REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Admiral NATO pakta se pritožuje zaradi ruskega jedrskega orožja: »Če ga Rusi ne bi imeli, bi že bili v Ukrajini!«

Admiral NATO pakta se pritožuje zaradi ruskega jedrskega orožja: »Če ga Rusi ne bi imeli, bi že bili v Ukrajini!«Rob Bauer. Vir: Telegram, posnetek zaslona, X

Enote vojaškega pakta NATO pod vodstvom ZDA bi bile že na terenu v Ukrajini, če ne bi bilo jedrskega arzenala Moskve, trdi admiral Rob Bauer.

Sile Nata bi bile že na terenu v Ukrajini in se borile proti ruskim enotam, če ne bi bilo ruskega arzenala jedrskega orožja, je dejal odhajajoči vodja vojaškega odbora NATO pakta pod vodstvom ZDA, admiral Rob Bauer.

Popolnoma sem prepričan, če Rusi ne bi imeli jedrskega orožja, bi že bili v Ukrajini in bi jih izgnali

Bauer je v nedeljo med obrambnim vrhom na Češkem spomnil na pretekle izkušnje Nata s sodelovanjem v spopadih v Afganistanu in Iraku.

Opozoril je, da boj proti Rusiji v Ukrajini vendarle »ne bo enak« kot boj v Afganistanu, ker talibanski militanti niso imeli jedrskega orožja.

»Popolnoma sem prepričan, če Rusi ne bi imeli jedrskega orožja, bi že bili v Ukrajini in bi jih izgnali,« je navrgel admiral.

Že prej je trdil, da bi Evropska unija morala preiti v popolno vojno ekonomijo.

Podobno kot v ZDA v prvih štirih letih druge svetovne vojne, ko v Fordovih tovarnah sploh niso izdelovali civilnih avtomobilov, pač pa le vojaške.

Možnost namestitve vojakov Nata na terenu v Ukrajini je bila predmet razprave na Zahodu od stopnjevanja dolgotrajnih napetosti med Rusijo in Ukrajino v začetku leta 2022.

Medtem ko nobena država ni povsem podprla zamisli zaradi strahu, da bi to vodilo v neposredno konfrontacijo med Natom in Rusijo, so nekatere, kot je francoski predsednik Emmanuel Macron, predlagale, da te možnosti ni mogoče popolnoma izključiti.

Prejšnji mesec je tudi litovski zunanji minister Gabrielius Landsbergis v izjavi za Politico trdil, da bi moral Bruselj oživiti pogovore o »škornjih EU na terenu« v Ukrajini, zlasti kot maščevanje za domnevno sodelovanje severnokorejskih vojakov na strani Rusije.

Putin je izjavil, da bi morala imeti Moskva pravico razmisliti o jedrski možnosti, če jo napade nejedrska država, ki jo podpira jedrska država. Takšen napad je treba obravnavati kot skupni napad, ko razmišljamo o povračilnem ukrepu, je ocenil predsednik Rusije.

NATO ob tem ima v Ukrajini številne specialiste in »svetovalce«, pa tudi veliko število plačancev. Ob tem je odhajajoči ameriški predsednik Joe Biden dovolil tudi napotitev »pogodbenikov« v Ukrajino.

Moskva je večkrat posvarila pred napotitvijo zahodnih sil v Ukrajino, ruski predsednik Vladimir Putin pa je poudaril, da bi takšna poteza lahko povzročila »resen konflikt v Evropi in globalni konflikt«.

Medtem je tudi Rusija začela s posodabljanjem svoje jedrske doktrine, pri čemer je Putin izjavil, da bi morala imeti Moskva pravico razmisliti o jedrski možnosti, če jo napade nejedrska država, ki jo podpira jedrska država.

Takšen napad je treba obravnavati kot skupni napad, ko razmišljamo o povračilnem ukrepu, je ocenil predsednik Rusije.

Po tem so ideje o intervenciji zveze NATO v Ukrajini znova za nekaj mesecev potihnile…

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek