torek, 07. januar 2025 leto 30 / št. 007
V Litiji se nadejajo boljše prometne infrastrukture v prihodnje
Litijčani so naveličani več desetletij čakanja na izboljšanje cestnega prometa v občini. Če se postopki izgradnje obvoznice ne bodo začeli izvajati, krajani resno razmišljajo tudi o zapori državne ceste. S celostno prometno strategijo in trajnostnim načrtovanjem prometa in mobilnosti zdaj sicer upajo na boljše čase.
Litijska občina ima po navedbah v. d. direktorice občinske uprave Mete Ponebšek veliko odprtih problemov. "Najbolj pereč je promet oziroma slabe ceste in dotrajali mostovi. V občini so štirje mostovi čez reko Savo, ki so odprti tudi za promet. Most v Litiji je v lasti države in stoji na državni cesti, ostali trije - v Jevnici, Kresnicah in v Savi - pa so na občinskih cestah in zato v pristojnosti občine. To pomeni, da jih moramo vzdrževati, kar je za občino ogromen zalogaj," je pojasnila za STA.
Opozorila je na potrebno sanacijo dveh mostov čez Savo: v Kresnicah, ki je bil sicer saniran pred več kot desetimi leti, in v vasi Sava. Most v Jevnici pa so obnovili letos. Za sanacijo mostov si v občini po njenih navedbah želijo pomoč države, lahko tudi s prekategorizacijo.
Po vseh treh mostovih poteka enosmerni promet, zato je ob konicah, zlasti proti Zasavju, zelo gost promet, težko se je razvrščati in čakati, da iz nasprotne smeri pripelje avto, je ponazorila Ponebškova.
Če se karkoli zgodi na državni cesti, se poleg tega ves cestni promet preusmeri na lokalno cesto, ki pa takega prometa ne vzdrži, je še opozorila. Zato bi bilo treba po njenem mnenju zagotoviti vzporeden promet. V Litiji se sicer že več desetletij govori o obvoznici, ki pa je tudi za državo, kot pravi, finančno zelo velik zalogaj. Zato se ne ve, kdaj bo država uspela ta projekt izvesti, ki bi bil za Litijo po oceni Ponebškove zelo pomemben.
Ob tem je izpostavila še nujnost gradnje kolesarskih poti, ki jih v občini praktično ni. "Veliko Ljubljančanov kolesari proti Zasavju ob Savi. Zato bi bilo nujno urediti kolesarsko povezavo od Ljubljane čez Litijo in naprej proti Zasavju," je pojasnila.
Pri pripravi občinskega proračuna za leto 2017 bodo sicer poskušali zagotoviti tudi denar za gradnjo prometne infrastrukture. Razpoložljiva sredstva nikakor niso zadostna glede na potrebe, je opozorila aktualna vodja občinske uprave in dodala, da je za ureditev kolesarskih poti ter sanacijo mostov treba najprej izdelati ustrezno tehnično dokumentacijo.
"Brez te je zelo težko oceniti stroške, gotovo pa gre za več milijonske projekte. Obseg investicij je močno odvisen od možnosti sofinanciranja s strani države in EU," je še dodala Ponebškova.
Litijčani so po treh javnih razpravah sicer oblikovali vizijo razvoja mobilnosti za celostno prometno strategijo, ki sloni na razvoju turizma in novih oblik podjetništva, hkrati pa omogoča hitro, varno, ekonomično, zdravo in okolju prijazno mobilnost. Osnovni vodili pri tem sta varnost in dostopnost vseh prebivalcev do pomembnih točk v občini.
Mobilnost po navedbah Ponebškove povezujejo tudi z razmahom hoje in kolesarjenja, skupinskega prometa, urejanja mirujočega prometa in rabe motornih vozil, ki jih poganjajo okolju prijaznejši energenti. Na podlagi analize stanja prometa in mobilnosti v občini trenutno pripravljajo nabor ukrepov, ki vključuje optimizacijo motornega prometa in trajnostnih oblik mobilnosti (javni prevoz) ter učinkovito lokalno mobilnost (hoja, kolesarjenje).