sreda, 11. december 2024 leto 29 / št. 346
Znova poražena: Slovenija skupaj z zahodnimi državami tudi tokrat glasovala proti obsodbi nacifašizma v GS OZN!
Skupaj 54, večinoma zahodnih držav, je na ponedeljkovem glasovanju v OZN zavrnilo resolucijo, ki jo je sprožila Rusija in ki obsoja nacizem.
Med državami, ki so predlog zavrnile, so tudi ZDA, Kanada, Nemčija, Francija, Avstralija, Avstrija, Grčija, Italija, Poljska, Finska, Češka in Ukrajina.
In Slovenija.
118 countries endorsed Russia's resolution on Fascism
— Hung (@HHungduc) December 20, 2023
On December 19, the United Nations General Assembly (UNGA) passed Russia's annual resolution on the fight against glorifying fascism. pic.twitter.com/DhGfgAOWOE
Tudi druge države, nastale po razpadu SFRJ so glasovale proti, usklajeno z Evropsko unijo.
Za je bila edino Srbija.
Njihovo nasprotovanje pa tretjemu odboru Generalne skupščine OZN ni preprečilo sprejetja resolucije z naslovom »Boj proti poveličevanju nacizma, neonacizma in drugih praks, ki prispevajo k razpihovanju sodobnih oblik rasizma, rasne diskriminacije, ksenofobije in sorodnih nestrpnosti.«
Predlagateljica Rusija je bila tako znova uspešna.
Dokument je podprlo 116 držav, med njimi Azerbajdžan, Alžirija, Armenija, Belorusija, Bolivija, Brazilija, Kitajska, Kuba, Srbija in Sirija.
How odd that anyone at all would oppose such a resolution.
— Lee Adam Wilshier #NoJabForKids (@LeeAdamWilshier) November 12, 2024
'Western states oppose UN motion condemning Nazism -
The US, Canada, Germany and Ukraine have voted against the Russia-initiated resolution'https://t.co/GJvXylydjS pic.twitter.com/2MfF7Cb2y9
Še 11 članic OZN se je glasovanja vzdržalo.
Zmage nad nacizmom, dosežene v drugi svetovni vojni med letoma 1939 in 1945, »ni mogoče revidirati«, je pred glasovanjem dejal Grigorij Lukjancev, vodja oddelka za večstransko sodelovanje na področju človekovih pravic ruskega zunanjega ministrstva.
»Sprejetje te resolucije je naša dolžnost pred tistimi, ki so dali svoja življenja za mir na Zemlji, za zmago človečnosti in humanizma. Vsako drugačno stališče bi bilo nič drugega kot cinizem in krivoverstvo do tistih, ki so osvobodili svet grozot nacionalsocializma,« je vztrajal Lukjancev.
Rusija resolucijo predlaga vsako leto od leta 2005.
Lani jo je podprlo 112 držav, 50 jih je glasovalo proti, 14 drugih pa se jih je vzdržalo.
Voto all'ONU contro la glorificazione del nazismo e del neo-nazismo tesa ad alimentarne le forme attuali.
— Daniele Trovato (@Aramcheck76) November 11, 2024
La GERMANIA vota contro.
Non è un buon segno. pic.twitter.com/AcuneSCnv7
Soavtorji so Alžirija, Venezuela, Kitajska, Severna Koreja, Pakistan, Kuba, Južna Afrika in na desetine drugih držav.
Dokument v 74 odstavkih zavrača poveličevanje in propagando nacizma, pozdravlja prizadevanja za ohranitev zgodovinske resnice, poziva k ukrepom proti zanikanju zločinov proti človeštvu in k preprečevanju prepisovanja zgodovine, ko gre za drugo svetovno vojno.
Resolucija tudi »ostro obsoja uporabo izobraževalnega gradiva in retorike v izobraževalnih okoljih, ki spodbujajo rasizem, diskriminacijo, sovraštvo in nasilje na podlagi etničnega porekla, narodnosti, vere ali prepričanja.«
Vazali smo in nasa politika prostituirana.
— LukaOrionis (@LukaOrionis) November 11, 2024
Slovenija ob tem paradoksalno, protestira, ker so na primer svetniki in svetnice v mestnem svetu stare Gorice pravkar obravnavali odvzem naziva častnega meščana, ki ga je to italijansko mesto podelilo Benitu Mussoliniju leta 1924 in je mestni svet nedavno zadevni predlog gladko zavrnil, z rezultatom 19 proti 11.
Kar pomeni, da Benito Mussolini ostaja časni občan Gorice!
»Leta 1924, ko je bil častni naziv podeljen, je za mesto uradno obstajalo samo eno poimenovanje. Enako je veljalo tudi za jezik in identiteto desettisoče Primorcev in Primork, ki so po rapalski pogodbi obtičali na italijanski strani meje. Postali so žrtve brutalnih politik represije in poitalijančevanja ter bili med prvimi prebivalci Evrope, ki so spoznali na svoji koži, kaj pomeni fašizem. Leto dni kasneje je častni meščan Mussolini razglasil fašistično diktaturo in dokončno poslal Italijo na pot v drugo svetovno vojno, s tem pa tudi celotno Evropo,« piše v protestnem sporočilu slovenskega Ministrstva za kulturo, ki ga je podpisal Marko Rusjan, državni sekretar na Ministrstvu za kulturo.
Še več, poslanska skupina Svoboda je skupaj s kolegi iz SD in Levice vložila v parlamentarno proceduro predlog novele zakona o varstvu javnega reda in miru, s katerim so se koalicijske partnerice enotno odzvale na številne pobude, da se v Sloveniji zakonsko prepove nošenje ali drugo uporabo nacističnih, fašističnih, domobranskih in ustaških simbolov.
Po besedah prvopodpisanega pod predlog, poslanca Svobode dr. Martina Premka Slovenija za razliko od večine demokratičnih evropskih držav še vedno nima zakonodaje, ki bi opredelila odnos do zločinskih ideologij in okupatorskih organizacij iz druge svetovne vojne.
Zato je temeljni cilj poslanskega zakonskega predloga zapolnitev te pravne vrzeli.
»In to na način, da se zakonsko prepove nošenje ali druga uporaba nacističnih, fašističnih, domobranskih oziroma okupatorskih simbolov, pesmi in gesel, ter da se določi prekrškovna obravnava in sankcioniranje kršitev te prepovedi,« pojasnjuje Premk, ki je tudi predsednik parlamentarnega odbora za obrambo.
Po drugi strani pa si Slovenija v OZN ne upa glasovati proti poveličevanju nacifašizma, zgolj zato, ker je resolucijo predlagala Rusija.
Isto kulturno ministrstvo sploh ne odgovarja na vprašanja, zakaj nadaljuje s politiko Janševe vlade in vztraja pri zaprtju ruskega kulturnega centra.
Ta kratkovidna politika se seveda opravičuje z vrsto argumentov, predvsem pa potrebo po enotnem nastopu evropske diplomacije in podobno.
Tu se lepo vidi, katere države sebe deklarirajo za naonacistične. Potem pa v javnosti še lažejo, da to niso. Med njimi ves zahod in tudi Slovenija, združeni levi in desni, Robi, Jože, Franci, Nataša, Janez, Žan, Tanja ... Med sabo se obmetavajo z nacisti, čeravno so sami največji https://t.co/uwEyCYB9Hp
— Peter Malovrh (@PeterMalovrh) November 12, 2024
A dejstva so kruta – Slovenija v najvišjem organu sveta pljuva na lastno zgodovino in si ne upa nasprotovati nacifašizmu, kar celo na lastnem pragu, na slovenskih ulicah in pri sosedih v Gorici, ocenjuje kot najhujšo skrunitev spomina na številne Slovence, žrtve nacifašizma.
In seveda lahko plačanci zahodnih držav in njihovih institucij še stokrat zapišejo, da je ta naša ocena manipulacija in se s tem zlažejo (ker mnenje razglašajo za dejstveno preverljivo trditev in ga izpodbijajo kot neresnico, kar je laž, manipulacija in huda kršitev EKČP!), kot so se že v portalu Oštro ob tej temi v preteklosti. Toda resnica je neizprosna.
Sieg Heil is in London. Europeans pic.twitter.com/pxqr3XBSs2
— Anatolij Sharij (@anatoliisharii) November 12, 2024
Doma lahko slovenski politiki še stokrat polagajo vence borcem NOB, če si tega, za kar so se borili, ne upajo zagovarjati pred svetom, bodo na koncu zmago odnesli nacifašisti.
Je to tista »samostojnost«, ki smo si jo želeli in se zanjo borili?
Če bo šlo tako naprej, bo prej ali slej Benito Mussolini častni občan ne le Gorice, pač pa tudi Ljubljane, ki ji je nekoč že vladal iz Rima.