REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Trump znova opozoril Pjongjang, da so odprte vse možnosti

Trump znova opozoril Pjongjang, da so odprte vse možnostiDonald Trump

Ameriški predsednik Donald Trump je danes Severno Korejo znova opozoril, da so odprte vse možnosti, potem ko je Pjongjang davi izstrelil balistično raketo, ki je poletela preko Japonske, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Grozeča in destabilizacijska dejanja samo še povečujejo izolacijo severnokorejskega režima v regiji in med vsemi državami v svetu. Vse možnosti so na mizi," so sporočili iz Bele hiše.

Kot je še poudaril Trump, je svet "jasno in glasno sprejel zadnje sporočilo Severne Koreje", ki je z izstrelitvijo rakete "pokazala zaničevanje svojih sosed, vseh članic ZN ter do minimalnih standardov sprejemljivega obnašanja v mednarodni skupnosti".

Po izstrelitvi rakete se je Trump že pogovarjal z japonskim premierjem Shinzom Abejem. Dogovorila sta se za okrepitev pritiska na Pjongjang in da bosta skušala k temu prepričati tudi mednarodno skupnost. Strinjala sta se tudi, da pomeni Severna Koreja "veliko in naraščajočo neposredno grožnjo ZDA, Japonski in Južni Koreji, kot tudi vsem državam na svetu," so v ločenem sporočilu objavili v Beli hiši.

Izstrelitev rakete so potrdili tako v Pentagonu kot Seulu. Poveljstvo južnokorejske vojske je sporočilo, da je bila raketa izstreljena v bližini severnokorejske prestolnice Pjongjang, kar je redko, da je preletela več kot 2700 kilometrov in dosegla najvišjo višino 550 kilometrov, preden je po preletu japonskega otoka Hokkaido padla v Tihi ocean.

Po poročanju britanskega BBC je to prvič, da je Pjongjang preko Japonske izstrelil balistično orožje. V dveh prejšnjih primerih, ko so severnokorejske rakete letele preko Japonske - leta 1998 in 2009 - je Pjongjang trdil, da je šlo za rakete za lansiranje satelitov in da torej ni šlo za orožje.

Dopisnik BBC iz Tokia Rupert Wingfield-Hayes je poročal, da se zdi, da gre za dovolj močno raketo, ki bi lahko nosila tudi jedrsko konico. Ocenjuje, da gre za enega najbolj, če ne najbolj provokativen severnokorejski raketni preizkus. Po prvih ocenah analitiki menijo, da gre za raketo Hwasong-12, ki jo je bilo mogoče prvič videti aprila na vojaški paradi v Pjongjangu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek