REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Znova zamudila priložnost, da ostane tiho: Predsednica republike poslancem servirala zlizane in netočne stereotipe

Znova zamudila priložnost, da ostane tiho: Predsednica republike poslancem servirala zlizane in netočne stereotipeNataša Pirc Musar v DZ RS. Vir: UP RS, posnetek zaslona

Tretjič v zgodovini slovenske države je predsednik države nagovoril poslance. V zadnjem primeru je to storila – predsednica Nataša Pirc Musar.

»Pred skoraj letom dni sem stala pred vami, odločena, da po svojih najboljših močeh prispevam k našemu skupnemu cilju: zagotoviti dostojanstvo vsem, ki v Sloveniji živimo in jo soustvarjamo. To zahteva trud in dobro organizirano državo, ki se zna spoprijeti z vsemi izzivi, notranjimi in zunanjimi,« je v nagovoru poslancem uvodoma dejala predsednica Nataša Pirc Musar.

Vtis po enem letu v predsedniški palači je po njenih besedah delno pozitiven, a tudi negativen.

»Na številnih dogodkih, ki sem se jih udeležila, je bilo vsakič znova lepo spoznati, kako ste prebivalke in prebivalci Slovenije ne glede na svoja osebna prepričanja in medsebojne razlike vedno na voljo za pogovor, pomoč in delitev izkušenj.

Rada sem obiskovala različna dinamična podjetja in raziskovalne institucije. Ponosna sem na to, kako odločno so se naša vlada in vsi podsistemi lotili odpravljanja posledic avgustovske ujme.

Zadovoljna stojim tu pred vami tudi zato, ker lahko poročam, da smo v tem letu odpirali teme, ključne za prihodnost naše države,« je dejala predsednica.

Po solzavem leporečenju pa je prešla na bolj resne teme.

Tudi tokrat se zdi, da je predsednica zamudila priložnost, da bi bila tiho, kajti pri mednarodnih temah se vztrajno drži ustaljenih stereotipov in utečenih poti, ki pa svet in Slovenijo vodijo le proti novim vojnam in konfliktom.

Pirc Musarjeva je nato izpostavila, da je nezadovoljna predvsem zaradi sveta v katerem danes živimo.

Vendar pri tem ni niti z besedo omenila soodgovornosti Slovenije in največjih držav sveta, ter predvsem najtesnejših zaveznic Slovenije, na primer Združenih držav Amerike, za takšno stanje.

Ob tem je javnosti znova servirala stare in že davno razkrinkane stereotipe.

V trenutku, ko je jasno, da Ukrajina izgublja vojno, v katero jo je potisnila zveza NATO se je Nataša Pirc Musar vztrajno držala stare in povsem netočne lajne o tem, kako naj bi Rusija Ukrajino napadla brez razloga in zaradi nekakšne nenadoma odkrite agresije…

Hkrati pa je vendarle omenila odgovornost Izraela za ubijanje civilistov v Gazi, čeprav je vse skupaj povedala kar se da prijazno do vlade Benjamina Netanjahuja, ki civiliste ubija in z genocidnim namenom izvaja etnično čiščenje ter preseljuje palestinsko prebivalstvo več kot očitno namerno.

»Kako malo vredno je lahko človeško življenje, kaže vojna, ki se je začela z rusko agresijo na Ukrajino.

Vzela je življenja tisočim in tisočim civilistov. Vzela je otroštvo in prihodnost številnim ukrajinskim otrokom, številni so bili celo deportirani v Rusijo. Kako malo vredno je lahko človeško življenje, je pokazal teror Hamasa nad izraelskimi civilisti z več kot tisoč pobitimi. Kako malo vredno je lahko človeško življenje, kaže ravnanje Izraela pri njegovem posredovanju v Gazi kjer mrtvi civilisti v borbi proti Hamasu že dolgo niso več 'samo' kolateralna škoda.

Za kakšne zločine gre, bodo povedala sodišča. Ta trenutek pa je najpomembnejše, da se ta morija ustavi in Gazi zagotovi takojšnja humanitarna pomoč,« je opozorila, češ da živimo v »svetu, kjer ni nič več sveto.«

Omenjeni del govora je seveda zelo problematičen.

Za politike, ki želijo ravnati racionalno, je pomembno, da delujejo na podlagi utemeljenih teorij o mednarodnih odnosih in pravilno razumejo dogajanje v svetu.

V primeru Rusije pa ima Nataša Pirc Musar resen problem. Vojna v Ukrajini se namreč ni začela z »rusko agresijo« v Ukrajini februarja 2022.

Celo po mnenju generalnega sekretarja zveze NATO (video posnetek v tvitu spodaj) se je začela že leta 2014, po državnem udaru v Ukrajini.

In drugič, ni dokazov, da bi bil ruski napad agresija, kot ga je ocenila Pirc Musarjeva, saj je v resnici šlo le za odziv Moskve na agresivno širitev zveze NATO in ravnanje ZDA.

Da gre v resnici za preventivno vojno so ocenili tudi najboljši strokovnjaki za mednarodne odnose.

Na primer čikaški profesor John Mearsheimer, ki je vojno v Ukrajini tudi pravilno napovedal že več let predno se je ta sploh začela.

Ob tem predsednica Slovenije še vedno vztraja pri tezi o ruski deportaciji otrok kot kaznivem dejanju, čeprav je jasno, da je Rusija otroke zgolj zaščitila pred vojno.

V nasprotju z Izraelom, ki otroke danes namerno in v tisočih ubija pred očmi sveta, tudi Pirc Musarjeve, ne da bi palestinske otroke predsednica republike sploh omenila!

Kar je res sramotno.

Toda slovenska predsednica tega ne razume ali noče razumeti. To bi lahko bil zgolj njen problem, toda ker javno govori tudi neresnice in s tem zavaja slovensko javnost je to zato še vedno tudi problem vse Slovenije.

Nekaj zdrsov je bilo tudi v drugem delu njenega nastopa.

Spomnila je, kako pomembna je bila Organizacija združenih narodov (OZN) za Slovenijo, ko jo je 22. maja 1992 sprejela v svoje vrste, a danes svetovni multilateralizem, ki ga pooseblja OZN, po njenih besedah ne obeta lepe prihodnosti.

Predsednica je nato omenila, kako se je nedavno pogovarjala z generalnim sekretarjem Antoniom Guterresom in omenila lepe besede podpore, ki mu jih je izrekla.

Ob tem pa ni omenila, da bi s kritiko ZDA, s priznanjem Palestine in podobnimi dejanji Slovenija lahko naredila veliko več, a tega ni storila.

Prav tako ni kritizirala dejstva, da je Slovenija sodelovala pri vseh spornih odločitvah zveze NATO in jih podpirala, to pa je privedlo do vojne v Ukrajini.

Zvezi NATO, najbolj odgovorni za morijo v Evropi, ki ji celo priznani ameriški strokovnjaki napovedujejo razpad - je povedala samo najlepše stavke.

»S članstvom v zvezi NATO svetu sporočamo, da smo sestavni del evroatlantske politične in varnostne arhitekture.

Zveza NATO nam omogoča večjo varnost in politično prepoznavnost, kot smo jo imeli kdaj koli prej.

Hkrati pa nam zaradi porazdelitve bremen med zaveznicami ni treba razvijati celotnega obsega obrambnih zmogljivosti, kot bi bil sicer potreben in temu primerno drag,« je zagostolela predsednica države.

Nek medel govor, poln fraz, zavajanj in običajnih stereotipov ter splošnih mest (o mladih, dezinformacijah, naravnih nesrečah, podnebnim spremembah itd.) pa je nekaj, kar v teh prelomnih časih od voditeljice države res še najmanj potrebujemo. 

Kritik, ki si jih upajo glede zveze NATO izreči celo kakšni drugi evropski voditelji (spomnimo se Emmanuela Macrona!) iz ust slovenske predsednice seveda nismo slišali.

Govor zato v resnici ni bil vreden poslušanja.

Lepo pa je, da ga lahko prebirate tudi na spletni strani predsednice, če res nimate pametnejšega dela.

Ob tem pa ne smemo pozabiti, da je Pirc Musar že v času kampanje pred predsedniškimi volitvami poudarjala, da »zagotovo ne bo tiho in da se bo na aktualne teme odzivala tudi javno.«

Predsednica države je premalo plačana, da bi se poglobila v bistvo domačih in predvsem svetovnih problemov? Vir: Posnetek zaslona, X

To je od nastopa mandata decembra lani Pirc Musarjeva sicer že večkrat storila, a ko gre za slovensko mednarodno dejavnost bi bilo morda bolje, če se ne bi odzivala.

Tudi tokrat se zdi, da je predsednica zamudila priložnost, da bi bila tiho, kajti pri mednarodnih temah se vztrajno drži ustaljenih stereotipov in utečenih poti, ki pa svet in Slovenijo vodijo le proti novim vojnam in konfliktom.

Nek medel govor, poln fraz, zavajanj in običajnih stereotipov ter splošnih mest (o mladih, dezinformacijah, naravnih nesrečah, podnebnim spremembah, itd.) pa je nekaj, kar v teh prelomnih časih od voditeljice države res še najmanj potrebujemo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek