četrtek, 12. december 2024 leto 29 / št. 347
Svoj memorandum o ruski aferi objavili še kongresni demokrati
Odbor za obveščevalne zadeve predstavniškega doma ameriškega kongresa je v soboto objavil demokratski memorandum okrog preiskave ruske afere. Ta je odgovor na republikanskega, po katerem je predsednik ZDA Donald Trump zatrdil, da je opran vse krivde in sumov. Preiskava se nadaljuje.
Trump je 2. februarja kljub ugovorom zveznega preiskovalnega urada FBI dovolil objaviti memorandum predsednika odbora za obveščevalne zadeve republikanca Devina Nunesa iz Kalifornije, ki je bil kritičen do dela FBI v času preiskave ruskega vpletanja v ameriške volitve leta 2016.
Demokrati so trdili, da je memorandum zavajajoč, FBI pa je skrbela objava nekaterih informacij, predvsem tega, da so prisluškovali ameriškemu državljanu, to je Trumpovemu sodelavcu Carterju Pageu zaradi stikov z Rusi.
Namen Nunesovega memoranduma je bil obarvati celotno preiskavo ruske afere kot politično motivirano početje proti Trumpu. FBI menda sodniku pred izdajo naloga za nadzor ni povedal, da Pagea sumijo zaradi informacij v razvpitem dosjeju britanskega vohuna Christopherja Steela, ki je po naročilu republikancev in demokratov zbiral negativne informacije o Trumpu.
Trump je po objavi Nunesovega memoranduma takoj tvitnil, da je zadeve konec, vendar so mu tudi republikanci v kongresu odgovorili, naj se mu ne mudi nikamor, ker preiskava ruske afere pod vodstvom posebnega tožilca Roberta Muellerja teče dalje.
Demokrati so sestavili svoj memorandum, ki pa ga Trump 9. februarja ni dovolil objaviti zaradi "nacionalne varnosti". Vrnil ga je v odbor in mu naročil, naj skupaj s pravosodnim ministrstvom izbriše sporne zadeve in potem odloči o objavi. Republikanci tega niso ovirali in demokratski memorandum, ki ponuja nekaj več konteksta, je objavljen.
Kakšne posebne novosti v njem ni, saj je bilo že vse znano doslej. Demokratski memorandum opozarja, da so Pagea nadzorovali že pred pojavom Steelovega dosjeja, obenem pa so sodnika opozorili, kdo je Steele in kdo ga je plačal - najprej republikanci, potem pa demokrati.
Vodilni demokrat v odboru za obveščevalne zadeve Adam Schiff iz Kalifornije je sporočil, da se s tem odpravljajo vsi morebitni pomisleki okrog obnašanja FBI, pravosodnega ministrstva in sodišča. Kongres ni odkril nobenih nezakonitih, neetičnih ali neprofesionalnih postopkov.
Bela hiša ima seveda svoje mnenje. Trumpovo naročilo cenzure memoranduma je pojasnila kot predsednikovo privrženost preglednosti, memorandum pa označila za politično motiviran dokument, ki ne uspe odgovoriti na resna vprašanja republikanskega dokumenta o izkoriščanju politično motiviranega dosjeja za nadzor nad Trumpovim sodelavcem.
Tako imenovana vojna memorandumov je sicer v ruski aferi povsem postranska zadeva, kakor so tudi vse kongresne preiskave o tem, ki so že dolgo časa strankarsko obarvane in brez kredibilnosti. Edina preiskava, ki kaj pomeni in lahko prinese posledice, je Muellerjeva preiskava, vse ostalo pa je v najboljšem primeru le zanimivo branje.