četrtek, 12. december 2024 leto 29 / št. 347
Barcelona poudarja evropsko razsežnost dogajanja v Kataloniji, ne razume molka EU
V Kataloniji se v zadnjih dneh z ukrepanjem proti izvedbi 1. oktobra predvidenega referenduma o neodvisnosti dogajajo kršitve temeljnih pravic in molk EU je nerazumljiv, je dejal vodja delegacije katalonske regionalne vlade v Srednji Evropi Adam Casals. Ne gre le za vprašanje neodvisnosti, ampak tudi demokracije v EU, poudarja.
V Kataloniji se dogaja "splošna kršitev temeljnih in državljanskih pravic njenih prebivalcev, javnih uslužbencev in članov regionalne vlade", glede okrepitve ukrepov za preprečitev glasovanja s strani vlade v Madridu meni Casals. "Dogaja se nekaj, kar je znotraj EU popolnoma nesprejemljivo," je prepričan in se sprašuje, zakaj Bruselj molči.
"Gre za 7,5 milijona evropskih državljanov. Na EU je, da brani pravice svojih državljanov, ko so na tak težak način ogrožene," je dejal. Kot dodaja, ne gre samo za Katalonijo in referendum o neodvisnosti, temveč za državljanske in temeljne pravice v EU, za prihodnost EU in za to, kakšno EU in demokracijo si želimo.
Na glavni očitek Madrida, da gre za nezakonito glasovanje, ki je v neskladju z ustavo, odgovarja, da "zakonito ni vedno isto kot pravično in pravilno", zakon pa da mora služiti državljanom.
Pri tem je kot "resnično kršitev pravne države" omenil odločitev španskega ustavnega sodišča iz leta 2010, ki je razveljavilo nekaj delov leta 2006 pridobljenega statuta o avtonomiji Katalonije, potrjenega tudi na referendumu. S tem dogodkom so se v tej pokrajini tudi začele močno krepiti težnje po neodvisnosti.
"Kar so potrdili ljudje, lahko spremenijo le ljudje," je poudaril Casals in pojasnil, da vse od te določitve v Kataloniji ne priznavajo ustavnega sodišča. Prav to je namreč v konfliktu med Madridom in Barcelono razsodilo, da je referendum o neodvisnosti Katalonije nezakonit.
Glede pričakovanj o nadaljnjem ukrepanju španske vlade navaja prisotnost treh ladij v pristaniščih Katalonije, polne policistov, ki da so jih v pripravah na 1. oktober napotili tja iz Madrida. "Ko vidimo, da nam španska vlada pošilja na tisoče policistov, se nam to zdi to kot pošiljanje vojske v kolonije, da bi zatrli upor," je dejal in se vprašal, kako jih lahko želi španska vlada na tovrsten način prepričati, da ostanejo v Španiji.
Za vsak letak, ki ga je policija zasegla, je bilo natisnjenih deset novih, ob vsaki prepovedi določene spletne strani je bilo ustvarjenih več novih v tujini, opisuje razmere v Kataloniji in ponazarja, da morajo "v moderni demokraciji v Španiji prebivalci Katalonije uporabljati iste metode kot opozicija na Kitajskem". "Ljudje ne želijo živeti v taki državi," je ocenil.
Kljub temu možnost za vrnitev k pogajalski mizi po njegovih besedah vedno ostaja. "Katalonska vlada bo čakala na ponudbo španske vlade do zadnje minute," zagotavlja in dodaja, da so odprti za ponudbo česarkoli, kar bi bilo izvedljivo in realistično ter o čemer bi lahko Katalonci glasovali na referendumu.
A ugodne ponudbe pravzaprav ne pričakujejo in kot zagotavlja Casals, se bo kljub vsem ukrepom za njegovo preprečitev, referendum prihodnjo nedeljo zgodil. "Če bodo španske oblasti poskusile zatreti demokracijo z uporabo sile, bo moral Rajoy razlagati svetu, zakaj se obnaša kot diktator."
Kljub pričakovanjem ugodnega izida za zagovornike neodvisnosti Casals zagotavlja, da so demokrati in bodo sprejeli tudi poraz. "Če bomo referendum izgubili, bomo sklicali regionalne volitve in Katalonija bo ostala pokrajina znotraj Španije. Glede tega ni nobenega vprašanja," je zagotovil.
Če pa bo Katalonija dejansko postala samostojna, bo zagotovo odprla veleposlaništvo v Ljubljani, je še dodal Casals, ki - tako kot je med podporniki neodvisnosti v Kataloniji pogosto - izraža občudovanje Slovenije, zlasti v luči njene zgodbe o neodvisnosti. Tako on kot drugi predstavniki regionalne vlade sem prihajajo, "da bi se učili", je zaključil.