REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Türk kritizira Pahorja, proti veliki koaliciji in za tožbo proti Hrvaški

Türk kritizira Pahorja, proti veliki koaliciji in za tožbo proti Hrvaški

Nekdanji predsednik republike Danilo Türk je v pogovoru za Večer ocenil, da je predsednik republike Borut Pahor prehiteval z napovedjo podelitve mandata za sestavo vlade relativnemu zmagovalcu volitev. Meni tudi, da mora Slovenija nadaljevati postopek s tožbo proti Hrvaški pred sodiščem EU.

Skeptičen je do tega, kako je predsednik Pahor že vnaprej najavil kandidaturo predsednika zmagovalne SDS Janeza Janše. Po njegovem mnenju je treba počakati, da se sestavijo poslanske skupine, in potem začeti posvetovanja. Meni, da je zato Pahorjeva poteza "predvsem ustavno problematična" in da je predsednik republike prehiteval po nepotrebnem.

Dodal je še, da mora biti predsednik republike v razpravah s poslanskimi skupinah "previden, ker rezultat ni nikjer zagotovljen, pa tudi zato, ker poslanskim skupinam ni dobro verjeti vsega, kar vam povedo".

Dodal je še, da mora biti predsednik republike v razpravah s poslanskimi skupinah "previden, ker rezultat ni nikjer zagotovljen, pa tudi zato, ker poslanskim skupinam ni dobro verjeti vsega, kar vam povedo".

Med strankami na levosredinski strani - LMŠ, SMC in SAB - Türk ne vidi velikih razlik, vidi jih kot neke vrste dediče Liberalno demokratske stranke. Ostale stranke pa so po njegovi oceni bolj ideološko profilirane. "Med strankami imamo več sorodnosti, kot se zdi na prvi pogled," je prepričan.

Potencialni mandatar in prvak na volitvah drugouvrščene LMŠ Marjana Šarca ima po Türkovi oceni potencial, da se izkaže na državni ravni, "zato ga ne bi prav nič podcenjeval". Ne deli pa Pahorjevega mnenja, da naj bi slovenske demokratične institucije zdržale vodenje močne politične osebnosti. "Ne vem, zakaj bi bilo dobro iti po poti močnih osebnosti. Jaz bi posvaril proti temu," je dejal.

V pogovoru se je dotaknil tudi slovenskega volilnega sistema, s katerim po njegovem mnenju ni prav nič narobe. Sicer zahteva pogajanja in naporne koalicije, a je izpostavil, da tudi drugje ni dosti drugače. Ne verjame pa, da je velika koalicija pri nas mogoča. "Bil bi zelo previden in se ne bi navduševal kar tako nad veliko koalicijo, češ da je ta sama po sebi dobra. Treba je videti, kaj to pomeni, kakšni akterji nastopajo v takšni koaliciji, s kakšnimi cilji in kaj si lahko od nje obetamo," je pojasnil Türk.

Meni tudi, da mora Slovenija nadaljevati postopek s tožbo proti Hrvaški pred sodiščem EU. Odločili smo se, da gremo po poti pravne razjasnitve, prav je, da vztrajamo. Odločitev, da Evropska komisija ne poda mnenja o slovenski tožbi, je označil za oportunistično in da komisiji, ki je garant evropskega prava, ni v čast. 

Meni tudi, da mora Slovenija nadaljevati postopek s tožbo proti Hrvaški pred sodiščem EU. Odločili smo se, da gremo po poti pravne razjasnitve, prav je, da vztrajamo. Odločitev, da Evropska komisija ne poda mnenja o slovenski tožbi, je označil za oportunistično in da komisiji, ki je garant evropskega prava, ni v čast. Po njegovem mnenju naj postopek nadaljuje sedanja vlada v odhajanju brez kakšnega velikega taktiziranja.

Glede očitkov, da je slovenska zunanja politika preveč proruska oziroma da premalo uravnoteža odnose, predvsem z ZDA, je Türk dejal, da se s temi kritikami "pogosto pretirava", saj Slovenija ni takšen dejavnik v mednarodnih odnosih, da bi lahko prevesila ravnotežje. "Imeti moramo sproščene odnose z vsemi in biti tudi, kolikor je mogoče in prav, aktivni. Ne ponujajmo posredniške vloge tam, kjer zanjo ni povpraševanja," je še dodal.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek