torek, 21. januar 2025 leto 30 / št. 021
V Bohinju spremenjen parkirni sistem
Obiskovalce Bohinja to poletja čaka nekaj novosti na področju prometa. Občina je namreč v okviru projekta Parkiraj in doživi naravo prenovila parkirni sistem z novimi parkomati in signalnimi napravami, ki sporočajo zasedenost parkirišč. Hkrati v Bohinju spodbujajo trajnostno mobilnost prek nadgradnje kartice Gost Bohinja.
V Bohinju se že več let trudijo s prometno razbremenitvijo območja okoli Bohinjskega jezera, zato na različne načine spodbujajo pohodništvo in kolesarjenje ter uporabo javnega potniškega prometa. Leta 2015 sta se Občina Bohinj in Turizem Bohinj v sodelovanju s Triglavskim narodnim parkom, Občino Kobarid, centrom za trajnostni razvoj podeželja Kranj, Posoškim razvojnim centrom in Inštitutom za slovensko narodopisje lotili tudi projekta Parkiraj in doživi naravo.
Občina je prek projekta, ki se je v večji meri financiral iz finančnega mehanizma EGP, prenovila parkirni sistem v Bohinju z novimi parkomati in parkirišča označila s signalnimi napravami, ki kažejo, kdaj je parkirišče zasedeno. Turizem Bohinj je medtem s partnerji razvil posebno spletno stran https://mobility.julian-alps.eu/.
Na spletni strani so dostopni podatki o zasedenosti parkirišč. Hkrati na njej obiskovalci lahko izvejo, kje so najbližje avtobusne postaje, kje so kolesarske steze in pohodniške poti. "Vse to z namenom, da umirjamo promet in da gostom in obiskovalcem omogočimo trajnostno mobilnost," je za STA povedal direktor Turizma Bohinj Klemen Langus.
Čeprav se je projekt zaključil že v začetku letošnjega leta, pa pravi preizkus novega parkirnega sistema prihaja šele zdaj, saj je poleti območje okoli Bohinjskega jezera najbolj obremenjeno. Obiskovalci si lahko odslej že predhodno ogledajo možnosti mobilnosti in načrtujejo prihod v Bohinj ter kje lahko parkirajo.
Langus se zaveda, da bo nekaj vikendov lepega vremena v glavni turistični sezoni na območju Bohinjskega jezera še vedno veliko motornega prometa. "Ne gre za to, da bi hoteli karkoli prepovedovati ali zapreti. Gre za spreminjanje navad," je pojasnil Langus, ki se zaveda, da bo spreminjanje trajalo dlje časa.
"Danes je običajno, da se usedemo v avto in se pripeljemo na svoj cilj. Glavno vprašanje zdaj pa je, ali smo pripravljeno zaradi svojega boljšega doživetja parkirati avto na primer v Bohinjski Bistrici, potem pa uporabiti javni prevoz ali kolesarsko stezo ali pa se peš podati po Bohinju," je poudaril.
To je šele prva faza razvoja trajnostne mobilnosti v Julijskih Alpah, ki jo utemeljuje tudi razvojni načrt. Langus si želi, da bi v prihodnje projekt nadaljevali tako, da bi na spletni strani, ki so jo zasnovali, obiskovalci lahko izvedeli, kateri je njihov najbolj optimalen način za prihod v Bohinj in kasneje podobno tudi za celotno območje Julijskih Alp.
Vodilni na tem področju je prav Bohinj, kjer so letos znova nadgradili tudi kartico mobilnosti Gost Bohinja, ki je namenjena stacionarnim gostom. Z njo ponujajo brezplačne avtobusne prevoze po destinaciji in prevoze z ladjico po Bohinjskem jezeru, pa tudi brezplačni vstop v muzeje, korita Mostnice in do slapa Savica.
Namen kartice je gosta zadržati čim dlje v Bohinju in na drugih območjih Julijskih Alp. Langus meni, da je kartica mobilnosti edinstven primer v Sloveniji, in upa, da bodo s kolegi v Julijskih Alpah našli skupni jezik ter bodo v naslednjih letih razvili enotno kartico za celotno območje.
V prihodnjem letu nameravajo razviti tudi 24-urno kartico Gost Bohinja, namenjeno dnevnim obiskovalcem, ki bo vključevala ogled naravnih in kulturnih znamenitosti. Hkrati jih bo spodbujala k uporabi javnih prevoznih sredstev. "Naš namen absolutno ni preprečevati dnevnega obiska, temveč tudi obiskovalcem, tako kot stacionarnim gostom in prebivalcem, omogočiti kakovostno doživetje," je sklenil Langus.