četrtek, 12. december 2024 leto 29 / št. 347
Za Hostel Celica nobenega vplačila varščine
Javne dražbe za nakup stavbe na Metelkovi ulici 8, kjer domuje Hostel Celica, danes ni bilo, saj, kot so sporočili z Mestne občine Ljubljana (Mol), niso do roka prejeli niti enega vplačila varščine. Napovedano dražbo Celice, ki so jo ponudili z izklicno ceno 2,34 milijona evrov, je sicer pospremil protest nasprotnikov prodaje.
Plačilo varščine je pri večini javnih dražb osnovni pogoj za sodelovanje, še posebej, ko je predmet prodaje nepremičnina. Kot je razvidno iz vabila na javno dražbo, so morali dražitelji in morebitni predkupni upravičenci najkasneje do 11. decembra vplačati varščino, ki znaša 10 odstotkov izklicne cene.
Napovedana prodaja hostla je v zadnjem tednu dvignila veliko prahu, nestrinjanje z njo pa so nasprotniki - zbralo se jih je okoli 80 - danes še posebej glasno izrazili s protestom na Prešernovem trgu in pred mestno hišo. "Kapital in Mol, prste stran od avtonomnih prostorov," se je glasil napis na enem od transparentov, ki so jih prinesli s sabo.
"Zbrali smo se zaradi konkretnega napada na AKC Metelkova mesto. Gre za očiten poskus postopne privatizacije in razprodaje tega avtonomnega prostora, ki pa je povezan s splošno politiko vsesplošne privatizacije lastnine in tajkunske politike župana," je za STA povedal eden od protestnikov, ki se je predstavil kot Matjaž z Metelkove.
Ob tem je predstavil krovno izjavo kot odziv na razprodajo skupne lastnine in na po mnenju podpisnikov "tajkunsko politiko" ljubljanskega župana Zorana Jankovića. Po njegovih navedbah so jo pripravili Anarhistična pobuda Ljubljana, Iskra, AKC Metelkova mesto in avtonomna Tovarna Rog. Slednja je po mnenju protestnikov prav tako "trn v peti oblastnikov".
Protestniki načrte mestne občine razumejo kot poseg v avtonomne prostore, ki, kot piše v tej skupni izjavi, "predstavljajo redke prostore svobodne misli in združevanja onkraj komercialne logike, kar več kot očitno moti mestne oblasti, zaradi česar se jih trudijo izkoreniniti, podrediti in sterilizirati ter tekom tega procesa tudi kaj zaslužiti".
Mol je z namero, da proda zemljišče, na katerem trenutno stoji Hostel Celica, po besedah enega od protestnikov - Mihe, "jasno naznanila začetek sovražnega napada na AKC Metelkova mesto". Ta se je v 24 letih delovanja po njegovem mnenju izkazal z ustvarjalnostjo, produktivnostjo, poštenostjo ter je dal mestu in regiji veliko več, kot jo da lahko kakšen zasebni hotelir.
V AKC Metelkova terjajo, kot je spomnil, da se prostore Celice, kjer je bil nekoč vojaški zapor, vrne v skupnostno upravljanje, nazaj tistim, "ki so jo v resnici prvič obranili leta 1993" ter vsem meščanom in meščankam.
Jankovićeva miselnost, da je mesto naprodaj, ima uničujoče posledice za vse nas, je še protestnik Miha z Metelkove povedal za STA in sklenil: "Hočemo mesto za nas, ki tu živimo, za naše goste in tovariše, ne pa za turistično industrijo."
Ljubljanskemu županu se zdijo očitki protestnikov, da zagovarja zasebni kapital, nespodobni, še zlasti, ker Mol toliko vlaga v kulturo. "Mol namenja 11 odstotkov proračuna kulturi, saj je za nas investicija in ne strošek," je poudaril v izjavi medijem in ob tem izpostavil zdaj že dokončano Švicarijo ter prenovo Cukrarne in tudi Tovarne Rog, ki pa se je bodo lotili, ko bodo sodni postopki zaključeni.
Novinarskemu vprašanju, ali je pripravljen na dialog s predstavniki Tovarne Rog, Metelkove in Celice, se je čudil, saj želje po sestanku z njim na Mol glede načrtovane prodaje hostla niso izrazili. V Kulturno-umetniškem društvu Sestava so na Mol naslovili le odprto pismo, na katerega so odgovorili, je pojasnil. Kar pa se tiče "Rogovcev", "so imeli že toliko sestankov", zdaj se srečujejo na sodnih obravnavah.
Ker je bila javna dražba neuspešna, se bo treba do konca leta, ko se tudi izteče pogodba z najemnikom, odločiti, kako naprej, je še povedal župan.