sobota, 23. november 2024 leto 29 / št. 328
Ali bo notranji minister Salvini obtožen ugrabitve migrantov?
Sodišče na Siciliji je včeraj odločilo, da je lahko proti notranjemu ministrstvu Matteu Salviniju vložena obtožnica zaradi ugrabitve.
Tožilstvo mu očita nezakonito ravnanje, ko je v lanskem avgustu prepovedal izkrcanje migrantov iz plovila italijanske obalne straže.
Salvini je na Facebooku zapisal: »Priznam, ni potrebe za proces. Vse drži, naredil sem to in to bi naredil še enkrat.«
Kmalu sojenje?
»Grozi mi 3 to 15 let zapora zaradi blokade ilegalnih pristankov v Italiji. Nimam besed,« je še zapisal Salvini, ki je tudi predsednik skrajno-nacionalistične stranke Liga.
Obtožnico je sestavilo tožilstvo v sicilijanskem mestu Catania, pri čemer ga bremenijo praktične ugrabitve 177 migrantov, katerim je prepovedal izkrcanje iz plovila italijanske obalne straže Ubaldo Diciotti, ki jih je rešila iz Sredozemlja.
Migrante, večinoma eritrejske državljane, so po skoraj tednu, preživetem na krovu ladje, sprejele Irska, Albanija in katoliška cerkev.
V sredo je Evropska komisija izdala poročilo o Italiji, v kateri so zapisali zaskrbljenost zaradi rasti »spodbujanja sovraštva s strani politikov, še posebej v medijih in na internetu.«
Zaradi Salvinijevega vladnega položaja mora sedaj italijanski parlament odločiti, ali se bo sojenje pričelo takoj ali bo bilo odloženo. Odločilno vlogo bo pri tem imela koalicijska partnerica Gibanje pet zvezd, poroča DW.
Slabi sosedski odnosi
Hkrati pa so odnosi med Francijo in Italijo na najnižji ravni, prav zaradi vprašanja migracij.
Francoski predsednik Emmanuel Macron je že od nastopa nove italijanske vlade kritičen do slednje, še posebej do Salvinija. Tako je Macron izjavil, da Italija nima problema z migracijami, ampak samo »politično krizo«.
Salvini mu je očital dvoličnost glede njegove kritike Italije, saj tudi Francija ni več sprejemala migrantov. Italijanski podpredsednik vlade je hkrati tudi podpornik gibanja rumenih jopičev in je Macrona označil za »groznega« predsednika, ki ga je potrebno odstraniti.
Kritiki Macrona se je pridružil tudi predsednik Gibanja pet zvezd Luigi Di Maio, ki je dejala, da »francoski kolonializem v Franciji spodbuja migracije«.
Dalje je Di Maio obtožil Francijo, da zavira mir v Libiji, nekdanji italijanski koloniji, samo zato, da bi pridobila oz. zavarovala francoski dostop do libijske nafte.
Majske volitve v Evropski parlament bodo za obe državi, kot celotno EU, pokazatelj, v katero smer bo v bodoče šlo evropsko zavezništvo, še poroča DW.