REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Za nič uslug sedaj tretjino več: Namesto ukinitve dodatnega zdravstvenega zavarovanja - brutalna podražitev!

Za nič uslug sedaj tretjino več: Namesto ukinitve dodatnega zdravstvenega zavarovanja - brutalna podražitev!Zdravniki vse pogosteje zavračajo paciente... Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Napovedi o ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, s katerimi so članice sedanje koalicije šle na volitve so se razblinile ob še eni podražitvi - zavarovalnica Generali namreč z začetkom maja zvišuje mesečno premijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja za 10,39 evra!

Kot glavne razloge za podražitev navajajo rast cen zdravstvenih storitev in rast obsega opravljenih zdravstvenih storitev v zadnjem letu.

Gre za drastično zvišanje, v višini preko 30 odstotkov.

Pri tem je višek cinizma, da kar sredi dopisa, s katerim napoveduje podražitev, zavarovalnica Generali reklamira še svoje hitre zdravniške storitve.

Napovedi o ukinitvi dopolnilnega zavarovanja, s katerimi so članice sedanje koalicije šle na volitve, so se razblinile ob še eni podražitvi - zavarovalnica Generali namreč z začetkom maja zvišuje mesečno premijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja za 10,39 evra.

Lep dokaz, kako zaradi propadanja javnega zdravstva zasebne zavarovalnice kujejo dobiček iz vsesplošne nesreče ljudi.

Vladajoča politika, ki izgublja milijarde tudi zaradi vojne v Ukrajini pa medtem reforme odmika v prihodnost.

To pa v situaciji, ko večina zavarovancev ostaja brez osebnih zdravnikov, zobozdravnikov (ženske pa tudi ginekologov), medtem ko zavarovalnice beležijo enormne dobičke – nikakor ni razumljivo. In še manj sprejemljivo.

Osnovna mesečna premija pri zavarovalnici Generali se bo s 1. majem z dosedanjih 34,50 evra zvišala na 44,89 evra.

Veselica... za zavarovalnico. Vir: Posnetek zaslona

Pri zavarovalnici Generali so ob tem poudarili, da so premijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja nazadnje povišali 1. novembra 2019, doslej pa je bila najnižja na trgu.

Ob napovedi povišanja za dobrih 10 evrov mesečno so v zavarovalnici Generali v sporočilu za javnost zapisali, da se cene zdravstvenih storitev v Sloveniji zadnja leta povišujejo, in dodali, da smo bili najvišjemu dvigu priča lani, in sicer zaradi visoke inflacije.

Toda za številne paciente to pomeni, da dejansko plačujejo za nikakršne usluge, saj sploh ne pridejo na vrsto ali pa pridejo na vrsto prepozno – in za ta privilegij bodo sedaj pogoltni zavarovalnici plačevali še tretjino več!

Medtem pa si zavarovalnice gradijo in kupujejo zasebne bolnišnice ter v njih angažirajo zdravnike iz javnega sistema.

Zavarovalnici Generali pa bosta sedaj verjetno sledili še zavarovalnici Triglav in Vzajemna.

Osnovna mesečna premija po trenutnem ceniku pri zavarovalnici Triglav znaša 35,55 evra, pri zavarovalnici Vzajemna pa 35,67 evra.

Stranke, ki bi to lahko preprečile pa zgolj – govoričijo.

Pri tem kar sredi dopisa, s katerim napoveduje podražitev, zavarovalnica Generali reklamira še svoje 'hitre zdravniške storitve'. Lep dokaz, kako zaradi propadanja javnega zdravstva zasebne zavarovalnice kujejo dobiček iz vsesplošne nesreče ljudi.

V stranki Svoboda še vedno trdijo, da bo dopolnilno zdravstveno zavarovanje ukinjeno, toda njihov zdravstveni minister ta načrt odmika najmanj za leto dni – medtem pa se lahko zgodi marsikaj.

Tudi v stranki SD menijo, da so podražitve neupravičene, a to jih ne bo ustavilo.

V koalicijski stranki Levica pa pravijo, »da je trditev privatnih zavarovalnic, da je dvig premije nujen zaradi rasti življenjskih stroškov, zgolj izgovor, namenjen ohranjanju rekordnih ravni dobičkov, ki smo jim priča v zadnjih letih.«

Kot so opozorili v Levici, zavarovalnice od dopolnilnega zavarovanja namenijo v javno zdravstvo bistveno manjši delež kot ZZZS.

»Vse, za kar gre privatnim zavarovalnicam, so večmilijonski dobički, ki poniknejo v žepih lastnikov, čeprav bi morali v javno blagajno,« opozarjajo v stranki.

V Levici ob tem poudarjajo, da dopolnilno zdravstveno zavarovanje »kljub zavajajočemu imenu ni stvar izbire«, temveč je pogoj za dostop do zdravstvenih storitev. To zavarovanje bo zaradi 125 evrov letno višjih stroškov vse težje dosegljivo za revne upokojence, kmete, zaposlene z nizkimi plačami, samozaposlene in prekarce z nizkimi dohodki. »V Levici smo prepričani, da je takšno zdravstveno zavarovanje nepravično, zato je zdaj pravi čas, da ga odpravimo,« so zapisali.

Iniciativa Glas ljudstva ob tem opozarja, da je stanje v zdravstvu katastrofalno.

Stavka pacientov
Stavka pacientov. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ob vse višjih cenah uslug na zdravnike čaka okoli 140.000 pacientov, kar je 60.000 več kot leto poprej, a v javnih bolnišnicah so obravnavali 15.000 bolnikov manj kot leta 2019, in opravili 60.000 manj prvih pregledov, opravili so tudi manj ortopedskih in srčnih operacij.

Stranke, ki bi to lahko preprečile pa zgolj – govoričijo.

Število pacientov brez izbranega zdravnika se je samo v nekaj zadnjih mesecih povečalo od 132.000 na 140.000.

Minister za zdravje pa je pred devetimi meseci napovedal, da se bodo čakalne dobe v enem letu razpolovile.

Današnje daljše čakalne dobe razlaga kot uspeh z naslednjimi besedami: Zakon je kljub temu učinkovit, saj bi se sicer čakalne dobe še bolj povečevale.

Ministrstvo obenem prikriva velikanski delež denarja, ki so ga od doslej porabljenih sredstev prejeli zasebniki, ti so v resnici prejeli kar 28,3 milijona evrov od skupaj 79,1 milijonov doslej porabljenega denarja, po finančnem obsegu sedemkrat večji javni zavodi pa slabi dve tretjini.

Povedano drugače: Zasebniki so glede na svoje zmogljivosti prejeli trikrat več denarja kot javni zavodi.

»V Glasu ljudstva trdimo, da je helikopterski denar brez usmeritve na najbolj potrebne storitve med izvajalci prebudil plenilsko miselnost: V javnih zavodih se je storilnost zmanjšala, čakalne dobe so se podaljšale, javni zdravniki in javni denar pa se selijo h koncesionarjem. V javnih ustanovah ostajajo na čakalnih seznamih najtežji in najbolj tvegani bolniki,« opozarja pobuda Glas ljudstva.

In ti bolniki bodo sedaj za pogosto nič uslug – plačevali tretjino več.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek