torek, 03. december 2024 leto 29 / št. 338
V boju s koronavirusom nam lahko odločilno prednost priskrbijo tudi oksimetri
V boju s koronavirusom nam lahko odločilno prednost priskrbijo tudi oksimetri.
Zato so pri zamejevanju Covida-19 po vsem svetu vse pomembnejše naprave, ki lahko pokažejo na eno od hudih posledic obolenja s koronavirusom – to pa je padec ravni kisika v krvi.
Ali ste vedeli, da lahko naprava oksimeter reši življenje obolelega za koronavirusom?
For the New York Times article by Dr Richard Levitan publushed two days ago copy this link:https://t.co/vy3BnJenfF https://t.co/XKrMMWuNut
— Anthony Peake (@Itladian01) April 23, 2020
Zdaj je čas, bolj kot kadarkoli do sedaj, da stopimo skupaj in si pomagamo – tudi z napravami, ki nam pomagajo v boju zoper Covid-19.
Vsi tisti, ki so jim pri testu odkrili okužbo z novim koronavirusom, pa tudi tisti, ki se niso testirali, pa imajo kašelj, vročino ali so utrujeni, bi si morali s pulznim oksimetrom najmanj 14 dni redno meriti nasičenost kisika v krvi, je prepričan ameriški zdravnik Richard Levitan.
Richard Levitan je že ob prvem valu bolezni deset dni prostovoljno zdravil bolnike s koronavirusno pljučnico v urgenci na newyorški bolnišnici Bellevue.
Ugotovil je, da je glavna težave pri zdravljenju ta, da medicinsko osebje prepozno ugotovi, da ima bolnik pljučnico, ki jo povzroča novi koronavirus (to je koronavirusno pljučnico).
Znano je, da bolniki, ki so imeli koronavirusno pljučnico, niso poročali o težavah z dihanjem, čeprav je rentgen pokazal, da imajo difuzno pljučnico in raven nasičenosti s kisikom, ki je pod normalno vrednostjo, je opozoril dr. Levitan v New York Timesu.
Koronavirusna pljučnica najprej povzroči pomanjkanje kisika, kar imenujemo tiha hipoksija oziroma pomanjkanje preskrbe s kisikom v tkivih.
Prenosni prstni pulzni oksimeter je majhen inštrument z majhno porabo energije, ki omogoča spremljanje saturacije kisika kjerkoli in kadarkoli.
Zadošča, da pacient vstavi prst v fotoelektrični senzor in v nekaj sekundah se na zaslonu izpiše vrednost saturacije kisika in srčni utrip z drugo vrednostjo s klinično preizkušeno natančnostjo.
Oksimeter meri saturacijo kisika v hemoglobinu, ki je pokazatelj razpoložljivosti O2 v tkivu in je različna od saturacije kisika v arterelni krvi (SpO2).
Pomembno je, da je nasičenost s kisikom nad 90 odstotki.
To je uporaben parameter, ki omogoča hitro odkrivanje hipoksemije.
Spremljanje te vrednosti z oksimetrom je pomembno za merjenje učinkovitosti pljučnega delovanja pri oksigenizaciji krvi v različnih patoloških stanjih (npr.: bronhitis, pljučnica, poškodbe prsnega koša, ipd.).
V primeru slabega počutja (glavobol, astenija, bruhanje, itd.) je saturacija kisika lahko pomemben podatek pri postavitvi diagnoze, zato je v tem času pomoč oksimetrov lahko življenjskega pomena.