petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
Američani obeležujejo 16. obletnico terorističnih napadov, tokrat v senci orkana Irma
V ZDA se bodo danes spomnili najhujših terorističnih napadov 11. septembra 2001. Obletnica tokrat poteka v senci orkana Irme, ki pustoši po Floridi in se pomika proti severu. Predsednik ZDA Donald Trump in prva dama Melania bosta spomin na žrtve počastila z minuto molka v Beli hiši.
Minuta molka bo potekala približno ob času, ko je prvo ugrabljeno potniško letalo 11. septembra zjutraj zadelo v eno od stolpnic dvojčka Svetovnega trgovinskega centra (WTC) v New Yorku. Kasneje se bo predsedniški par udeležil slovesnosti v Pentagon, ki jo bo vodil obrambni minister James Mattis. Podpredsednik ZDA Mike Pence bo medtem obiskal polje v Pensilvaniji, na katerega je strmoglavilo ugrabljeno letalo, ki naj bi sicer napadlo kongresno palačo.
Teroristi Al Kaide so 11. septembra 2001 ugrabili štiri potniška letala v ZDA. Z dvema so trčili v in zrušili dvojčka WTC, eno letalo je zadelo Pentagon, četrto pa se je po uporu potnikov zrušilo na polje pri Shanksvillu v Pensilvaniji. Takratni predsednik ZDA George Bush mlajši je kmalu zatem ukazal napad na Afganistan, kjer je imelo vodstvo Al Kaide svoj sedež, kasneje pa je razširil vojno na Irak, ki z napadi na ZDA sicer ni imel nič.
V napadih je umrlo skoraj 3000 ljudi, največ v New Yorku, kjer bo tudi letos osrednja slovesnost. Lani sta se je udeležila oba predsedniška kandidata republikanec Trump in demokratka Hillary Clinton. Slednja je dogodek zaradi pljučnice predčasno zapustila, posnetke njenega opotekanja v avtomobil pa je Trumpova kampanja takrat s pridom izkoristila proti njej.
V New Yorku obletnico napadov tradicionalno obeležujejo z minutami molka in branjem imen žrtev na prizorišču napadu, to je na jugu Manhattna, kjer sedaj namesto dvojčkov WTC stoji 1776 čevljev visoka stolpnica WTC 1, najvišja na zahodni polobli. Njena višina v čevljih je letnica začetka vojne za osamosvojitev ZDA od britanskega imperija. Na prizorišču napada sicer stojita dva bazena z vklesanimi imeni 2980 žrtev napadov, poleg pa je še muzej 11. septembra.
Danes zvečer bodo v spomin na porušeni stolpnici tam ponovno prižgali dva reflektorja, ki bosta sijala v nebo vse do torka zjutraj.
Spominjanje na teroristične napade, ki so spremenili ZDA in svet, se v ZDA zadnja leta vse bolj osredotoča na prostovoljno delo v korist skupnosti in druge prireditve. Al Kaida je v zatonu, največji sovražnik zahodne civilizacije je sedaj Islamska država v Iraku in Siriji, teroristi pa od leta 2001 naprej v ZDA niso uspeli izvesti podobno velikega organiziranega napada.
V Washingtonu bodo tako med drugim potekali čistilne akcije parkov, teki in podobne prireditve. V New Yorku so na spominski zid žrtev dodali še imena 32 gasilcev, ki so umrli za posledicami odstranjevanja ruševin.
Med napadi je umrlo 343 gasilcev, ki so šli pomagat ujetim v obeh stolpnicah, kasneje pa jih je zaradi različnih bolezni, povezanih s strupi v zraku po zrušenju stolpnic, umrlo še skupaj 159. V napadih je umrlo tudi 60 policistov.
Trump je obdobje od petka do nedelje uradno razglasil za dneve molitve in spomina, današnji dan pa za dan domoljubov. Trenutni predsednik ZDA ima kot Newyorčan osebno povezavo z napadi, saj trdi, da je takrat umrlo več sto njegovih prijateljev.