REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Vatovec in Hunko proti višanju obrambnih izdatkov

Vatovec in Hunko proti višanju obrambnih izdatkov

Poslanec Levice Matej T. Vatovec in poslanec nemške Levice v bundestagu Andrej Hunko sta se po srečanju v Ljubljani izrekla proti višanju obrambnih izdatkov in pritiskom zveze Nato. Po njunem prepričanju je za doseganje miru v svetu bolj smiselna politika popuščanja napetosti kot pa oboroževanje.

Poslanca sta med drugim kritizirala tudi proračunske načrte Evropske unije glede obrambnega sklada. Hunko je izpostavil, da tovrstni izdatki kršijo temeljne listine Evropske unije, saj se glede na zapisano v njih ne bi smelo financirati militarizacije.

Vatovcu se nadaljnje oboroževanje ne zdi smiselno.

Sam se zavzema za politiko popuščanja napetosti, kot jo je na primer zagovarjal nemški kancler Willy Brandt. S svojo Novo vzhodno politiko je Brandtu uspelo postopno otopliti odnose z državami Vzhodne bloka, za svoje delo pa je bil nagrajen celo z Nobelovo nagrado za mir.

Tudi Vatovcu se nadaljnje oboroževanje ne zdi smiselno. "Ali želimo proračunski denar metati v staro železo ali želimo razvoj te države," je dejal.

Po njegovem prepričanju je trenutna oboroževalna tekma med Natom in predvsem Rusijo popolnoma nesmiselna, saj lahko pomeni samo bitko do dna, ko bosta obe strani skušali ohranjati svojo vojaško premoč. Hkrati je poslanec še poudaril pomen demilitarizacije. Če želimo mir v svetu in nek splošen svetovni premik, ki pomeni tudi premik k trajnostnem razvoju in varovanju okolja, bomo morali nehati trgovati z orožjem in uporabljanjem orožja, je dodal.

Pred prihajajočimi volitvami v Evropski parlament sta sicer manjšanje obrambnih izdatkov izpostavila kot eno osrednjih tem, ki jih zagovarjajo tako v slovenski kot nemški Levici. Čeprav so razpravo o evropskih volitvah šele pričeli, pa med problematičnimi področji Hunke med drugim vidi tudi krčenje kohezijskih sredstev.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek