REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zavaja: Tonin miri, da je SV »povečala pripravljenost«, v resnici pa je Slovenija povsem brez zračne obrambe!

Zavaja: Tonin miri, da je SV »povečala pripravljenost«, v resnici pa je Slovenija povsem brez zračne obrambe!Pilatusi sploh ne morejo narediti to, kar obljublja Tonin

Potem ko je ukrajinski dron Tu-141 preletel tri članice zveze NATO in eksplodiral zraven največjega študentskega naselja v Zagrebu, se je tudi v Sloveniji razširil strah, da bi lahko bili soočeni z »ukrajinskim scenarijem.«

Na Hrvaškem sta pristala dva ameriška F-16, ki naj bi po novem vsaj nekaj dni varovala hrvaško nebo, Francija je v Hrvaško poslala svoje reaktivce (Rafale), med srbskim in hrvaški predsednikom pa se je vnela celo razprava o tem, katera država bi bila sposobna v samo sedmih minutah (toliko časa je bil dron v hrvaškem zračnem prostoru« sestreliti nevaren frčoplan, težak kar šest ton.

V Srbiji trdijo, da imajo jutranje in večerne polete reaktivcev MiG-29 vsak dan in dobre protizračne sisteme, na Hrvaškem pa dvomijo, da bi kdorkoli lahko reagiral dovolj hitro, če drona niso opazili prej.

Da ga niso pazili prej, pa operaterji radarjev na Madžarskem in v Romuniji v opravičilo navajajo trditev, da je bil dron na radarjih opazen le kot blaga »senca« in da ga niso imeli za kaj pomembnega.

In zagotavljajo, da bo poslej drugače.

Minister za obrambo Matej Tonin ob tem miri slovensko javnost s poceni izjavami o tem, kako da je Slovenija v zadnjem času »dvignila bojno pripravljenost« vojnega letalstva in da so zato ljudje lahko »povsem mirni.«  

»V zgodovini Slovenije se še ni zgodilo, da bi piloti naših vojaških letal čakali na to, da poletijo,« je slavnostno dejal Tonin.

Namesto da bi poskrbelo za varnost slovenskega neba je ministrstvo za obrambo skrbelo za interese zveze NATO in za podporo njihovim »misijam« oziroma intervencijam v tujini.

Dodal je, da so bila vojaška letala v teh dneh »v najvišji stopnji pripravljenosti in da se bo Slovenija v podobnih primerih nemudoma odzvala.«

»Mislim, da se v zgodovini Republike Slovenije še ni zgodilo, da bi piloti naših vojaških letal neposredno sedeli v letalu v najvišji stopnji pripravljenosti in čakali na to, da poletijo,« je povedal Tonin na novinarski konferenci ob koncu izrednega zasedanja obrambnih ministrov Nata v Bruslju.

Glede samega incidenta z dronom, ki je v noči na petek strmoglavil v Zagrebu, je Tonin povedal, da je sedaj jasnih nekaj več stvari, med drugim, da je letalnik letel čez vsaj tri zavezniške države, da so ga v teh državah tudi zaznali, ampak da je bil označen kot »odsev pri radarski sliki« oziroma »lažna sled.«

Toda »lažna sled« je imela v sebi veliko letalsko bomo, ki je tudi eskplodirala, zato so zavajojoče izjave zveze NATO, ki jih slovenski mediji nekritično ponavljajo, da »dron ni bil oborožen.« Imel je bombo, spremenjen je bil v nevodljivo manevrirno raketo – je lahko sploh še bolj »oborožen« in nevaren?

Raketa Mistral
Slovenija se je zanimala tudi za rakete srednjega dosega, na primer francoske Mistrale - vendar jih nima...

Zavajajoči pa so tudi nastopi ministra za obrambo.

»In tudi Slovenija se bo, kadarkoli bo šlo za tak odsev, nemudoma odzvala…Smo zelo pozorni, v visoki pripravljenosti in ljudje so lahko popolnoma mirni, kar se tega tiče,« je zatrdil obrambni minister.

Toda v resnici je dron razkril tudi popolno nekopetentnost ministra. Nekdanji pilot je opozoril, da so slovenski »Pilatusi«, v katerih se po novem na pistah znojijo slovenski piloti v resnici prepočasni, da bi lahko ujeli podoben, zastarel dron (kaj šele kaj hitrejšega) ki je treščil na Hrvaško.

Pilatusi namreč letijo z največ 570 - 600 (teoretično) kilometri na uro, Tu-141 pa leti s hitrostjo križarjenja okoli 700 kilometrov na uro in lahko doseže 1000 kilometrov na uro.

Minister Tonin lažno razglaša, da bodo Pilatusi, ki so prepočasni, da bi sploh ujeli drone, le-te uspešno sestrelili.

Slovenija protizračnih raket nima že od leta 2018, ko jih je, o čemer smo že poročali – uničila na Hrvaškem.

Gre za očitno zavajanje.

Še več, dogodek je razkril tudi popolnoma napačne prioritete ministrstva za obrambo. In vlade. 

To vodi Janša, ki se ima za še posebej usposobljenega za vojaške zadeve, ni pa poskrbel niti za zaščito slovenskega neba.

Namesto da bi poskrbelo za varnost slovenskega neba je ministrstvo za obrambo skrbelo za interese zveze NATO in za podporo njihovim »misijam« oziroma intervencijam v tujini.

Tonin je tako v skladu z željami zveze NATO kupoval in kupil (kar preko spleta – vozil pa se je, sam, v letalu F-16!) transportno letalo, ni pa poskrbel, da bi Slovenija po uničenju zastarelega sistema Roland nabavila vsaj podoben sistem »točkovne obrambe.«

Če bi ga mela, bi ga lahko postavila vsaj v okolico strateško pomembnih objektov – Ljubljane ali pa na primer NE Krško in tako zagotovila, da kakšen »dron« ne bi slučajno padel na nuklearko. Kar bi se lahko spremenilo v nacionalno katastrofo.

Rakete Roland
Uničene slovenske rakete Roland - na Hrvaškem leta 2018...

Toda Slovenija teh protizračnih raket nima že od leta 2018, ko jih je, o čemer smo že poročali – uničila na Hrvaškem.

In nato – ni kupila novih. Imela pa je denar za oklepnike in transportno letalo – in še marsikaj drugega, kar bolj koristi zvezi NATO kot Sloveniji.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek