nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Avstralija z ukrepi proti tujemu vmešavanju
Avstralska vlada je danes predlagala ukrepe proti tujemu vmešavanju v avstralsko politiko. Kot je dejal premier Malcolm Turnbull, gre za najobsežnejše spremembe pravil na področju vohunjenja, protiobveščevalnih dejavnosti in financiranja političnih strank v zadnjih desetletjih.
Turnbull je dejal, da bodo z novo zakonodajo poskušali preprečiti "prikrite in prisilne" dejavnosti. Omenil je nedavna "skrb zbujajoča" poročila o kitajskem vmešavanju, pri čemer je poudaril, da zakonodaja ni uperjena proti nobenih določeni državi, poroča BBC.
Kot enega od razlogov za reformo je navedel domnevno rusko vmešavanje v ameriške predsedniške volitve. "Ne smemo biti naivni," je opozoril. "Tuje sile poskušajo na vse bolj sofisticirane načine vplivati na politični proces, tako tukaj kot na tujem," je dejal avstralski premier.
Vlada v novi zakonodaji zaostruje ukrepe proti tujemu vmešavanju v notranjo politiko, gospodarskemu vohunjenju in prodaji poslovnih skrivnosti. Predlaga tudi prepoved financiranja političnih kampanj iz tujine in uvedbo registra tujih lobistov.
Domnevno tuje vmešavanje je v Avstraliji v zadnjem času vroča tema. Visoki predstavniki obveščevalnih služb in vlade so oktobra opozorili univerze, naj bodo pozorne na omejevanje razprave v kampusih, s čimer naj bi po poročanju BBC merili na domnevno kitajsko vmešavanje.
Turnbull je junija odredil preiskavo, ko so mediji razkrili, da so obveščevalne službe že pred dvema letoma posvarile politiko pred prejemanjem donacij od dveh milijarderjev, povezanih s kitajsko komunistično partijo. Po navedbah medijev so tako liberalci kot laburisti kljub opozorilom še naprej sprejemali znatne vsote gotovine.
Obveščevalne službe so izrazile zaskrbljenost, da Kitajska sistem političnih donacij izkorišča za dostop do avstralskih institucij. Peking je te obtožbe zavrnil kot povsem neutemeljene, poroča nemška tiskovna agencija dpa.