REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ustavno sodišče danes o zakonu o tujcih

Ustavno sodišče danes o zakonu o tujcihNova zakonodaja o migracijah bi ob zaostrenih migracijskih razmerah močno omejil vstop tujcev v državo

Ustavno sodišče bo danes obravnavalo zahtevo za oceno ustavnosti spornega člena zakona o tujcih. Zahtevo je vložila varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer, ustavno sodišče pa je že zavrnilo njen predlog za zadržanje izvajanja omenjenega člena.

Novelo zakona o tujcih, ki jo je DZ sprejel pred letom dni, so ves čas spremljali očitki o neustavnosti in neskladju z mednarodnim pravom. Ti so prihajali iz vrst nevladnih organizacij, mednarodnih organizacij in dela politike. Novela namreč predvideva možnost sprožitve posebnega ukrepa, ki bi ob zaostrenih migracijskih razmerah močno omejil vstop tujcev v državo. Takšen ukrep bi sprožil državni zbor.

Novela namreč predvideva možnost sprožitve posebnega ukrepa, ki bi ob zaostrenih migracijskih razmerah močno omejil vstop tujcev v državo.

Da je 10.b člen zakona o tujcih, ki predvideva omenjeni ukrep, neustaven, je prepričana tudi varuhinja človekovih pravic. Po mnenju varuha namreč predstavlja "oblastno ravnanje", v katerem vidi številna neskladja s slovensko ustavo, med drugim tudi glede prepovedi diskriminacije, enakega varstva pravic, načela nevračanja ter načela jasnosti in določnosti predpisov.

Vlasta Nussdorfer
Po mneju varuhinje človekovih pravic Vlaste Nussdorfer da je zakon, ki bi močno omejil vstop migrantov v državo, diskriminatoren

Zato se je Nussdorferjeva obrnila na ustavno sodišče z zahtevo za ustavno presojo, ki jo imajo ustavni sodniki na dnevnem redu današnje seje. Do njene zahteve se je opredelil tudi državni zbor, ki je ocenil, da so bili že v parlamentarni razpravi zavrnjeni očitki, da bi ukrepanje, ki ga predvideva 10.b člen, pomenilo suspenz človekovih pravic. Tudi vlada meni, da predvideno ukrepanje v nobenem primeru ne bi kratilo z ustavo zagotovljenih pravic.

Je pa ustavno sodišče tedaj sklenilo, da bo zadevo obravnavalo absolutno prednostno. Takšno odločitev so pri varuhu pozdravili, medtem ko zavrnitev predloga za zadržanje pričakovali.

Varuhinja je sicer ob zahtevi za oceno ustavnosti predlagala tudi zadržanje izvajanja omenjenega člena, a je ustavno sodišče maja lani takšen predlog zavrnilo. Po mnenju ustavnih sodnikov namreč škodljive posledice, ki jih zatrjuje predlagatelj, ne morejo nastati, ker državni zbor še ni sprejel odločitve o sprožitvi posebnega ukrepa.

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek