imajo na tem področju najmanj deset let zaostanka...

Kako ruska raketa deluje, pa si lahko ogledate v spodnjem videu.*

*Za ogled spodnjega videa s samodejnim prevodom podnapisov v slovenščino:

1. Odprite spodnji video s klikom na puščico.

2. V spodnjem desnem kotu videopredvajalnika kliknite Nastavitve (ikona zobnika).

3. Izberite Podnapisi/CC.

4. Izberite Samodejno prevajanje.

5. Iz seznama jezikov izberite Slovenian.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek