REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Tonin upa, da bo NSi del vladne koalicije

Tonin upa, da bo NSi del vladne koalicijeMatej Tonin iz stranke NSi. FOTO: STA foto

Na sobotnem volilnem in programskem kongresu NSi bo Matej Tonin, ki stranko kot vršilec dolžnosti vodi po odstopu Ljudmile Novak, kot edini kandidat za predsednika stranke preveril podporo članov. Ob prevzemu vodenja NSi je poudaril, da je zdaj čas za mlado generacijo, ne skriva pa, da si želijo v prihodnjem mandatu sodelovati v vladni koaliciji.

Ob prevzemu vodenja NSi je poudaril, da je zdaj čas za mlado generacijo, ne skriva pa, da si želijo v prihodnjem mandatu sodelovati v vladni koaliciji.

Na sobotnem kongresu NSi v Grosupljem pričakujejo približno 500 ljudi, med njimi približno 400 delegatov. Ti bodo volili tudi novo sestavo izvršilnega in nadzornega odbora ter razsodišča. Na podpredsedniških mestih v stranki pa ni pričakovati zamenjav. Kot je napovedal Tonin, bo za podpredsednika, ki ju po izvolitvi predsednika na njegov predlog imenuje svet stranke, ponovno predlagal podjetnico in raziskovalko Marijo Rogar ter direktorja enega od telekomunikacijskih podjetij Valentina Hajdinjaka.

Na kongresu bodo tudi predstavili kandidate za volitve v DZ in potrjevali volilni program, njegov osnutek so predstavili že na programski konferenci sredi februarja. Trije glavni poudarki iz programa so dostopno zdravstvo brez čakalnih vrst, višje plače z nižjimi davki ter pošteno in pravično sodstvo za vse, so navedli v stranki.

Trije glavni poudarki iz programa so dostopno zdravstvo brez čakalnih vrst, višje plače z nižjimi davki ter pošteno in pravično sodstvo za vse, so navedli v stranki.

Po njihovih navedbah v programu izpostavljajo 15 ključnih problemov družbe in zanje ponujajo konkretne rešitve, s katerimi želijo "Slovenijo postaviti na zemljevid 15 najbolj uspešnih držav na svetu po kakovosti življenja". "V NSi stavimo na odgovorno politiko. V parlamentu smo glas razuma, zastopamo delavne in poštene ljudi," so še dodali.

Tonin upa, da bo NSi del vladne koalicije

Kot meni Tonin, je kongres vedno praznik strankarske demokracije. Verjame, da jim bo tokratni prinesel "dodatno pozitivno energijo in motivacijo za volilno kampanjo, ki je pred nami". "Upam, da bo NSi dosegla dober rezultat in da bomo lahko kot del vladne koalicije naše rešitve za številne slovenske probleme končno udejanjili tudi v praksi," je pojasnil.

NSi je na prejšnjih volitvah prejela 5,59 odstotka glasov, kar ji je prineslo pet poslancev.

Toninov cilj, ki ga je predstavil že ob prevzemu vodenja stranke, je deset odstotkov glasov oziroma podvojitev števila poslancev. NSi je na prejšnjih volitvah prejela 5,59 odstotka glasov, kar ji je prineslo pet poslancev. Poleg Tonina in Novakove so poslanci še Jožef Horvat, ki zdaj tudi vodi poslansko skupino, Iva Dimic in Jernej Vrtovec. Za dobro leto se jim je pridružil tudi Zvonko Lah, sicer izvoljen na listi SDS, ki pa jih je v začetku aprila zapustil. Prav tako ima stranka tudi evropskega poslanca, veteran na tej funkciji, Lojze Peterle, ki bo v soboto tudi nagovoril kongres, je bil na leta 2014 izvoljen na skupni listi NSi in SLS.

V NSi se sicer večkrat pohvalijo, da so doslej edina politična stranka v Sloveniji, ki se ji je po izpadu iz DZ uspelo vanj vrniti. Zunaj parlamenta so ostali leta 2008, po končanem mandatu vlade Janeza Janše, v kateri so tudi sodelovali, na predčasnih volitvah 2011 pa so se s štirimi poslanci vrnili v DZ in vključili tudi v drugo Janševo vladno koalicijo. O sodelovanju v vladi so se pogajali tudi leta 2014, a s takratnim mandatarjem za sestavo vlade Mirom Cerarjem niso našli skupnega jezika.

Po Bajuku in Novakovi prihaja mlajši Tonin

Avgusta 2000 ustanovljena NSi, ki je nastala po izstopu nekaterih vidnih članov iz združene stranke SLS+SKD, se je prvič v DZ uvrstila oktobra 2000, in sicer z osmimi poslanci, leta 2004 pa jih je bilo z njihove liste izvoljenih devet. Takrat osvojenih 9,09 odstotka glasov je tudi strankin najboljši volilni rezultat na parlamentarnih volitvah doslej.

NSi bo z letošnjo avgustovsko obletnico ustanovitve postala polnoletna, poleg prvega predsednika Andreja Bajuka pa jo je doslej vodila le še Novakova, in sicer od leta 2008. Novakova, ki je na lanskih volitvah predsednika republike prejela 7,24 odstotka glasov, je ob januarskem odstopu z vrha stranke pojasnila, da jih na parlamentarnih volitvah čaka težak izziv, za katerega bo potrebno izredno veliko moči in energije, ki pa ju imajo mladi več. Sama sicer ostaja v stranki in aktivna v politiki, za poslanko bo ponovno kandidirala.

Tonina, ki je bil desna roka Novakove, so nekateri kot njenega naslednika videli že dlje časa. Kot je napovedal ob prevzemu vodenja, bo tudi sam stranko vodil po poti krščanske demokracije, še naprej pa bodo zagovarjali socialno tržno gospodarstvo.

Toninove kave najprej za šefe strank, nato tudi za volivce

Ena od Toninovih prvih potez na čelu stranke je bilo povabilo predsednikom parlamentarnih in nekaterih drugih strank na kavo. Sešla sta se tudi s prvakom SDS Janezom Janšo, kar nekateri vidijo kot možnost za izboljšanje ne ravno najboljših odnosov med strankama.

Tonin je sicer večkrat poudaril, da se je pripravljen pogovarjati z vsemi, tudi s političnimi nasprotniki. Stranka pa bo po njegovih besedah sodelovala z vsemi, s katerimi se bodo lahko programsko uskladili in vzpostavili zaupanje.

Pogovore ob kavah Tonin nadaljuje tudi z volivci, tako jih je že več organiziral po različnih krajih v državi še pred uradnim začetkom volilne kampanje.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek