sobota, 24. maj 2025 leto 30 / št. 144
Vlada v odgovoru na opomin zaradi preiskav v Banki Slovenije: Slovenija ni kršila prava EU

Vlada je nedavno odgovorila na prvi opomin Evropske komisije glede lanskih kriminalističnih preiskav v Banki Slovenije. Stališče vlade je, da Slovenija ni kršila prava EU v postopkih v zvezi z dokumentacijo iz Banke Slovenije. Vlada zdaj čaka na naslednji korak komisije, so pojasnili na ministrstvu za pravosodje.
Kot so spomnili na ministrstvu, lahko Evropska komisija postopek zdaj ustavi, če bo s pojasnili Slovenije zadovoljna, ali pa ga nadaljuje z drugim opominom oz. t. i. obrazloženim mnenjem.
O odgovoru Slovenije na opomin komisije je sicer v četrtek že poročala POP TV.
Evropska komisija je Sloveniji konec aprila poslala opomin v okviru postopka ugotavljanja kršitev evropske zakonodaje v povezavi z zaplembo informacij Evropske centralne banke (ECB) v okviru kriminalistične preiskave v Banki Slovenije julija lani.
V Bruslju so namreč ocenili, da je šlo v primeru zaplembe dokumentov ECB v prostorih Banke Slovenije za morebitno kršitev pravil o privilegijih in imuniteti v EU ter statuta Evropskega sistema centralnih bank in ECB.
V komisiji so ob tem slovenske oblasti spodbudili h konstruktivnim pogovorom z ECB, da se poišče skupna rešitev za izvajanje preiskav v skladu s pravnim redom EU.
Po kriminalističnih preiskavah v Banki Slovenije julija lani je predsednik ECB Mario Draghi tedaj pri Vrhovnem državnem tožilstvu in Evropski komisiji protestiral zaradi nezakonite zaplembe informacij ECB. V Frankfurtu so zahtevali izločitev zaupnih informacij ECB na notranjem omrežju Banke Slovenije.
Takratni generalni državni tožilec Zvonko Fišer je v odgovoru Draghiju zapisal, da je bila hišna preiskava na Banki Slovenije po njemu dostopnih podatkih opravljena v skladu z odredbo, zato poziva ne sprejema.
ECB se je zaradi zaplembe njene dokumentacije v okviru omenjene kriminalistične preiskave obrnila tudi na ustavno sodišče. Ustavna pritožba se nanaša na dokumentacijo, pridobljeno na osnovi sodne odredbe, ki se nanaša na preiskavo vodilnih v centralni banki - Boštjana Jazbeca, Stanislavo Zadravec Caprirolo, Janeza Fabijana in Tomaža Čemažarja - zaradi sumov nepravilnosti pri sanaciji NLB. Ustavno pritožbo zoper samo odredbo pa je vložila Banka Slovenije.
Obe pritožbi ustavno sodišče že obravnava.