REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zaključevanje starih programov preskusni kamen živcev študentov in profesorjev

Zaključevanje starih programov preskusni kamen živcev študentov in profesorjev

Zadnji dan septembra se je iztekel rok, ko so morali študij končati študentje, ki so študirali še po starih programih. Na uradno statistiko o tem, kolikim je to uspelo, bo treba še počakati, neuradno pa naj bi jih bilo okoli 10.000. Povečan obseg zaključnih del je precej obremenil fakultete, a večina jih meni, da so dobro opravile svoje delo.

Na Univerzi v Ljubljani pravijo, da bodo natančne podatke po tem, koliko študentom je v zadnjem letu ali dveh uspelo končati študij po starem programu, zbrali v naslednjih dneh, predvidevajo pa, da jih je večina, ki se je prijavila na zaključek študija, tega tudi zaključila.

Že zdaj je jasno, da bo število tistih, ki bodo letos zaključili študij na univerzi, precej višje od običajnega. Na ljubljanski univerzi namreč študij letno zaključi okoli 10.000 študentov, letos pa naj bi se skupna številka po napovedih univerze gibala okoli 15.000.

Med ljubljanskimi fakultetami, ki so prejele največ prošenj za dokončanje študija po starih programih, sta Fakulteta za družbene vede (FDV) in Filozofska fakulteta. Na FDV pravijo, da so v študijskem letu 2015/2016 prejeli 706 prošenj za dokončanje dodiplomskega študija (odobrili so jih 679), odobrili pa so tudi 368 prošenj za dokončanje znanstvenega magisterija.

Do petka, ko se je iztekel rok za dokončanje starih programov, je diplomsko delo zagovarjalo 521 kandidatov (ali 69 odstotkov vseh z odobreno prošnjo), magistrsko delo pa 305. Za primerjavo: v zadnjih nekaj letih je na FDV vsako leto diplomiralo okoli 500 študentov, podiplomski študij pa opravilo nekaj manj kot 200. To v grobem pomeni, da se je letos število študentov, ki so opravili zaključno delo, več kot podvojilo.

Na Filozofski fakulteti je prošnjo da dokončanje dodiplomskega študija po starem programu v zadnjih dveh letih oddalo okoli 1400 študentov, do sredine tega tedna pa jih je diplomiralo okoli 840. Za primerjavo: leta 2015 je na fakulteti študij (tako po starih kot po bolonjskih programih) končalo 1166 študentov.

Da bi zaključevanje programov potekalo čim bolj tekoče, so sicer na fakulteti že pred časom določili priporočeni rok, do katerega naj študentje oddajo diplomska dela. Tisti, ki so se ga držali, so zagotovili zagovore do 30. septembra, ostalim pa so to poskušali, pravijo.

Fakultete precej obremenjene, a naj bi vsem zagotovile enake pogoje

Na fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo zaradi povečanega števila diplomantov ni bilo težav, tako da ocenjujejo, da so vsi odlično opravili svoje delo. V zadnjih dveh letih je za zaključek študija po starih programih na fakulteti sicer zaprosilo 300 študentov, 290 pa je bila prošnja odobrena. Od teh je do izteka roka diplomiralo nekaj manj kot 200 študentov. V prejšnjem študijskem letu je na fakulteti diplomiralo 391 študentov.

Na biotehniški fakulteti je za dokončanje študija po starih programih zaprosilo 649 študentov vseh stopenj, zaključne naloge pa jih je oddalo 456. Približno toliko naj bi bilo tudi vseh, ki so jih uspešno zagovarjali. Na fakulteti, kjer običajno študij letno konča med 600 in 700 študentov, so sicer še sredi tedna zagotovili, da bodo naredili vse, da bodo študenti, ki so nalogo izdelali v roku, to tudi pravočasno zagovarjali.

Na ljubljanski ekonomski fakulteti pravijo, da je bilo z zaključevanjem starih programov ogromno dela, a da jim je kljub temu uspelo zagotovili, da so imeli vsi študentje ustrezno podporo in enako možnost dokončanja. Največji naval so imeli v septembru. V študijskem letu 2015/2016 je namreč študij po starih programih (na vseh stopnjah) zaključilo 1345 študentov, od tega samo v septembru 471, v študijskem letu 2014/2015 pa 392.

Na pravni fakulteti v Ljubljani je prošnjo za dokončanje študija po starem programu oddalo 100 študentov, vse prošnje pa so bile tudi odobrene. Od teh je študij uspešno zaključilo okoli 90 študentov. Zastojev pri povečanem obsegu zagovorov zaključnih del na fakulteti niso zaznali, kar pripisujejo predvsem celovitemu in ustreznemu obveščanju študentov.

Na fakulteti za upravo, kjer običajno študij vsako leto konča okoli 350 študentov, so v zadnjih dveh letih prejeli kar okoli 1500 vlog za nadaljevanje študija po več kot dveletni prekiniti, v zadnjem študijskem letu pa jih je do roka diplomiralo okoli 220.

Na fakulteti pravijo, da so z obširno kampanjo za dokončanje študija začeli že leta 2012, v okviru nje pa so študente k zaključku študija spodbujali tako po e-pošti kot redni pošti. Vzpostavili so tudi posebno spletno stran. Večjih zapletov s povečanim obsegom diplomantov ni bilo. "Smo pa seveda občutili pritisk s strani študentov, se soočali z velikimi obremenitvami pedagogov v poletnem času ter imeli povečan obseg zagovorov diplomskih del študentov predbolonjskih študijskih programov v mesecu septembru," priznavajo.

Tudi na fakulteti za socialno delo priznavajo, da je bil povečan obseg diplomantov predvsem zaradi majhnosti fakultete zanje velik zalogaj. Zahtevna je bila predvsem sestava komisij. So pa z zagovori začeli že avgusta, tako da jim je do konca septembra uspelo zagotoviti, da so študij pravočasno končali vsi, ki so se držali rokov.

Na fakulteti sicer letno diplomira okoli 100 študentk in študentov, v zadnjem letu pa je študij dodatno (po starih programih) končalo 183 kandidatov. Nekaterim študija ni uspelo dokončati, vendar se je le ena študentka odločila prepisati na bolonjski program, pravijo.

Na mariborski univerzi letos dvakrat več diplomantov kot sicer

Na mariborski univerzi študij običajno letno zaključi od 3600 (v letu 2014) do 4150 (v letu 2012) študentov. V letu 2015 je od začetka koledarskega leta do 27. septembra 2015 študij zaključilo 3055 diplomantov vseh stopenj študija, medtem ko je v enakem obdobju letos študij zaključilo kar 6113 kandidatov, kar na univerzi pripisujejo zaključevanju starih programov.

Nekateri opozarjajo, da so zaradi velika števila tistih, ki so želeli pravočasno končati študij po starih programih, na fakultetah padli kriteriji pri ocenjevanju znanja, po drugi stani pa naj bi nekatere študente gladko zavračali, a na fakultetah slednje zanikajo.

"Vsi postopki in časi so bili enaki, kot so sicer, skrajni roki pa so bili postavljeni tako, da so imeli mentorji in člani komisij dovolj časa za natančen pregled del, morebitne popravke in zagovore. Vse to smo naredili, da bodo dela izpolnjevala vse zahtevane kriterije in da bo časa za zagovore dovolj za vse, ki se bodo držali norm in rokov," pravijo na ekonomski fakulteti.

Tudi na filozofski fakulteti zatrjujejo, da ni bilo zniževanja standardov kakovosti, vsi študenti pa da so bili obravnavani po merilih, zapisanih v študijskih programih. "To pomeni, da so imeli vsi študenti možnost, da študij zaključijo, če opravijo vse obveznosti in če njihovo znanje ustreza predpisanim standardom. Nobenega študenta, ki je izpolnjeval te pogoje, nismo zavrnili," pravijo. Podobno zatrjujejo na ekonomski in fakulteti za socialno delo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek