REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Venezuelski Slovenci Šarčevi vladi: »Nesprejemljivo se nam zdi, da imajo nekateri slovenski politiki tesne vezi z režimom Nicolása Madura in ga zagovarjajo«

Venezuelski Slovenci Šarčevi vladi: »Nesprejemljivo se nam zdi, da imajo nekateri slovenski politiki tesne vezi z režimom Nicolása Madura in ga zagovarjajo«vir: Pixsell

Vlada Marjana Šarca, ki je na današnji seji prepoznala predsednika venezuelske skupščine Juana Guaidoja za začasnega predsednika, se je na seji seznanila tudi s pozivom Civilnega društva Slovencev v Venezueli.

Leta 2006 so člani slovenske skupnosti v Venezueli ustanovili društvo, ki mu predseduje Maria Voglar in ima trenutno 356 članov.

V pozivu vladi so tako opozorili, da je »10. januarja letos sedaj že bivši predsednik Nicolás Maduro nelegitimno in nelegalno nastopil položaj predsednika«.

V pozivu vladi so tako opozorili, da je »10. januarja letos sedaj že bivši predsednik Nicolás Maduro nelegitimno in nelegalno nastopil položaj predsednika«. To pa zato, ker je prisegel na podlagi zmage »na nelegitimnih volitvah, ki jih je sklicala nelegalna ustavnodajna skupščina, telo, ki ga je vladajoča garnitura ustanovila z namenom, da bi vzela pristojnosti demokratično izvoljenemu državnemu zboru.«

Nicolas Maduro
Nicolas Maduro | vir: Pixsell

Izpostavili so, da vladajoča garnitura »sistematično krši človekove pravice«, pri čemer je trenutno zaprtih »več kot devetsto političnih zapornikov, poleg tega je bilo v zadnjih letih ubitih 163 protestnikov, pogosta so tudi mučenja (72 dokumentiranih primerov po podatkih Organizacije ameriških držav).«

Socialistični režim je v dvajsetih letih vladanja povzročil »največjo humanitarno krizo v tem delu sveta«, pri čemer sta bila uničena »precej dobro zasnovan šolski sistem in naše javno zdravstvo«, čemur je sledil še pobeg več kot treh milijonov ljudi.

Splošna družbena kriza je prizadela tudi člane slovenske skupnosti v Venezueli: »Soočamo se s hudim pomanjkanje hrane, zdravil in nedelujočimi javnimi storitvami. Težave imamo tako pri dobavi vode kot tudi elektrike. V Venezueli kljub uradni socialistični politiki ni socialne varnosti in v primeru bolezni smo popolnoma brez zdravstvene oskrbe prepuščeni samim sebi, bolnišnice in zdravstveni domovi so v izjemnem slabem stanju, vlaganj v infrastrukturo ni.«

Upokojenci na mesec prejmejo okoli pet evrov pokojnine, pri čemer je letna inflacija v lanskem letu znašala 2.688.670 odstotkov.

Vlada Marjana Šarca
Vlada Marjana Šarca | vir: Pixsell

V društvu so zaskrbljeni, »da je situacija v Venezueli postala političen problem v Sloveniji. Prepričani smo, da je treba ljudi postaviti pred ideologijo in da človekove pravice ne smejo biti predmet političnega barantanja. Nesprejemljivo se nam zdi, da imajo nekateri slovenski politiki tesne vezi z režimom Nicolása Madura in ga zagovarjajo.«

Posledično so vlado Marjana Šarca pozvali, »da se takoj in jasno opredeli proti kršenju človekovih pravic v Venezueli in podpre razpis svobodnih in pravičnih volitev ter prihod humanitarne pomoči.«

PDF: Poziv vladi republike Slovenije

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek