REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Za inšpektorat nevarnosti ni, v Okolju Piran presenečeni

Za inšpektorat nevarnosti ni, v Okolju Piran presenečeni

Kamniti balkon na vrhu klifa nad rtom Seča buri duhove že vse od leta 2010, ko je betonski kos zgrmel v globino. Na srečo takrat ni bil nihče poškodovan, na republiškem inšpektoratu za okolje in prostor pa so tedaj pojasnili, da odlomljeni kos ni pristal na javni površini, zato nimajo zakonske podlage za ukrepanje. Sedem let kasneje se domačini še vedno bojijo, kaj bo priletelo na priljubljeno sprehajalno pot. Okolje Piran je že pred meseci zavarovalo območje, na inšpektoratu pa še vedno 'ne vidijo težave'.

V koprski izpostavi inšpektorata so na pobudo javnega podjetja Okolje Piran uvedli postopek, a njihove ugotovitve kažejo, da kamniti razgledni balkon, ki je del vile na Forma Vivi v zasebni lasti, ne predstavlja nevarnosti, pišejo Primorske novice. Iz sklepa inšpektorata izhaja, da balkon ni slabo vzdrževan ter da "kot celota ne predstavlja nevarnosti porušitve ter da morebitno padajoče kamenje z balkona ne ustreza zakonski definiciji nevarne gradnje, kot je opredeljena v Zakonu o graditvi objektov".


Samo v Sloveniji lahko inšpektor razpadajoči balkon oceni kot nenevaren


Današnje stanje objekta je po mnenju inšpektorja, ki je opravil ogled, posledica ravnanja upravljavca klifa – tj. Občine Piran –, ki bi moral klif kot javno dobro sanirati. Ker je prostor pod flišno steno ograjen in označen z opozorilnimi tablami, ki ljudi odvračajo od približevanja steni, naj bi bila nevarnost dodatno onemogočena.

Okolje Piran že zdavnaj ukrepalo


Na občini z odločbo inšpektorata niso seznanjeni, v Okolju Piran, ki je že pred meseci postavilo zaščitno ograjo, so po besedah direktorja Alena Radojkoviča zaradi takih ugotovitev in zaustavitve postopka presenečeni. Pravijo, da sanacija klifa presega njihove finančne zmožnosti. V podobnem primeru naj bi občina za tovrstni poseg odštela 150 tisoč evrov.
Zaradi razjedanja klifa se težave pojavljajo tudi na območju piranske cerkve ter pokopališča in nogometnega igrišča. Kot je dodal za časnik, so poskušali na območju Belega Križa meteorne vode prek cevi speljati drugam, da ne bi razjedale flišnih površin, a je poseg padel v vodo zaradi varstvenih pogojev na zaščitenem naravnem območju.

Članek omogoča: Regional  Obala

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek