REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

10 milijonov vreden tank zažgal dron, ki stane 500 dolarjev: Že trije uničeni »Abramsi«, prvega sesula ruska »Piranja«

10 milijonov vreden tank zažgal dron, ki stane 500 dolarjev: Že trije uničeni »Abramsi«, prvega sesula ruska »Piranja«Dva dni po uničenju prvega ameriškega »Abramsa« so se pojavile informacije, da so ruski vojaki uporabljali brezpilotno letalo FPV, znano pod vzdevkom »Piranja«. Vir: Posnetek zaslona, Telegram

Vse kaže, da tudi ameriški tanki Abrams niso kakšno posebno zahodno čudežno orožje.

Ruski vojaki so namreč doslej uničili že tri tanke »Abrams«. Posnetki uničenja zadnjega so se že pojavili na družbenih omrežjih.

Posnetki z bojišč namreč kažejo zapuščen ameriški tank v bližini vasi Berdiči, ki se nahaja zahodno od Avdejevke, kjer sta bila pred dnevi uničena še dva ameriška tanka. Tretji tank naj bi onesposobil napad z vodeno raketo (ATGM).

Rusko obrambno ministrstvo je 5. marca zjutraj v svojem dnevnem poročilu uradno potrdilo uničenje tretjega tanka »Abrams«.

Vodja tiskovnega središča skupine sil Ruski center, ki se bori v smeri Donecka, je poročal, da so izgube ukrajinske vojske v zadnjem dnevu vključevale dva tanka, vključno z ameriškimi »Abramsi«.

Ukrajinska vojska je izgubila tudi tri bojna vozila pehote Bradley, tri bojna oklepna vozila in 12 motornih vozil. Uničene so bile tudi tri kontrolne točke brezpilotnih letal (UAV).

Ukrajinska vojska je prejšnji dan v hudih bojih v smeri Donecka izgubila več kot 490 vojakov.

Po poročilih s fronte je bilo v bližini vasi Berdjiči opaženih najmanj 5 tankov »Abrams«. Napoteni so v službo pri 47. ločeni mehanizirani brigadi AFU, ki je dosegla neuspehe že poleti 2023 v regiji Zaporožje.

Ker je utrpela velike izgube v vojaški opremi, je bila zadevna ukrajinska enota prisiljena vzeti dragocene ameriške tanke iz zaledja in jih poslati na bojišča zahodno od Avdejeke, kjer jih ruske sile zlahka uničijo.

Glede na skupno število 31 tankov M1A1 Abrams, dobavljenih v Ukrajino, so jih ruski vojaki v nekaj dneh uničili že deset odstotkov.

Enote ruske vojske, razporejene v območju posebne vojaške operacije (SVO), so tako 26. februarja uničile prvi glavni bojni tank »M1A1 Abrams«, ameriške proizvodnje, ki so ga ukrajinske sile uporabljale v bojih v smeri Avdejevke.

Kmalu se je pojavil tudi posnetek gorečega »Abramsa« in informacija, da so ameriški tank uničili pripadniki 15. motorizirane brigade z uporabo majhnega FPV (First person view) dronom, nato pa še z ročnim raketometom.

Dva dni po tem dogodku so se pojavile dodatne informacije, da so ruski vojaki med uničenjem ameriškega oklepnega tanka uporabili brezpilotno letalo FPV, znano pod vzdevkom »Piranja«, kar je potrdil tudi predstavnik podjetja Simbirsk Design Bureau, ki proizvaja zadevne brezpilotnike.

»To informacijo sem dobil od stranke, ki mi je poslala korespondenco s poveljnikom bataljona posadke, ki je zadela ameriški tank.

Rekli so, da gre za našo ‘Piranjo’, potem pa se je ta novica pojavila v medijih in na Telegram kanalih s posnetki gorečega ‘Abramsa’,« je dejal predstavnik biroja.

Zastavlja se vprašanje - kaj je »Piranja«?

»Piranja« je pravzaprav ime za celo družino FPV brezpilotnih letalnikov, kasneje pa je bilo ugotovljeno, je bila različica Piranja-10 uporabljena za uničenje ameriškega tanka.

Ta dron ima nosilnost do 4,5 kilograma, kar pomeni, da lahko nosi raketo s tandemsko kumulativno bojno glavo PG-7VR, ročnega lanserja RPG-7, pod največjo obremenitvijo pa lahko prepotuje osem do deset kilometrov.

Prebojnost tega izstrelka je približno 600 mm za homogeni jekleni oklep za reaktivnimi ploščami, kar pomeni, da je več kot dovolj za preboj strešnega oklepa katerega koli sodobnega tanka.

Poleg tandem-kumulativnega je »Piranja-10« lahko oborožena tudi z lažjo raketo s kumulativno bojno glavo, kot je PG-7VL, tako da je domet v tem primeru 12-15 km, odvisno od vremenskih razmer in možnih motenj.

Največja hitrost drona je približno 140 km/h, med celotnim letom in v trenutku trka pa operater opazuje in usmerja gibanje na podlagi video posnetka, ki se v realnem času prenaša z drona na krmilno napravo.

Cena posamezne »Piranje« je približno 50.000 rubljev ali 500 dolarjev.

Kot je že znano, so ZDA ukrajinski vojski dobavile različico M1A1 SA (Situational awareness), ki je nastala leta 2006 z nadgradnjo osnovnih različic z namenom povečanja njihovih bojnih zmogljivosti, torej prilagajanja potrebam tedanjih spopadov, cena posameznega tanka pa je danes okoli 10 milijonov dolarjev.

Najpomembnejša izboljšava različice »SA« se kaže v vgradnji elektronskih naprav za opazovanje bojišča, digitalnih zemljevidov in indikatorjev za označevanje prijateljskih in sovražnih sil, sodobnejšega sistema za vodenje ognja in označevalcev za označevanje oddaljenih ciljev za topništvo.

Kar zadeva oklep, je kupola »M1A1 SA« izdelana iz zelo trpežne in goste mešanice materialov, v kateri je plast osiromašenega urana, ki ima 2,5-krat večjo gostoto kot običajno jeklo, ki se najpogosteje uporablja v proizvodnji oklepnih vozil.

Vendar pa so zaradi ameriške politike prepovedi izvoza oklepnikov z osiromašenim uranom Američani te plasti odstranili s tankov, namenjenih Ukrajini, zato imajo »Abramsi« v coni SVO bistveno nižjo stopnjo zaščite.

Zaradi tega so bili ukrajinski tankisti prisiljeni na svoja ameriška vozila namestiti nekakšno dodatno zaščito, kot so: eksplozivno reaktivni oklep, nadstrešek za zaščito pred droni oziroma napada »od zgoraj« ali pa mrežasti oklep za zaščito vitalnih delov tanka pred izstrelki z visokoeksplozivnimi naboji.

Glede na to, da sam »M1A1 SA« tehta 61 ton, ukrajinska vojska ni mogla vgraditi vseh zgoraj naštetih komponent, zato so se posadke odločile za prvo, kar se bo kasneje izkazalo za zelo slabo opcijo.

Nato so ukrajinski tankisti namestili dodaten oklep na »Abramse« v obliki ARAT-1 (Abrams Reactive Armor Tiles), znan tudi kot M-19, ki je sestavljen iz eksplozivno-reaktivnih plošč, namenjenih zaščiti bokov trupa in zgornje polovice gosenic od raket s tandemsko kumulativnimi bojnimi glavami.

Torej - kje so se zmotili ukrajinski tankisti?

Prva stvar, ki pade v oči, je, da tudi po dveh letih SVO in na stotine tankov in drugih oklepnih vozil, uničenih z majhnimi FPV droni, še vedno obstajajo primeri, v katerih sovražne enote ne namestijo nadstreškov, ki, čeprav ne zagotavljajo 100% zaščito, še vedno lahko preprečijo preboj strehe tanka in uničenje vozila.

Sama zasnova ameriškega tanka, oziroma njegova notranja ureditev, povzroča še večjo zmedo glede izbire ukrajinskih tankistov za reaktivni oklep, namesto za zaščito strehe.

Vse strelivo v »Abramsu« se namreč nahaja v zadnjem delu kupole - posebej zaščitenem predelu za strelivo s t. i. »blow out« ploščami.

Gre za plošče, ki se nahajajo na vrhu tega dela in so namerno oslabljene, da bi v primeru zadetka v zadnji del kupole in detonacije streliva usmerile eksplozijo navzgor in zaščitile preostanek tanka in predvsem posadko od učinkov iste.

Čeprav so se doslej izkazali kot uporabno sredstvo za varovanje življenj članov posadke, lahko strelivo v primeru detonacije stopi pregrado in razširi ogenj na pogonski sistem, nakar se tank imobilizira in je lahka tarča za sovražnika, kar so ruski vojaki najbrž imeli v mislih.

Obstaja tudi možnost, da se požar, ki ga povzročijo sekundarne detonacije, kasneje razširi na druge dele tanka, denimo na prostor za posadko, kar se je tudi zgodilo z »Abramsom« ukrajinske vojske.

Zato bi bila postavitev nadstreška glede na pogostost napadov z droni na tanke in druga oklepna vozila pravzaprav odlična rešitev.

Požar, ki ga povzročijo sekundarne detonacije, se kasneje razširi na druge dele tanka, denimo na prostor za posadko, kar se je tudi zgodilo z »Abramsom« ukrajinske vojske. Vir: Posnetek zaslona, Telegram

Kot je razvidno iz zgornje slike, objavljene takoj za posnetkom prvega uničenega ameriškega tanka, se je ogenj iz prostora za strelivo razširil na zadnji del vozila, kjer se nahaja motor, kar pomeni, da je bil rezervoar verjetno predrt, nakar je gorivo curljalo in vnelo preostalo gorivo, opazno pa je, da se kadi tudi iz odprtine za vstop in izstop članov posadke.

Usoda posadke je zato še vedno neznana, navkljub temu pa odprte lopute kažejo, da je posadki morda le uspelo rešiti glavo na ramenih, a dim, ki prihaja iz prostora za posadko, nakazuje, da se je ogenj razširil in morda zajel druge komponente v tem delu, zaradi česar je malo verjetno, da bi bilo mogoče ta »Abrams« izvleči na varno in popraviti.

Zato lahko sklepamo, da takšna rešitev zasnove tanka, izbrana v skladu z ameriško doktrino, da naj oklepne enote opravljajo naloge le, če jim je zagotovljena premoč v zraku, postane v spopadu, kot je SVO, skoraj neuporabna, predvsem zaradi ruske superiornosti v zraku in ogromnega števila dronov vseh vrst.

Kar pa zadeva nadstrešek, tj. odsotnost le-tega na »Abramsih«, obstaja velika verjetnost, da je ukrajinska vojska od ameriških zaveznikov dobila ukaz, da bi taka konstrukcija škodovala ugledu in podobi njihovih proizvajalcev, ki jih predstavljajo kot »najbolje zaščitene tanke na svetu«.

Temu botruje tudi poteza nekaterih (zahodnih) družbenih omrežij, da onemogočijo nalaganje posnetkov in slik gorečih »Abramsov« na svoje platforme, saj, kot pravijo, »škodi korporativni reputaciji proizvajalca«.

Karkoli se skriva za tovrstno odločitvijo ukrajinske vojske glede dogradnje nadstreškov, ki bi nudili zaščito pred droni in raketami, je gotovo le to, da so ruski vojaki znova pokazali, da zahodni tanki niso ravno najbolj vzdržljivi oklepniki na svetu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek