REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Židan v Evropskem parlamentu o nepravičnih praksah pri preskrbi s hrano

Židan v Evropskem parlamentu o nepravičnih praksah pri preskrbi s hrano

Slovenija, Češka in Slovaška danes kmetijskemu odboru Evropskega parlamenta predstavljajo pobudo za preprečevanje nepravičnih trgovinskih praks v verigi preskrbe s hrano na ravni EU. Slovenija sicer še v tem mandatu vlade načrtuje zaostritev nacionalne zakonodaje na tem področju, je pred predstavitvijo poudaril kmetijski minister Dejan Židan.

Slovenija, Češka in Slovaška ob podpori še približno desetih članic unije predlagajo oblikovanje enotne definicije nepoštenih trgovinskih praks in seznama nepoštenih trgovinskih praks ter sankcije za izvajanje teh praks na ravni EU.

Med najpogostejšimi nepoštenimi praksami izpostavljajo razne rabate in prodajne akcije, zamude pri plačilih, zaračunavanje prodajnega prostora, spreminjanje pogodb za nazaj, neupravičene odpovedi pogodb in prodajo pod proizvodnimi stroški.

Omenjene države so pobudo marca predstavile na zasedanju kmetijskih ministrov EU, v pričakovanju, da se bo čim več njihovih stališč upoštevalo pri pripravi predloga Evropske komisije, ki se je sprva pričakoval do konca leta, a zdaj kaže, da ga ne bo prej kot prihodnje leto.

Dosje je zelo kompleksen, veliko je različnih interesov, se zavedajo na slovenskem kmetijskem ministrstvu. Razumejo tudi pomisleke držav, ki so proti preveliki regulaciji ali ki želijo ohraniti sprejete sisteme na nacionalni ravni.

Zato so po Židanovih besedah potrebne uravnotežene rešitve, ki bi na eni strani zagotovile skupen pristop, na drugi strani pa ne bi posegale v že vzpostavljene sisteme članic oziroma ne bi zahtevale uvedbe ukrepov v članicah, kjer ni potrebe po posebnem ukrepanju.

Slovenija si je zadala zagotavljanje enakih konkurenčnih pogojev za vse akterje v verigi preskrbe s hrano za pomembno prednostno nalogo, poudarjajo na ministrstvu za kmetijstvo.

Težave v verigi preskrbe s hrano so v Sloveniji v ospredju pozornosti od leta 2010, ko se je zaznalo veliko neravnovesje med številnimi manjšimi proizvajalci hrane, ki so v podrejenem položaju do kupcev, torej živilskopredelovalne industrije in trgovinskih podjetij.

Leta 2010 so imela po navedbah ministrstva v Sloveniji tri velika trgovska podjetja skupaj več kot 75-odstotni tržni delež pri prodaji hrane, kar je prispevalo k premoči trgovskih podjetij v poslovnih odnosih in s tem tudi k nepoštenim poslovnim praksam.

Zaradi neravnovesij so v začetku leta 2014 sprejeli spremembo zakona o kmetijstvu, ki opredeljuje nedovoljena ravnanja deležnikov v verigi preskrbe s hrano in skrajšane plačilne roke za hitro pokvarljiva živila ter uvaja varuha odnosov v verigi preskrbe s hrano.

V skladu s slovensko zakonodajo so za nepravične prakse možne tudi globe v vrednosti od 6000 do 18.000 evrov. Izreče jih lahko javna agencija za varstvo konkurence, prijavitelj nepravilnosti pa je varuh.

Danes pa je minister Židan potrdil tudi načrte za zaostritev zakonodaje. Sam je odločitev o tem sprejel že pred časom, danes pa se je o sodelovanju dogovoril tudi z ministrom za gospodarstvo Zdravkom Počivalškom, je pojasnil.

Cilj je, da se predlog spremembe zakonodaje pripravi do konca leta in da se sprejme še pred novimi volitvami, torej da se zaostritev zakonodaje za preprečevanje nepravičnih praks sprejme še v mandatu te vlade.

V Sloveniji so po navedbah ministrstva storili že veliko, a niso zadovoljni, saj nacionalno ukrepanje ni dovolj. Kmetijstvo in prehranske verige, zlasti trgovci, namreč delujejo čezmejno, zato so potrebna skupna evropska pravila.

Kmetijski ministri Slovenije, Češke in Slovaške ter tudi predsednik kmetijskega odbora Evropskega parlamenta Adam Siekierski so danes v Bruslju izpostavili, da besede podpore niso dovolj, da se razpravlja že predolgo in da je nujno čimprejšnje ukrepanje.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek