ponedeljek, 06. januar 2025 leto 30 / št. 006
Direktor FBI James Comey na vročem kongresnem stolu
Direktor ameriške zvezne policije FBI James Comey bo danes v odboru za obveščevalne dejavnosti ameriškega kongresa javno odgovarjal na vprašanja demokratov in republikancev o domnevnem ruskem vpletanju v ameriške volitve in o drugih vprašanjih, med njimi Trumpovih obtožbah o prisluškovanju njegovi kampanji.
Demokrati pričakujejo, da bo Comey jasno povedal, da so obtožbe predsednika Donalda Trumpa o tem, da mu je predhodnik Barack Obama osebno prisluškoval ali naročil prisluškovanje, povsem iz trte izvite. Republikanci, ki prav tako ne verjamejo Trumpu, se pri tem ne bodo preveč izpostavljali.
Če se želi izogniti kritikam ene ali druge strani, bo moral biti zelo spreten. Če zanika Trumpove obtožbe, ga čakajo napadalni tviti predsednika ZDA, če pa tega ne stori dovolj neposredno, si ga bodo privoščili demokrati, ki še vedno kuhajo zamero zaradi izida volitev.
Comey je tik pred volitvami dal v javnost, da FBI nadaljuje preiskavo elektronske pošte demokratske kandidatke Hillary Clinton, iz katere ni bilo potem nič in demokrati so prepričani, da je s tem pomagal Trumpu.
Glede ruskega vpletanja v volitve pa Comey menda ne bo niti priznal, ali preiskava FBI proti Trumpu in njegovim sodelavcem poteka ali ne. S tem bi menda škodil poteku preiskave.
Zaslišan bo tudi direktor Agencije za nacionalno varnost (NSA) admiral Mike Rogers, ki se bo morda soočil s svežimi obtožbami konservativnih spletnih medijev, da je njegova agencija res prisluškovala Trumpu in sodelavcem. Kot je znano iz objav nekdanjega sodelavca NSA Edwarda Snowdna, ta agencija ameriške vlade prisluškuje vsemu svetu.
Zaslišanja bodo podrla krhko kratkotrajno premirje med republikanskim predsednikom odbora Devinom Nunesom in vodilnim demokratom Adamom Schiffom. Predstavnik podeželskega okrožja Kalifornije Nunes je bil član Trumpove tranzicijske ekipe, predstavnik predmestja Los Angelesa Schiff pa je nekdanji tožilec, ki Trumpove obtožbe opredeljuje kot lov na divje goske.
Kasneje bo zaslišan tudi nekdanji nacionalni direktor za obveščevalne dejavnosti James Clapper, ki je že odločno zanikal, da bi obstajali dokazi o sodelovanju Trumpove kampanje z Rusi kot tudi dokazi o Trumpovih obtožbah na račun Obame.
Nunes je v nedeljo za televizijo Fox povedal natanko to, Schiff pa je izrazil začudenje nad Clapperjem in dejal, da obstajajo posredni dokazi o sodelovanju in neposredni dokazi o zavajanju javnosti. S tem je mislil na člane administracije in kampanje, ki so zanikali stike z Rusi.
Demokrati želijo, da odbor v času preiskave zasliši tudi nekdanjega svetovalca za nacionalno varnost Michaela Flynna, ki ga je Trump moral odpustiti, ker je lagal o stikih z Rusi, med drugim celo podpredsedniku ZDA Miku Penceu. Demokrati pravijo, da so zaradi tega pripravljeni na širitev preiskave tudi na uhajanje zaupnih informacij o Trumpovi vladi v medije. Nunes se glede Flynna še ni opredelil.
Schiff je v nedeljo izrazil upanje, da bodo ustavili lov na divje goske, ker so Trumpove obtožbe na račun Obame povsem lažne in ta macola je sedaj udarila tudi ob britanske in nemške zaveznike. Bela hiša je najprej obtožila britansko obveščevalno službo za prisluškovanje Trumpu po naročilu Obame, pri tem je vztrajal Trump, ko se je Bela hiša že opravičila, in povedal, da je to obtožbo slišal na televiziji Fox.