REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ameriška demokratska stranka prepričuje volivce z gospodarskim programom

Ameriška demokratska stranka prepričuje volivce z gospodarskim programomFoto: AP Photo/Paul Sancya

Ameriška demokratska stranka je za kongresne volitve 2018 pripravila gospodarski program z zvenečim imenom "A Better Deal", kar pomeni boljši dogovor, in vsaj z naslovom namiguje na podoben priljubljen, uspešen in učinkovit program predsednika Franklina Roosevelta, s katerim je ZDA v 30. letih minulega stoletja potegnil iz velike gospodarske krize.

Demokrati so se prvih šest mesecev letošnjega leta politično preživljali z nasprotovanjem sedanjemu predsedniku ZDA Donaldu Trumpu, in preveč truda ni bilo potrebno vložiti, saj jim predsednik vsak dan daje dovolj materiala za opozarjanje na potrebo po alternativi. Gospodarske krize v ZDA več ni, obstaja le še v posameznih območjih najbogatejše države na svetu in glavah nekaterih Američanov.

Trump je na lanskoletnih predsedniških volitvah zmagal s populističnim sporočilom opozarjanja na to, kaj vse gre narobe in kaj vse bo uredil kot oseba, ki ni obremenjena z washingtonsko politiko. Doslej ni naredil še nič, razen odprave izvršnih ukazov svojega predhodnika, predsednika Baracka Obame, podpisa novih izvršnih ukazov in odprave nekaterih regulacij. Vse to, kar ima omejen rok trajanja, je lahko storil sam, zakonodajnega uspeha pa še ni dosegel.

Trump je lani prepričal nekdanje demokrate v propadajočih industrijskih centrih ZDA z obljubami o vrnitvi delovnih mest, ki so v globaliziranem svetu našla svoja mesta na tujem, kjer so stroški dela cenejši. Demokrati so ugotovili, da so na te volivce pozabili in jih sedah z "boljšim dogovorom" skušajo dobiti nazaj.

Demokratski "populizem" obljublja spopad z velikimi korporacijami, nižje cene zdravil, izboljšanje zdravstva in tako kot Trump v državi, kjer vlada že skoraj popolna zaposlenost, nova delovna mesta. Napovedujejo višje minimalne plače, davčne nagrade za podjetja, ki izobražujejo in prekvalificirajo zaposlene, načrt pa naj bi kasneje vključil še boj z visokimi stroški izobraževanja, investicije v infrastrukturo, nacionalni program dopusta za družinske potrebe in podobno.

Zadnja anketa ameriške televizije ABC in časopisa Washington Post je pokazala, da le 37 odstotkov Američanov meni, da se demokratska stranka zavzema za nekaj, 52 odstotkov pa jih meni, da so demokrati le proti Trumpu. Vodja senatnih demokratov Chuck Schumer pravi, da če izgubiš proti osebnosti, ki ima manj kot 40 odstotkov podpore med volivci, moraš najprej pogledati vase.

Voditeljica demokratov v predstavniškem domu Nancy Pelosi pravi, da ni problem demokratska politika, ampak je problem njena predstavitev. Zabavno je, da je natanko to po propadu poskusa reforme zdravstva povedal tudi Trump. Vsi imajo prav, vendar menda ne znajo prepričati ljudi v svoj prav.

Pelosijeva ima sicer bolj prav kot Trump, ko govori o sposobnosti predstavitve. Republikanci ne zapletajo, ampak lovijo volivce s privlačnimi enostavnimi slogani in obljubami, demokrati pa zapletajo, razlagajo, debatirajo in se prepirajo v iskanju najboljše poti in rešitev, pri čemer jim naveličani volivci s kratko trajajočo pozornostjo za podrobnosti spolzijo skozi mrežo.

Trump pravi, da so problem regulacije, ki dušijo podjetništvo ter s tem delovna mesta in boljše življenje ljudi. Demokratski boljši dogovor predvideva ustanovitev novega urada zagovornika konkurenčnosti, ki bo bdel nad združevanjem velikih korporacij in mu pravijo "razbijač monopolov". Predlagajo tudi novo agencijo za boj proti predragim zdravilom.

Z obojim se spet izpostavljajo enostavnim napadom republikancev, da demokrati vidijo rešitve v širitvi državne oblasti proti svobodnemu podjetništvu. Boj proti farmaciji se zdi neiskren, saj ta financira tudi demokrate in prepletenost posebnih interesov s politiki obeh strank je prišla zelo do izraza v času sprejemanja Obamove zdravstvene reforme, ko so nekateri demokrati sami zavrli korenitejše spremembe sistema na osnovi profita.

Ameriške volivce, ki so brez službe ali se komaj preživljajo s službami ki jih imajo zanima predvsem denar oziroma kako bodo preživeli ali dobro in varno živeli. Vse ostalo je v ozadju in to je Trump izjemno dobro izkoristil lani novembra. Pelosijeva, Scumer in senatorka iz Massachusettsa Elizabeth Warren skušajo danes v Virginiji s predstavitvijo boljšega dogovora prepričati volivce, da lahko enako storijo tudi demokrati.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek