REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nekdanji direktor FBI Comey bo javno zaslišan v senatu 8. junija

Nekdanji direktor FBI Comey bo javno zaslišan v senatu 8. junijaDirektor FBI James Comey

Nekdanji direktor FBI James Comey bo javno zaslišan v senatnem odboru za obveščevalne zadeve 8. junija, ko bo glede na napovedi med drugim povedal, da je predsednik ZDA Donald Trump pritiskal nanj naj ustavi preiskavo svetovalca za nacionalno varnost Michaela Flynna glede Rusije, volitev in Trumpove kampanje.

Trumpova prošnja, namig ali zahteva - karkoli je domnevno povedal Comeyju v tej zvezi - je nekje v vodah pravnega pojma oviranja preiskave, še posebej, če se kasneje izkaže, da je Flynn res delal kaj nedovoljenega za Ruse.

Do takrat, če ne bo nobenih prič ali posnetkov pogovora, na katere je namigoval Trump, pa bo to ostalo le pri trditvah Trumpa in direktorja FBI, ki ga je odpustil verjetno zaradi te iste preiskave.

Comey je v svojih zapiskih po spornem srečanju s Trumpom glede na poročanje ameriških medijev navedel, da je Trump želel konec preiskave Flynna in javno zagotovilo Comeyja, da sam ni predmet preiskave.

Bela hiša in Trump zagotavljata, da so medijska poročila lažna in da laže tudi Comey, čeprav sam javno še ničesar ni povedal. Američani se bodo morali odločiti, komu bodo verjeli, kar ne velja za Trumpove podpornike, ki so že povsem prepričani, da gre za poskuse Washingtona, da uniči predsednika.

Comey je za javno zaslišanje, na katerem bo povedal svojo plat zgodbe, dobil dovoljenje od posebnega tožilca Roberta Muellerja, ki je bil v preteklosti prav tako direktor FBI, oba pa sta republikanskega prepričanja.

Glede preiskave Comey ne sme iti v podrobnosti, lahko pa brani svojo čast, kolikor jo je še ostalo po zapletih okrog preiskave elektronske pošte demokratske predsedniške kandidatke Hillary Clinton.

Comey je Clintonovo sprva opral krivde, obenem pa si je mimo pravosodne ministrice ZDA privoščil novinarsko konferenco, na kateri je dejal, da je Clintonova malomarno ravnala z državnimi skrivnostmi.

Malce pred volitvami pa je spet oživel preiskavo zaradi pošte na računalniku moža tesne sodelavke Clintonove Hume Abedin, iz česar potem spet ni bilo nič in Clintonova še vedno meni, da je Comey prispeval k njenemu volilnemu porazu skupaj z Rusi, ki so po trditvah ameriških obveščevalcev delali za Trumpa.

Ruski predsednik Vladimir Putin je danes ponovil, da ruska država ni bila nikoli vpletena v vdore v računalnike. To bi menda lahko počeli kakšni domoljubni hekerji na lastno pest. "Mi tega na državni ravni ne delamo," je dejal Putin ter dodal mnenje, da nobeni hekerji ne morejo vplivati na volitve v Evropi, Aziji ali Ameriki.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek