REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Američani šokirani: 65 let star Mig-21 prvič v zgodovini sestrelil ameriški F-16

Američani šokirani: 65 let star Mig-21 prvič v zgodovini sestrelil ameriški F-16vir: Pixsell

Pakistanska vojska je ob nedavnem zračnem dvoboju pakistanskh in indijskih vojaških pilotov nad spornim kašmirjem najprej zatrdila, da je uspešno sestrelila dva indijska MiG-a 21.

Kmalu se je izkazalo, da so res sestrelili enega – in ujeli njegovega pilota – toda razbitin drugega MiG-a niso našli. 

Ko so nato v Indiji pokazali ostanke rakete Amram (s katero so oboroženi F-16) in zatrdili, da imajo elektronske podatke in “podpise” sestreljenega pakistanskega F-16D, je tudi mnogim strokovnjakom postalo jasno, kaj se je pravzaprav zgodilo.

Pakistanska vojska je očitno mislila, da je sestrelila dva indijska MiG-a, toda nato so spoznali, da je eden od the MiG-ov pravzaprav njihov F-16D.

MiG Bison . Vir: Reuters
Mig-21 Bison indijskih zračnih sil. | vir: Reuters

Sestrelil ga je indijski pilot MiG-a z rusko protizračno raketo, še preden je tudi njega sestrelila pakistanska protizračna obramba. Kje sta pilota tega pakistanskega lovca v tem trenutku - ni točnih podatkov. 

Indijski pilot je zasledoval pakistanski F-16 in ga najverjetneje sestrelil z raketo zrak-zrak R-73. 

Gre pa za precej zgodovinski dogodek – doslej se namreč še ni zgodilo, da bi nek lovec tretje generacije uspešno sestrelil lovca četrte generacije. Ameriški F-16 je namreč na vojaški trg prišel dvajset let za MiG-om 21.  Toda to se je očitno zgodilo. 

Vse skupaj je seveda rezultat zaostritve med Indijo in Pakistanom, ki se je začela z napadom v Pakistanu stacioniranih teroristov na pripadnike indijskih varnostnih sil 14. februarja, v katerem je umrlo 45 ljudi, odgovornost za napad pa je prevzela radikalna separatistična skupina Džaiš-e-Muhammad (Mohamedova vojska).

Indijska letala so nato napadla položaje teroristov v notranjosti Pakistana. Odgovorila je pakistanska voska, ki je v napade v Indijo poslala večje skupino letal.

F-16D
Prezentacija prenovljenega F-16 z oznako F-21.| vir: Lockheed Martin

V sredo je tako prišlo do prvega resnega soočenja zračnih sil Indije in Pakistana nad Kašmirjem, v katerem so se prvič soočili tudi omenjeni ruski in ameriški lovci.

Res pa je, da ga je pakistanska vojska rešila pred množico Pakistancev in z njim ravnala v skladu z mednarodnim pravom.

Po poročanju indijske televizije NDTV so indijske zračne sile preprečile pakistanskemu letalstvu, da bi izvedlo precizne napade v delu Kašmirja pod indijskim nadzorom. Po navedbah kanala, na katerega se sklicujejo svetovni mediji, tudi ruski, se je v zračnem dvoboju znašlo 8 indijskih in 24 pakistanskih letal.

Po poročanju NDTV je Pakistan angažiral osem večnamenskih lovcev ameriške proizvodnje F-16, štiri lovce francoske proizvodnje Mirage-3, štiri kitajsko-pakistanske lovce JF-17 Thunder in dodatne spremljevalne lovce, Indija pa štiri ruske lovce Su-30MKI, dva lovca MiG-21 in dva lovca Mirage 2000.

F16IDF

O podrobnostih prvega množičnega zračnega boja med indijskimi in pakistanskimi lovci po tretji indijsko-pakistanski vojni leta 1971 se je razvedelo tik pred vrnitvijo zajetega indijskega pilota Abhinandana Varthamana. 

Indijski pilot je zasledoval pakistanski F-16 in ga sestrelil z raketo zrak-zrak R-73. Takoj zatem je njega samega zadela raketa AMRAAM, nakar se je moral Varthaman katapultirati in pristati na območju pod pakistanskim nadzorom, kjer je pristal v ujetništvu. V Pakistan ga je namreč zanesel – veter.

Kašmir že dolgo velja za predmet ozemeljskih sporov med Indijo in Pakistanom, v indijskem delu pokrajine pa so aktivna separatistična gibanja, za katera uradni New Delhi obtožuje, da jih podpira Islamabad, kar slednji zanika.

F16D Zinta

Uspešna sestrelitev ameriškega F-16 je sprožila tudi burne odyive na družbenih omrežjih. V Indiji je bil zelo opazen tvit znane indijske igralke Preity G. Zinte. “Ljudje v Ameriki so šokirani, ker je 65 let star ruski MiG 21 sestrelil ameriškega, Pakistanu prodanega F-16. To veliko pove o pomenu vežbanja pilotov. Najboljše letalo je tisto z najboljšim pilotom v njem. Dobrodošel doma Abhindan, pravi heroj indijskih zračnih sil,” je zapisala igralka.

Ta dogodek bi lahko tudi usodno vplival na prodajo ameriških F-16 Indiji, saj je verjetno, da se bo Indija sedaj odločila za kakšno drugo vrsto letala in ne za F-16, čeprav ji ameriški proiyvajalec ponuja modernizirano različico z oznako F-21.

Je pa medtem pakistanski predsednik vlade zaradi “umiritve napetosti” ukazal vrnitev indijskega pilota, ki so ga že izpustili.

Ta dogodek bi lahko tudi usodno vplival na prodajo ameriških F-16 Indiji, saj je verjetno, da se bo Indija sedaj odločila za kakšno drugo vrsto letala in ne za F-16.

In to je ob tej nevarni zaostritvi med dvema državama z jedrskim orožjem jedrskim vsekakor nekaj, kar je verjetno edini pozitiven dogodek med eskalacijo napetosti, ki pa si zagotovo zasluži priznanje.

Pilot je pred tem povedal nekaj toplih besed o pakistanski vojski, to so v Pakistanu takoj predvajali, izrezali iz posnetkov pa so očitno neke odgovore pilota, ki jim niso bili všeč.

Indija je zaradi ravnanja s pilotom tudi protestirala. Res pa je, da ga je pakistanska vojska rešila pred množico pakistancev in z njim ravnala v skladu z mednarodnim pravom, kar je vendarle nekaj, česar v zadnjem času skorajda ne srečamo več.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek