sreda, 05. februar 2025 leto 30 / št. 036
Vlada sprejela paket zakonov za boj proti energetski krizi – z dvema velikima luknjama in enim nerešljivim problemom…
Državni zbor je brez glasu proti sprejel noveli zakona o oskrbi s plini in zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo, kot tudi zakon o državnem poroštvu za izvedbo poslov na trgu elektrike oziroma za nakupe plina zunaj Evropske unije.
Gre za naslednji zakonodajni sveženj v sklopu ukrepov, s katerimi Golobova vlada nadaljuje blaženje negativnih posledic energetske krize, pri tem pa poleg pomoči gospodarstvu še posebno skrb namenja socialno najranljivejšim skupinam prebivalstva.
Ta zakonodaja je vsekakor potrebna in bo do neke mere omilila sedanje težave na področju energije. Njen največji problem je, ker ne odgovarja na dve glavni, povezani vprašanji – kaj se bo zgodilo, če bodo cene plina še dodatno poskočile in kaj, če posledično nekaterih – na trgu ne bo ali jih ne bo dovolj.
In the Netherlands, they reduce the shower time to 5 minutes
— Reggie Meezer (@ReggieMeezer) September 12, 2022
The Dutch government has launched a campaign designed to limit the visit to the shower to five minutes, while not all residents are ready to put up with such restrictionshttps://t.co/okSbRzAGx6
Tako novela zakona o oskrbi s plini, ki so jo poslanci celo soglasno potrdili, na prvi pogled prinaša dodatno zaščito gospodinjskih in malih poslovnih odjemalcev.
Odjemalci v večstanovanjskih stavbah dobivajo enake pogoje, ne glede na to, ali so v individualnih stanovanjih ali v skupnih večstanovanjskih stavbah.
Pri tem novela prinaša dva nova instituta.
Meanwhile... the working class https://t.co/xBgr7KJxZg
— Vere Veritas (@vere_veritas) September 14, 2022
Prvi je nadomestna oskrba, ki v primeru, da se dobavitelj odloči za prenehanje delovanja ali da se ga iz različnih razlogov izloči iz bilančne sheme, odjemalcem jamči varnost glede dostopa do plina oziroma ogrevanja.
Drugi pa je osnovna oskrba, s katero se vsem odjemalcem omogoča, da si lahko plin zagotovijo po gospodinjski osnovni oskrbi, dobavitelji pa morajo cenike objaviti.
Z novelo zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo se vlada, kot sporoča Gibanje Svoboda, »odziva na nestabilnosti svetovnih in evropskih energetskih trgov.«
Vlada bo zato v primeru dejanskih ali predvidenih motenj pri oskrbi z električno energijo in plinom »razglasila nižjo ali višjo stopnjo tveganja pri oskrbi z energijo«, pri čemer bosta elektroenergetski in plinski sistem usklajeno skrbela za energetsko oskrbo.
EU Gas and German Electricity Prices are on the rise again as Brussels has said it will raise more than €140bn from windfall taxes on energy companies’ profits to soften the blow of record high energy prices this winter. pic.twitter.com/ubiTNG2Zdb
— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) September 14, 2022
Z zakonom o državnem poroštvu za izvedbo poslov na trgu elektrike oziroma za nakupe plina zunaj Evropske unije pa želi vlada upravičenim energetskim družbam zagotoviti zanesljiv dostop do kratkoročnih likvidnostnih obratnih sredstev.
Vlada je ob tem sprejela še vrsto drugih ukrepov - ponovno uvedbo regulacije marž trgovcev na bencinskih servisih zunaj avtocest ter sprostitev marž in cene na avtocestah, zagotovitev najnižjih možnih trošarin za gorivo, omejitev najvišje drobnoprodajne cene električne energije za gospodinjstva in male poslovne odjemalce (omejitev velja od 1. septembra do 31. avgusta 2023), ohranitev znižane trošarine za električno energijo, znižanje prispevka za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije iz obnovljivih virov energije ter v soproizvodnji z visokim izkoristkom za 50 odstotkov (v veljavi od 1. septembra) ter znižano davčno stopnjo DDV za električno energijo na 9,5 odstotka, ki je prav tako stopila v veljavo z začetkom septembra.
Kje je torej problem?
Problem je seveda v tem, da se bo na evropskem in slovenskem trgu sicer do neke mere verjetno lahko reguliralo ceno električne energije, ki se konec koncev v večini proizvaja iz jedrske energije, premoga ali obnovljivih virov energije (voda, veter, sonce) – z ogromnimi finančnimi vložki države in Evropske unije, torej z zadolževanjem, kar bo sicer povišalo inflacijo – toda to ne bo mogoče pri energentu, ki ga Evropa nima dovolj, Rusija pa ga ima dovolj še za naslednjih 120 let.
Plinu.
Njegova cena na evropskem trgu je že in bo s padanjem temperatur še zrasla.
Zasebnim podjetjem se ne bo splačalo, da plin kupujejo dražjega in prodajajo kot cenejšega.
To lahko že vidimo v primeru kranjskega podjetja Domplan, kjer zaradi vladne regulacije ne bodo več dobavljal zemeljskega plina.
V Domplanu pojasnjujejo, da bi zaradi vladne uredbe plin prodajali z izgubo.
— Zejn (@hruske) September 13, 2022
»Država ni dobaviteljem v ničemer zagotovila povračila škode, kar za dobavitelje v zasebni lasti, ko je družba Domplan, pomeni hude likvidnostne težave,« pravijo v Domplanu.
In tako bodo odjemalcem s 1. novembrom prenehali dobavljati zemeljski plina. Ker ne zmorejo prenesti vladne regulacije cen, ki bo trajala do konca avgusta prihodnjega leta – in morda še veliko dlje.
Vladna rešitev je seveda jasna – če ne bo dobavljal Domplan, ga bo pač nekdo drug. A kdo? Zasebniki tega seveda ne bodo počeli.
Biden Treasury Secretary Janet Yellen: Under Biden's plan, we will “rid ourselves” of oil and gas.
— Ignorance, the root and stem of all evil (@ivan_8848) September 9, 2022
How's the EU going to like this winter without oil and gas, Secretary pic.twitter.com/0FBADeR8D5
Toda poglejmo primer, če bo to počelo »državno podjetje«. Jasno je, kaj bo posledica – kupovanje dražjega plina na trgu in prodaja uporabnikom po bistveno nižji ceni, kar pomeni prodajo z velikanskimi izgubami.
Takšen »poslovni model«, ki ga je uvedla vlada in ga podpira EU bo prinesel ogromne izgube najprej državnemu podjetju, nato državnemu proračunu in ne bo mogel trajati večno.
Dalj časa bo trajal, večja bo inflacija, bolj bo padal evro in manj bodo vredne plače vseh v naši ožji (Slovenija) in širši domovini (EU).
Znova bomo, kot v Jugoslaviji, živeli v časih »stabilizacije« - in nekateri se še spomnimo, kaj to pomeni…
Naslednja rešitev je seveda tista, ki že presega okvir Slovenije.
To pomeni uvajanje podobne »regulacije« tudi na evropskem trgu.
Z drugimi besedami, to pomeni, da bo Evropska komisija s podporo članic EU (verjetno z vrsto izjem) uvedla »cenovno kapico« na plin in druge energente ne samo iz Rusije, pač pa vseh, ki želijo plin prodajati v EU!
Toda ker obstaja tudi trg izven EU je posledica jasna.
Remember the solidarity when it was about helping each other over masks during COVID ?
— Angelo Giuliano / living in (@Angelo4justice3) September 12, 2022
Expect NO cooperation when it will be about energy sharing, It will be like hyenas fighting over food
This is the prelude of regime changes all around EU. Buy beer & popcorn & watch it collapse pic.twitter.com/p9xg0gZgbM
EU ne more regulirati tudi svetovnega trga.
Zadnji dokumenti iz Bruslja razkrivajo, da EU ne bo uspešna pri uvajanju cenovne kapice za ruski plin.
Leaked paper reveals EU is unlikely to cap price of Russian gas
— AZ (@AZmilitary1) September 13, 2022
Draft regulation includes windfall tax on ‘surplus’ profits from oil and gas companieshttps://t.co/6plqRRum3c
Če bodo cene plina na svetovnem trgu višje od cen, ki jih bo administrativno določila EU potem ponudbe plina in drugih energentov na evropskem trgu sploh ne bo.
Rezultat tega bo popolna ustavitev dotoka plina iz Rusije in morda celo drugih držav v EU.
Cena plina v Sloveniji bo tako sicer izjemno »primerna« in »ugodna«, le da po taki ceni plina ne bo.
S tistim, česar ni - se zaradi pomanjkanja nihče ne bo mogel ogrevati.
Ste vedeli, da je Nemčija od EU avgusta dobila nepovratnih 27, 5 milijarde eur? To plačujemo z inflacijo, padcem evra, torej prihrankov. To je tiskanje za reševanje Nemčije, Španije, Italije, prezadolženih velikih, ki jim zdaj crkuje gospodarstvo, ko ni poceni ruskih energentov.
— gregor preac (@GPreac) September 13, 2022
K temu je treba dodati še dejstvo, da Slovenija sploh nima skladišč plina in bo morala na ves plin, ki ga potrebuje čakati na dobro voljo predvsem avstrijskih podjetij, ki ga skladiščijo v dunajskem Baumgartnu.
Vladni paket zato ne more rešiti energetskih težav, ker te presegajo okvirje Slovenije.
Težava, s katero se soočata Slovenija in EU je namreč svetovna in geopolitična.
Kdor slepo navija za vojno v Ukrajini (zaradi interesov ZDA)!) in »zmago« ukrajinske vojske nad ruskimi silami in vse vidi zgolj kot agresijo velike države nad manjšo (gre seveda za neresen in naiven pogled na vojno v Ukrajini), ta seveda ne more rešiti problema z dotokom plina v Evropi.
Celo če bi se evropske države lahko v celoti oprle na tuj, na primer ameriški plin, pa bi bil ta nekajkrat dražji od ruskega in bi na ta način dobesedno uničil standard Evropejcev in konkurenčnost evropske industrije.
35/
— Francisco T. Sycip, Jr. (@sycipft) September 11, 2022
"John J. Mearsheimer in 2015 which nobody listened.
The West is leading Ukraine down the primrose path and the end result is that Ukraine is going to get wrecked."
Video:https://t.co/UBs7nV47nPhttps://t.co/UBs7nV47nP
Trenutno je ameriški plin več kot 7-krat dražji od ruskega.
In tudi tuji komentatorji opozarjajo, da bodo v primeru 33-odstotnega zmanjšanja dobičkov, ki ga načrtuje EU na podlagi triletne povprečne cene nafte, plina in premoga iz preteklosti - prizadeta podjetja preprosto prenehala prodajati dobrino, ki jim bo prinašala izgubo.
Da gre za začasni ukrep je seveda neresna navedba, EU pa to dikcijo uporabi v tekstu predvidene direktive kar dvakrat.
33% !!! levy on oil gas and coal. These companies simply won't produce more...disaster...and they used "temporary" twice..so you know it's defo not temporary >>
— Tracy () (@chigrl) September 13, 2022
EU Weighs Price Cap on Power From Renewables, Nuclearhttps://t.co/iPHC8Abowf pic.twitter.com/J1Nw2stIdo
Ob tem se na ravni EU zahteva tudi 5 odstotno zmanjšanje porabe električne energije v času konic porabe - kar je najverjetneje že napoved redukcij.
Italy
— James Melville (@JamesMelville) September 4, 2022
The lights go out in Italy due to extortionate increases in energy bills. Coming to the UK very soon…pic.twitter.com/xD1rsgG1db
In pri tem seveda ne smemo nikoli pozabiti, da tudi sedanja vlada podpira neumno politiko Evropske komisije, Sveta EU in večine evropskih držav do Ukrajine in vojne, ki jo je ta politika pomagala izzvati.
Zakoni, ki jih je sprejela vlada so na prvi pogled hvalevredni, a ne morejo rešiti glavnega problema – dotoka plina po vzdržnih cenah.
Robert Golob in ostali politiki EU v tem spopadu ne morejo premagati Vladimirja Putina.
I think you should send them $ Trillion dollars and your first Borns will do.
— nico Jordaan (@nicjordaan) September 10, 2022
Le vprašanje časa je še do trenutka, ko bodo evropski politiki prisiljeni vreči belo brisačo v ring.
To je bilo opazno že v nekaterih komentarjih na družbenih omrežjih po sprejemu zakona. »Danes dobil položnico el. 30% višjo, ogrevanja še ni. Katero je naslednje presenečenje?« je zapisal uporabnik Bruno Giordiano.
Odgovor na to vprašanje je že znan.
#macron #paris #demonstration #wwnc
— world wide news channel (@worldwidenc) September 12, 2022
"Macron motherfucker", spontaneous demonstration from Place de la République in Paris against Macron and rising prices.
A BRAV-M policeman films the faces of surrounded protesters with a mobile phone in Paris.
Follow us -> @worldwidenc pic.twitter.com/JW0xJYIspS
Pri vsem tem čudi to, da je tudi predsednik slovenske vlade dr. Robert Golob zatrdil, da je pravzaprav dobro, da se negotovost glede dostave ruskega plina čim prej konča in da je celo bolje, da se to konča prej kot pa pozneje!
Gre za zelo »managersko« razmišljanje, toda v tem primeru nimamo opraviti z odnosom uprava-nezadovoljni delavec, pač pa z odnosom med od ruskega plina odvisnega evropskega gospodarstva in ruskimi dobavitelji.
Španski predsednik vlade, na primer, meni nekaj povsem drugega – zaveda se, da bi bila popolna ustavitev dotoka ruskega plina v države EU popolna katastrofa za Evropo.
In ne želi si, da bi se zaradi »jasnosti situacije« to zgodilo čim prej.
V Sloveniji pa očitno prevladuje povsem drugačno prepričanje.
Kaj torej sledi?
— Ignorance, the root and stem of all evil (@ivan_8848) September 14, 2022
Naslednje »predvidljivo presenečenje«, o katerem se že sprašujejo državljani bo zato - pomanjkanje plina.
Res pa je, da bo imel plin v Sloveniji zelo ugodno ceno.
Težava bo le ena – da ga po takšni ceni nikjer ne bo mogoče kupiti…
— Ignorance, the root and stem of all evil (@ivan_8848) September 14, 2022
In če se to zgodi, če bo torej EU neuspešna pri uvajanju cenovne kapice in plin v EU bo na voljo, a zelo drag - bo rezultat teh zakonov prav tako uničujoč, saj bo v državni proračun izvrtal nepredstavljivo veliko luknjo.
Kakorkoli obrnemo, iz te situacije brez konca ukrajinske vojne ni rešitve.
— Ignorance, the root and stem of all evil (@ivan_8848) September 14, 2022
Ampak nič ne kaže, da bi slovenske vladne in opozicijske parlamentarne stranke to bile sposobne razumeti.
— Ignorance, the root and stem of all evil (@ivan_8848) September 14, 2022
Preprosto nadaljujejo v isti smeri, ki jo je na Slovenskem začrtala že vlada Janeza Janše in ljudstvu obljubljajo stabilnost - ki je ni.
In je žal ne bo.