REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Trgovci in novi nedeljski urnik

Trgovci in novi nedeljski urnikVIR: tus.si

Trgovce letos čaka nekaj prilagoditev, saj so s prvim januarjem začela veljati nova pravila glede dela ob nedeljah in praznikih. Največje trgovske družbe, prisotne v Sloveniji, so glede podrobnosti prilagoditev še precej skrivnostne, zagotavljajo pa, da bodo skladno s svojo poslovno politiko poskrbeli za kar najmanj nevšečnosti za kupce.

V Hoferju so pojasnili, da poslovalnic ob nedeljah ne bodo zapirali. Zaradi organizacijskih prilagoditev bodo kadre nadomeščali tudi s študentskim delom, česar doslej po lastnih navedbah običajno niso počeli.

V Sparu novih zaposlitev ne načrtujejo. Januarja sprememb za njihove kupce še ne bo, s februarjem pa bo začel veljati prilagojen obratovalni čas, ki ga še ne razkrivajo.

Večina trgovin bo na "glavne" praznike zaprta, na ostale praznike bodo delavci dobili 250 odstotkov višjo urno postavko. Delavec bo lahko delal največ 15 nedelj v letu, a ne več kot dve na mesec, urna postavka bo kot sedaj višja za 100 odstotkov.

Da se bodo spremembam kolektivne pogodbe lahko prilagodili z obstoječimi ekipami, ocenjujejo tudi v Lidlu. Kot so pojasnili, so njihovi prodajalci sicer zaposleni za krajši, 25-urni delovni čas, kar jim omogoča "večjo fleksibilnost pri načrtovanju ekip v trgovinah". Ob tem so poudarili, da njihovo interno pravilo dopušča največ pet delovnih dni tedensko, zato nedeljsko delo za njihove zaposlene ni dodaten dan k siceršnjemu delovnemu tednu.

V Mercatorju so poudarili, da so se z obratovalnim časom doslej prilagajali tako potrebam kupcev kot razpoložljivim kadrovskim zmogljivostim, sezoni in drugim okoliščinam. Napovedujejo, da si bodo še naprej prizadevali za čim bolj nemoteno oskrbo kupcev.

Pri Tušu bodo prilagodili delovni čas nekaterih trgovin, skladno s spremembami pa bodo prilagajali tudi kadrovsko politiko. Tudi oni poudarjajo, da bodo pri tem upoštevali potrebe kupcev.

STA je skušala pridobiti tudi podatek, ali bodo trgovci vnaprej javno razkrili urnik nedeljskega obratovanja za vse leto, a odgovorov ni dobila.

Nekateri trgovci so ob uvedbi novosti izrazili pomisleke glede seznanjenosti s podrobnostmi. V Trgovinski zbornici Slovenije so pojasnili, da bodo v primeru zadostnega interesa skupaj z drugimi socialnimi partnerji organizirali seminarje oziroma delavnice, na katerih se bodo lahko trgovci podrobneje seznanili z novostmi.

V dejavnosti trgovine so s 1. januarjem začela veljati nova pravila glede dela ob nedeljah in praznikih. Večina trgovin bo na "glavne" praznike zaprta, na ostale praznike bodo delavci dobili 250 odstotkov višjo urno postavko. Delavec bo lahko delal največ 15 nedelj v letu, a ne več kot dve na mesec, urna postavka bo kot sedaj višja za 100 odstotkov.

Trgovci delavcev ne bodo smeli razporediti na delo (kar pomeni, da bodo trgovine zaprte) na 1. januar, 8. februar, velikonočno nedeljo in ponedeljek, 1. maj, binkoštno nedeljo, 25. junij, 15. avgust, 1. november in 25. december.

Trgovci delavcev ne bodo smeli razporediti na delo (kar pomeni, da bodo trgovine zaprte) na 1. januar, 8. februar, velikonočno nedeljo in ponedeljek, 1. maj, binkoštno nedeljo, 25. junij, 15. avgust, 1. november in 25. december.

Ob nedeljah delodajalci ne bodo smeli razporediti delavcev, ki imajo otroke, mlajše od treh let, nosečnic in mater z do leto dni starim otrokom oz. tistih, ki še dojijo, ter enega od staršev hudo bolnemu otroku ali otroku s telesno ali duševno prizadetostjo, ali tistih, ki živijo sami z otrokom in skrbijo za njegovo vzgojo in varstvo.

Trgovci bodo tako lahko imeli odprto vse nedelje v letu, a bodo morali imeti dovolj delavcev, da bodo spoštovali omejitve.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek