REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ministri skupine G7 iščejo skupni jezik s Trumpovo politiko

Ministri skupine G7 iščejo skupni jezik s Trumpovo politikojuncker_moscovici_fotoSTA

Finančni ministri in centralni bankirji skupine sedmih industrijsko najrazvitejših držav (G7) so danes v italijanskem Bariju iskali skupen odgovor na skrbi, povezane s politiko ameriškega predsednika Donalda Trumpa Najprej Amerika. Vsi partnerji ZDA sicer upajo, da bodo ZDA ostale zveste podpori svobodni mednarodni trgovini.

"ZDA in Evropa imata lahko različne poglede na določene zadeve, a morata znati preseči razlike," je prepričan evropski komisar za finančne in gospodarske zadeve Pierre Moscovici. "Živimo v skupnem svetu, smo na isti ladji," je dodal v pristaniškem mestu na jugu Italije in pozval k sodelovanju.

Protekcionističnih ukrepov ZDA se bojijo vsi predstavniki G7, vprašanje trgovine pa gotovo posebej zanima Nemčijo in Japonsko, ki sta zelo močni izvoznici v ZDA in ju Trump obtožuje nepravičnega izkoriščanja menjalnih tečajev.

Sprva se je pričakovalo, da bo trgovina ena osrednjih tem tokratnega zasedanja, nato pa uradno ni bila uvrščena na ta seznam. Ne glede na to o njej teče razprava na dvostranskih pogovorih ob robu dogodka.

Današnji pogovori so sicer sledili nepričakovani oznanitvi več dogovorov ZDA in Kitajske za olajšanje medsebojne trgovine. Kitajska bo tako spet odprla svoj trg za ameriško govedino in zemeljski plin, ZDA pa bo dovolila uvoz kitajske perutnine. Dogovor predvideva tudi povečanje dostopa za ponudnike finančnih storitev na obeh trgih.

Ameriški finančni minister Steve Mnuchin, ki se v Bariju udeležuje svojega prvega srečanja skupine G7, je ob tem izrazil posebno veliko zadovoljstvo.

Med uradnimi temami zasedanja, ki se bo sklenilo v soboto, pa so transnacionalno izogibanje plačevanju davkov, boj proti financiranju terorizma, varovanje finančnih institucij pred kibernetskimi napadi in bolj pravična delitev sadov gospodarske rasti.

Prav boj proti neenakosti je ena glavnih tem G7 že vse od izbruha gospodarske krize pred skoraj desetimi leti naprej.

Trump se že od predvolilne kampanje zavzema za zvišanje plač delavcev, temu pa pritrjuje tudi Mnuchin. Ukrepe v to smer napoveduje tudi Italija.

Poleg tega se Rim zavzema za uveljavitev pravil, ki bodo multinacionalkam onemogočile, da toliko dobičkov prijavijo v davčnih oazah. S tem naj bi jih prisilili, da več davkov plačajo tam, kjer dobičke zaslužijo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek