REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Analitiki razdvojeni glede edinega še odprtega vprašanja: Bo Ukrajini prej zmanjkalo vojakov - ali streliva?

Analitiki razdvojeni glede edinega še odprtega vprašanja: Bo Ukrajini prej zmanjkalo vojakov - ali streliva?Putinu se smeji - Zahodu zmanjkuje streliva... Vir: Zajem zaslona, Twitter

Resnejši analitiki, ki spremljajo vojno v Ukrajini si, kot vse kaže, niso povsem enotni le še glede enega vprašanja – ali bo Kijevu v vojni z Rusijo prej zmanjkalo »topovskega mesa« oziroma predvsem moških, primernih za vojaško službo, ali pa topov in topniških izstrelkov?

Kot smo že poročali, Ukrajina izgublja vojake veliko hitreje kot veliko večja Rusija.

»Rusi imajo medtem zelo malo žrtev. Razmerje med Rusijo in Ukrajino je približno 1 proti 8 ali 1 proti 10. To pomeni, da je na vsakih 8 - 10 padlih ukrajinskih vojakov umrl le 1 ruski vojak,« poudarja nekdanji svetovalec Pentagona Douglas Macgregor.

Nič bolje ni niti s stanjem topov.

Ne gre le za topovske granate. Izdelava projektilov Javelin in Stinger v količinah, ki bi nadomestile izgube, bi lahko trajala šest do osem let, da bi se zaloge ZDA dvignile na predvojno raven.

Sodelavec britanskega kraljevega inštituta za strateške študije RUSI Aleks Vershinin, ki je sicer prepričan, da bo Ukrajini prej zmanjkalo za vojno sposobnih moških kot pa orožja, navaja naslednje podatke: »Ukrajina je vojno začela s 1800 topovi in lansirniki sovjetskega kalibra. Ti so omogočali stopnje streljanja od 6.000 do 7.000 izstrelkov na dan proti 40.000 do 50.000 ruskim granatam na dan. Temu topništvu je zdaj večinoma zmanjkalo streliva, namesto njega pa Ukrajina uporablja 350 topniških orodij zahodnega kalibra, od katerih jih je veliko uničenih ali so se pokvarili zaradi prekomerne uporabe.

Medtem zahodnim državam samim zmanjkuje streliva; ZDA naj bi proizvedle le 15.000 granat 155 mm na mesec. Ta omejitev je prisilila Ukrajino, da sprejme taktiko množičnih pehotnih formacij, osredotočenih na ponovno pridobitev ozemlja za vsako ceno.«

Povsem enakih pogledov pa so sedaj v še enem zahodnem »think-tanku.«

Po poročanju spletne strani 1945 v skladu z novim poročilom možganskega trusta CSIS Ukrajina zelo hitro porablja strelivo za havbice kalibra 155 mm, zaradi česar so ZDA že v škripcih.

Trajalo bi lahko do pet let, da industrijska baza proizvede dovolj nabojev za dopolnitev ameriških zalog, je zapisano v njihovem poročilu.

Ne gre le za topovske granate. Izdelava projektilov Javelin in Stinger v količinah, ki bi nadomestile izgube bi lahko trajala šest do osem let, da bi se zaloge ZDA dvignile na predvojno raven.

To postavlja pod vprašaj, ali bi Američani lahko vodili še eno vojno proti nasprotniku, kot je Kitajska, ne da bi jim zmanjkalo streliva.

Združene države so od začetka vojne pred skoraj enim letom v Ukrajino namreč prenesle več kot milijon granat kalibra 155 mm, vključno z natančnimi vodenimi naboji.

Ukrajinski vojak z ameriško raketo na paradi  Vir: Twitter
Končni rezultat rusko-ukrajinske vojne bo zelo presenetil le največje naivneže, ki redno spremljajo in verjamejo poročilom »osrednjih« zahodnih in slovenskih medijev. Na sliki ukrajinski vojak z Javelinom. Vir: Yandex, Twitter, zajem zaslona

CSIS to ocenjuje kot »rdeči« pogoj za vojsko Združenih držav, kar pomeni, da »verjetno ne bo obnovila zalog v petih letih.«

Natančno vodenih nabojev Excalibur prav tako zmanjkuje.

Ukrajina je prejela 5200 granat tega streliva. Združene države pošiljajo približno 1000 Excaliburjev na mesec, pri tem pa letna proizvodnja tega dragocenega streliva znaša 1000 nabojev na leto.

Dopolnitev ameriških zalog za to vrsto streliva bi lahko trajala do sedem let.

Združene države pošiljajo približno 1000 Excaliburjev na mesec, pri tem pa letna proizvodnja tega dragocenega streliva znaša 1000 nabojev na leto. Dopolnitev ameriških zalog za to vrsto streliva bi lahko trajala do sedem let.

Glede na tabelo v poročilu, ki je bilo sestavljeno z uporabo Pentagonovih virov in novic, je bilo na bojišče poslanih tudi do 8.500 protioklepnih raket Javelin in 1.600 protiletalskih raket Stinger.

CSIS je poudaril, da vojaki topništva in marinci ameriške vojske potrebujejo granate tudi za urjenje in ohranjanje usposobljenosti, da ne omenjamo streliva, ki je potrebno, če bi prišlo do vojne.

Poročilo ocenjuje, da Ukrajina izstreli 143.000 granat na mesec ali skoraj 4.700 nabojev vsak dan. To je za Združene države nevzdržno – čeprav ruska vojska v odgovor izstreli okoli desetkrat več granat.

Združene države so se novembra dogovorile za nakup 100.000 granat iz Južne Koreje, vendar vsi zgoraj navedeni podatki kažejo, da jih bo Ukrajina porabila – prej kot v mesecu dni…

Poljska havbica Krab
Poljska je Ukrajini poslala večje število samokodnih havbic AHS Krab. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Medtem s terena prihajajo novice tudi o tem, da je zahodno orožje – v zelo slabem stanju.

O tem poročajo poljski časniki. »Ukrajinske oborožene sile se oskrbujejo z vojaškimi smetmi in NATO smetmi,« piše v enem od poročil, ki ne skriva dejstva, da Američani čistijo svoja vojaška skladišča in Ukrajini kot vojaško pomoč pošiljajo staro železo.

»Vojaška pomoč Zahoda Ukrajini teče v stalnem toku. Treba pa je opozoriti, da je večina orožja v slabem tehničnem stanju. Obstajajo številne težave z vojaško opremo, ki je v bistvu odpadno železo in predstavlja smeti, kar potrjuje ukrajinsko vojaško osebje in o čemer poroča tudi Stockholm International Peace Research Institute, ki navaja, da večina orožja izvira iz starih vojaških rezerv,« poročajo poljski mediji.

Zahodno orožje so - smeti....
Poljski mediji: Zahodno orožje so - smeti... Vir: Zajem zaslona

Tako pod krinko vojaške pomoči ZDA skrbijo za svoje interese in se zavzemajo za prodajo orožja v korist lastnega vojaško-industrijskega kompleksa.

Sklep je jasen: končni rezultat rusko-ukrajinske vojne bo zelo presenetil le največje naivneže, ki redno spremljajo in verjamejo poročilom »osrednjih« zahodnih in slovenskih medijev.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek