REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Predsednik Donald Trump odpustil direktorja zvezne policije FBI Jamesa Comeyja

Predsednik Donald Trump odpustil direktorja zvezne policije FBI Jamesa ComeyjaDirektor FBI James Comey

Bela hiša je sporočila, da je predsednik Donald Trump obvestil direktorja zveznega preiskovalnega urada FBI Jamesa Comeyja o odstranitvi s položaja. Trump je to odločitev sprejel na priporočilo pravosodnega ministra ZDA Jeffa Sessionsa in njegovega namestnika Roda Rosensteina

"FBI je ena najbolj cenjenih in spoštovanih ustanov naše države in danes je nov začetek za kronski dragulj policije. Iskanje novega direktorja FBI se začenja nemudoma," je sporočila Bela hiša še preden so informacije o tem ušle v medije.

Comey je v sredo izgubil vso zaupanje demokratov ne glede na to, da vodi preiskavo o morebitnem ruskem vpletanju v ameriške volitve na strani republikanca Trumpa. Na dan je prišlo, da je zavajal javnost glede nekaterih podrobnosti okrog preiskave elektronske pošte Hillary Clinton.

Kljub temu je vodja senatnih demokratov Charles Schumer kmalu za novico o Comeyjevi odstranitvi s položaja nemudoma zahteval imenovanje posebnega tožilca za preiskavo ruskega vpletanja v volitve, ker bo sicer javnost upravičeno sumila, da je presenetljiva odstranitev Comeyja s položaja poskus prikrivanja resnice.

Trumpova poteza je odjeknila kot bomba na ameriškem političnem prizorišču in sprožila izraze zaskrbljenosti s strani nekaterih republikancev ter ogorčene kritike s strani demokratov, ki so še nekaj ur pred tem sami pozivali Comeyja k odstopu, ker so izgubili vanj zaupanje zaradi načina vodenja preiskave Hillary Clinton in izjav.

Rosenstein je utemeljil potrebo po Comeyjevem odhodu najprej zato, ker si je 5. julija privoščil novinarsko konferenco na kateri je razglasil nedolžnost takratne demokratske predsedniške kandidatke glede ravnanja z zaupno elektronsko pošto. Republikanci na čelu s Trumpom so trdili, da je kršila zakone o zaupnosti.

Visoki pravnik Trumpovega ministrstva je sedaj kritiziral Comeyja, ker je oštel Clintonovo zaradi malomarnega ravnanja z elektronsko pošto in ga kritiziral, ker je 28. oktobra poslal senatu pismo, da širi preiskavo na računalnik moža sodelavke Clintonove Hume Abedin iz česar potem ni bilo nič.

Comey je trdil, da bi bila večja katastrofa, če ne bi nič povedal, čeprav mu je malce slabo, ker je morda vplival na volitve. Trumpov Rosenstein sedaj pravi, da je bila to napaka in bi moral biti tiho. Clintonova je pred dnevi za volilni poraz krivila sebe, Comeyja in Rusijo.

Trump je Comeyja kritiziral 5. julija, hvalil 28. oktobra in spet kritiziral pred volitvami, ko je Comey priznal, da dodatna preiskava Clintonove ni odkrila ničesar. Januarja letos ga je prosil naj ostane na položaju, torkovo odločitev, da ga odpusti pa je utemeljil s potrebo po obnovi zaupanja v FBI.

Comey je pred dnevi v kongresu spet ustrelil kozla, ko je izjavil, da je Huma Abedin svojemu možu poslala več sto tisoč kosov uradne elektronske pošte. FBI je v torek kongres obvestil, da to ni res. Šlo naj bi le za nekaj kosov, ostalo pa je bila elektronska pošta, ki jo je lahko odprla s svojim geslom kot lahko vsak stori na vsakem računalniku.

Zaradi tega so demokrati začeli z napadi na Comeyja, ki ga sedaj sicer ne hvalijo, vendar pa dvomijo v Trumpovo resnično motivacijo. "Comey je naredil veliko škode FBI-ju, vendar pa čas in način Trumpove poteze namigujeta na to, da čuti vročino preiskave ruskega vpletanja v volitve," je dejal nekdanji tiskovni predstavnik Clintonove Brian Fallon.

Televizija CNN poroča, da je FBI tik pred najavo Comeyjeve odpustitve dobil nalog za zaplembo poslovnih dokumentov nekdanjega svetovalca za nacionalno varnost pri Trumpu Michaela Flynna, ki je moral odstopiti zaradi laganja o svojih zvezah z Rusi.

Comey je v kongresu javno povedal, da FBI preiskuje morebitne povezave med Rusijo in Trumpovo kampanjo in bo vodil preiskavo vse do konca kakršenkoli že bo. Trump je v torkovem pismu zatrdil, da mu je Comey večkrat zagotovil, da ni predmet preiskave, vendar pa demokrati že obujajo spomin na afero Watergate in Richarda Nixona, ki je odpustil posebnega tožilca. Zahtevajo naj Comey pride takoj na zaslišanje v kongres.

Trump je pred odločitvijo poklical nekaj senatorjev. Schumer mu je menda takoj dejal, da dela hudo napako. Vodilni demokrat v odboru za obveščevalne zadeve Mark Warner iz Virginije je odločitev označil za šokantno in zaskrbljujočo ter dokaz, da je za rusko preiskavo potreben posebni neodvisni tožilec.

Republikanec John McCain iz Arizone je izrazil razočaranje nad Trumpom, ker naj bi bil Comey pošten in časten človek. McCain želi poseben kongresni preiskovalni odbor glede Rusije.

Predsednik odbora za obveščevalne dejavnosti republikanec Richard Burr iz Severne Karoline je izrazil veliko skrb zaradi časa in utemeljitve Trumpove odločitve, tako kot McCain pa je hvalil Comeyja. Predsednik pravosodnega odbora Chuck Grassley iz Iowe se je po drugi strani strinjal z demokrati, da je Comey izgubil javno zaupanje.

Trump je poklical med drugim republikanca Lindseyja Grahama iz Severne Karoline, ki vodi preiskavo v pododboru za kriminal in terorizem odbora za obveščevalne dejavnosti ter demokratko iz Kalifornije Dianne Feinstein. Oba sta se z odločitvijo strinjala, menila, da je potreben svež začetek pri FBI, demokratka pa je dodala, da mora biti Comeyjev naslednik neodvisna osebnost.

Na položaj z 10-letnim mandatom je Comeyja leta 2013 imenoval predsednik Barack Obama zato, ker je imel sloves nepristranskega "policaja" ne glede na to, da je republikanec. Zaslovel je leta 2004, ko je pravniku Bele hiše Georga Busha mlajšega Albertu Gonzalesu preprečil dostop do pravosodnega ministra Johna Ashcrofta v bolnišnici, zaradi podpisa podaljšanja nezakonitega programa nadzora in prisluškovanja Američanom brez sodnih nalogov.

Do lanskega leta je ohranil sloves nepristranskosti, v torek pa je postal šele drugi direktor FBI v zgodovini, ki je bil odpuščen. Prvega Williama Sessionsa je leta 1993 zaradi poneverb in izogibanja davkom odpustil Bill Clinton.

Njegovo slovo ni minilo brez drame. Televizija CNN je pred poslopjem FBI v Washingtonu snemala nekdanjega newyorškega policista Keitha Schillerja, ki je po dolgih letih dela za Trumpa kot telesni stražar dobil za nagrado položaj vodje operacij Ovalne pisarne.

Schiller je po nalogu šefa v torek zvečer iskal Comeyja s pismi Trumpa, Sessionsa in Rosensteina v rokah, ki mu jih je izročil preden je direktor FBI odletel na poslovno pot v Kalifornijo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek