REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ameriška letalonosilka zapustila Sredozemlje, v kitajski puščavi pa že trenirajo rakete na njeni najnovejši maketi

Ameriška letalonosilka zapustila Sredozemlje, v kitajski puščavi pa že trenirajo rakete na njeni najnovejši maketiKitajska maketa ameriške letalonosilke Gerald Ford. Vir: Posnetek zaslona, X

Ameriška letalonosilka Gerald R. Ford je po treh mesecih odplula iz Sredozemlja. Vrača se v matično pristanišče Norfolk v zvezni državi Virginija.

Letalonosilka, ki ji na krovu manjka okoli 600 mornarjev in pilotov je v bližino izraelske obale priplula oktobra, da bi Izraelu pomagala pri vojaški operaciji proti palestinski osvobodilni organizaciji Hamas.

Njeno vračanje v domače pristanišče je najverjetneje (formalno, zelo mlačno in neresno -, ker ZDA še vedno pošiljajo na stotine ton bomb in orožja Izraelu) sporočilo ameriške diplomacije vladi Benjamina Netanjahuja, da naj ublaži svoje vojaške operacije.

Letalonosilka Gerald R. Ford je ob sredozemsko obalo priplula kmalu po začetku izraelske invazije na Gazo.

Iz Bele hiše so takrat sporočili, da ameriške vojaške ladje niso namenjene sodelovanju v vojaških operacijah, temveč da jih zaveznice uporabljajo zgolj kot opozorilni ukrep.

Njeno vračanje v domače pristanišče je najverjetneje (formalno, zelo mlačno in neresno - ker ZDA še vedno pošiljajo na stotine ton bomb in orožja  Izraelu) sporočilo ameriške diplomacije izraelskemu premierju Benjaminu Netanjahuju, da naj ublaži svoje vojaške operacije.

Največjo vojaško ladjo na svetu, ki je poimenovana po 38. predsedniku ZDA, poganja jedrski reaktor, dolga je 333 metrov, prevaža lahko do 90 vojaških letal in helikopterjev ter več tisoč vojakov, ki pa jih je še vedno premalo za optimalno delovanje letalonosilke.

Toda medtem prihaja zanimiva novica iz Kitajske.

Kitajska je namreč zgradila nov model iste letalonosilke na velikem poligonu na severozahodnem koncu države. Slike kažejo, da gre za natančen model v razmerju 1 proti 1.

To kaže, da je Kitajska ljudska armada osredotočena na izpopolnjevanje sposobnosti spopadanja z ameriškimi letalonosilkami in drugimi vojaškimi ladjami na dolgih razdaljah, kar vključuje rastoči arzenal protiladijskih balističnih in manevrirnih raket, opozarja The Drive.

Vse to je del razvijajoče se kitajske strategije za preprečevanje dostopa in onemogočanje nadzora nad območjem v večjem delu zahodnega Pacifika.

Posnetek novega nosilnega cilja na poligonu v puščavi Taklamakan v kitajski provinci Xinjiang je 1. januarja posnel Planet Labs.

Jasno je vidna polna silhueta letalonosilke USS Gerald R. Ford in prihodnjih letalonosilk tega razreda.

Na maketi obstaja tudi nadzorni stolp, vidijo se tudi katapulti in pristajalne sledi za letala.

Nova maketa letalonosilke Ford  Vir: The Drive, posnetek zaslona
Na maketi obstaja tudi nadzorni stolp, vidijo se tudi katapulti in pristajalne sledi za letala. Vir: Posnetek zaslona, X

Okoli novega cilja - ameriške letalonosilke Gerald Ford - je mogoče videti različne drogove.

Na splošno se ti drogovi uporabljajo kot radarski reflektorji, ki jih je mogoče uporabiti v kombinirani obliki, da posnemajo popoln radarski podpis prave ladje.

To pa bi pomagalo ustvariti popolno tarčo ali kopijo, namenjeno učenju kitajskih raket kako zadeti ta cilj.

Nekateri stebri bi lahko bili opremljeni tudi z antenami ali drugo opremo za različne namene testiranja.

Operaterji kitajskih protiladijskih raket imajo tako na voljo odlično kopijo orožja, ki najbolj ogroža kitajske interese. In na njih »šolajo« svoje najboljše orožje.

Takšne jambore so opazili na drugih tarčah v puščavi Taklamakan, pa tudi drugod, tudi na morju.

Delo na novem modelu ameriške letalonosilke v puščavi se je začelo novembra 2023. Pregled preteklih satelitskih posnetkov, ki so na voljo prek Planet Labs, tudi kaže, da je grobi oris modela tam prisoten že nekaj časa.

V bližini so tudi silhuete manjših ladij.

Operaterji kitajskih protiladijskih raket imajo tako na voljo odlično kopijo orožja, ki najbolj ogroža kitajske interese. In na njih »šolajo« svoje najboljše orožje.

Če bo to ZDA vendarle odvrnilo od poskusa nove in še nevarnejše politike zaostrovanja odnosov s Pekingom pa bomo verjetno spoznali še v tem desetletju.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek