ponedeljek, 20. januar 2025 leto 30 / št. 020
Zdaj se še norčuje: Pahor zatrdil, da »arbitraža ni nikoli zastrupljala slovensko-hrvaških odnosov«
Borut Pahor ni več predsednik Slovenije, a se še vedno obnaša, kakor da je. Vidimo ga na vseh mogočih javnih dogodkih, predvsem pa ne zamudi niti ene pasje procesije, ki jo organizirajo desnosučne stranke.
Že leta je jasno, da ga ima z nečim v pesti Janez Janša, to pa se kaže tudi po njegovih zadnjih nastopih.
Kljub temu, da je odslužen politik, ki nima za pokazati nobenega uspeha, se Pahor še naprej dela, kakor da so za njim epohalni dosežki. Kot enega le-teh si šteje zgodbo o arbitraži.
Oh, zlepa se še ne bomo znebili tega klovna! Kakšen je njegov razpolovni čas?#spletnaMladina pic.twitter.com/zaOgyRnIU6
— Guy Gadbois - ĐiĐi (@Nacvrckan) July 1, 2023
Gre za arbitražno razsodbo, ki je uradni Zagreb ne priznava, od pogodbe pa je odstopil zaradi prisluhov, ki jih ne bi bilo, če bi bil arbitražni sporazum napisan drugače in tako, da bi slovenski parlament dal zeleno luč za vstop Hrvaške v Evropsko unijo šele potem, ko bi Sabor sodbo sprejel in uveljavil.
Ampak tega Pahor ni bil sposoben narediti v času, ko je bil predsednik vlade. Hrvaško je v predpristopnih pogajanjih blokiral le nekaj mesecev, potem pa sprejel slab sporazum, ki je Hrvatom omogočil, da najprej vstopijo v EU (in pred tem še v NATO), po tem pa minirajo arbitražni sporazum.
Pahor nam je namesto zgodovinskega uspeha zapustil celo vrsto pocukranih sličic z raznimi hrvaškimi veljaki, predvsem pa z nekdanjo hrvaško predsednico vlade Jadranko Kosor.
Te dni se je znova oglasil, da bi nasprotoval premierju Robertu Golobu, ki s to klavrno zgodbo doslej ni imel nič, a zdaj dela napako, saj arbitražni sporazum in sodbo - potiska pod tepih.
Ampak Borut Pahor ni kritiziral Goloba zaradi ravnanj z odločitvijo sodišča v Haagu, pač pa je užaljen zaradi ocene sedanjega slovenskega premierja, da je arbitražni sporazum zastrupljal odnose med Slovenijo in Hrvaško.
Po prepričanju Boruta Pahorja arbitraža ni nikoli zastrupljala odnosov med narodoma in državama.
Če bi jih, Slovenija prav gotovo ne bi prižgala zelene luči za vstop Hrvaške v schengen, je dejal.
S tem se je odzval na izjavo premierja Roberta Goloba med petkovim obiskom v Zagrebu.
Pod Janšo je bil dve leti tiho. Sedaj mu Janša spet dovoli govoriti. Dol padeš.
— igi (@igijev41) July 17, 2023
Kruta resnica je, da je arbitraža še kako zastrupljala odnose med državami.
To nam pove že podatek, da je Slovenija zaradi arbitraže celo tožila Hrvaško pred Evropskim sodiščem (ECJ) v Luksemburgu. Kaj je to, če ne najboljši dokaz zastrupljenih odnosov?
Kaj je lahko še večji dokaz zastrupljenih odnosov, če ne tožba? Morda vojna?
Golob je namreč dejal, da je vprašanje arbitraže zastrupljalo odnose med državama ter napovedal, da bodo arbitraži, ki ji je Slovenija sicer neomajno zavezana, pustili čas in jo umaknili iz dnevne politike.
»Arbitražo je treba implementirati in uresničiti, vendar pri tem ni časovnega pritiska, pomembno je, da to temo, ki je tako zastrupljala odnose med državama, umaknemo iz dnevne politike,« je dejal.
Dejstvo je, da Golob s tem dela novo napako, ampak v tem primeru je vidno nekaj drugega – kako Pahor, najbolj odgovoren za arbitražno polomijo zelo pazi, da bi jo vsi v Sloveniji častili.
In da se nikakor ne bi zmanjšal njegov »zgodovinski dosežek«, ki pa je v resnici zgodovinska polomija.
Pahor, ki je leta 2009 še kot slovenski premier sklenil arbitražni sporazum s Hrvaško, je v zapisu na Facebooku poudaril, da sklenitev sporazuma ni samo omogočila rešitve vprašanja meje po mirni poti in vstop Hrvaške v EU, temveč je po 18 letih večjih in manjših varnostnih incidentov »odprla novo, prijateljsko poglavje v odnosih med sosednjima državama.«
Povezovalni naj se drži penzije. Z arbitražo nismo dosegli nič ker se je sosedi ne držijo.
— Maja Š (@Majatvita) July 18, 2023
Ob tem je Pahor poudaril, da je meja med državama z razsodbo arbitražnega sodišča določena in obvezuje obe strani. »Dejstvo, da meja zaradi odklonilnega stališča Hrvaške še ni označena, tega ne spreminja.«
»Ko je Hrvaška enostransko odstopila od spoštovanja arbitražnega sporazuma, Slovenija ni zaostrila odnosov. To odločitev štejem za eno najzrelejših v naši zunanji politiki,« je dodal.
Pahor zavaja in se povsem po nepotrebnem – v resnici pa verjetno v korist svojega mecena Janeza Janše – zaletava v Goloba.
Meja namreč ni samo »neoznačena« s strani Hrvaške. Označevanje meje je birokratski postopek, do katerega pride, ko je meja že določena. Vendar Hrvaška ne sprejema ne s strani arbitražnega sodišča določene meje, ne same sodbe sodišča.
Skratka, ne sprejema določitve meje – in zato meja ni označena. Pahor poskuša zmanjšati težo problema, da bi s tem zmanjšal svoj debakel.
Po prepričanju Boruta Pahorja arbitraža ni nikoli zastrupljala odnosov med narodoma in državama, če pa bi jih, Slovenija ne bi prižgala zelene luči za vstop Hrvaške v schengen, je dodal.
To je res, a to ne pomeni, da arbitraža ni zastrupljala odnosov. Slovenija je pač popustila, ker slovenski politiki, soočeni z zahtevami Bruslja in Washingtona že od vstopa Slovenije v EU ne znajo braniti nacionalne interese.
Pogosto govorijo eno volivcem, delajo pa nekaj drugega.
Povabi ga v ta sluzasto podkast,ki ga sponzorira plačilna kartica. Naj pove, kako lahko pošten socialdemokratski politik kot lastnik podjetja leta in leta dela za firmo v večinski državni lasti. Da slišimo.
— Statler Waldorf (@Statler1Waldorf) July 14, 2023
Kot na primer Tanja Fajon, ki je trdila, da bo blokirala vstop Hrvaške v schengen pred evropskimi volitvami, kot zunanja ministrica pa jim je prižgala zeleno luč.
Po mnenju bivšega predsednika tudi ni treba, da se ob uradnih obiskih visokih slovenskih političnih predstavnikov o usodi arbitraže veliko govori.
»Lahko pa se razume narobe, če se reče, da je arbitraža umaknjena z dnevnega reda. Slovenija mora zlasti ob uradnih obiskih vztrajati pri stališču, da je mejno vprašanje rešeno. Ker je,« je zapisal Pahor.
In se znova zlagal. Dokler tudi Hrvaška ne sprejme sodbe ali se najde drugačna rešitev – spor ostaja nerešen.
Le koga lahko Pahor prevara s svojo trditvijo, da spor »je rešen«? Morda le samega sebe.
Mi smo zgleden primer nepotizma.
— Simona Drevensek (@SimSiDDis) July 12, 2023
Vsem ostalim je že dolgo jasno, kako je zamočil zadevo in kako njegove besede danes zvenijo, kakor da se norčuje iz večine državljanov in njihove zdrave pameti.
In za to, da arbitraža še vedno zastruplja odnose med Slovenijo in Hrvaško je najbolj odgovoren Borut Pahor, kot nekdanji predsednik vlade.
Bolje bi bilo, če bi bil tiho, kot pa da poskuša z lase privlečenimi argumenti svoj zgodovinski debakel spremeniti v »uspeh.«